Rekompensata dla pielęgniarek za różnicę w zarobkach.

1 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Rekompensata dla pielęgniarek za różnicę w  zarobkach.

Poseł pisze w sprawie pielęgniarek do ministra zdrowia

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie stawek wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych obowiązujących od 1 lipca 2021 r.

Szanowny Panie Ministrze,

w dn. 22.06.2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dn. 8.06.2021 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zgodnie z nowym prawem, od 1 lipca 2021 roku doświadczone pielęgniarki, które pracują w zawodzie 20-30 lat, zarabiają mniej niż absolwentki pielęgniarstwa. Według wyliczeń związków zawodowych pielęgniarek i położnych, pielęgniarka z tytułem magistra ma ustalane wynagrodzenie zasadnicze w oparciu o współczynnik 0.81, co daje wynagrodzenie na poziomie około 4200 zł brutto. Natomiast pielęgniarka, która naucza zawodu swoją koleżankę, która dopiero została przyjęta do pracy, czyli pielęgniarka z wieloletnim stażem zarabia 3772 zł brutto pensji podstawowej. Takie różnicowanie wynagrodzeń pielęgniarek jest skrajnie niesprawiedliwe i krzywdzące.

Poseł: W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia planuje zrekompensować doświadczonym pielęgniarkom i położnym różnice wynagrodzeń?

W związku z tym zadaję pytania:

1. Na podstawie jakich wyliczeń i analiz ustalono współczynniki pracy, które służą do wyliczania wynagrodzeń pielęgniarkom i położnym?

2. Dlaczego Ministerstwo Zdrowia wprowadziło tak rażąco niesprawiedliwy podział współczynników pracy dla doświadczonych pielęgniarek i położnych?

3. W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia planuje zrekompensować doświadczonym pielęgniarkom i położnym różnice wynagrodzeń?

4. Kiedy Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomić stosowny proces legislacyjny związany z ww. problemem?

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź na zadane pytania.

Z poważaniem

Konrad Frysztak

Poseł na Sejm RP

16 września 2021 roku. 

Bieżące informacje w sprawie nowej siatki płac pielęgniarek i położnych czytaj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dziale: nowa siatka płac pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 313

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7392 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.

1 min czytania
Produkty dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych dostępne są przede wszystkim produkty dedykowane pielęgniarkom i położnym. Początkowo w asortymencie…
Aktualności

Od kiedy urlop dla poratowania zdrowia pielęgniarki?

3 min czytania
Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pielęgniarek i położnych Sprawa urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek i położnych to kwestia, która jest często poruszana przez użytkowników…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

3,5 tys. pielęgniarek i położnych uzyskało tytuł specjalisty.

2 min czytania
Pielęgniarki – państwowy egzamin specjalizacyjny Portal Pielęgniarek i Położnych na bieżąco przekazuje informacje na temat wyników egzaminów specjalizacyjnych z różnych dziedzin pielęgniarstwa….
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki z grupy 7 z pensją grupy 8.