Rekompensata dla pielęgniarek za różnicę w zarobkach.

1 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Rekompensata dla pielęgniarek za różnicę w  zarobkach.

Poseł pisze w sprawie pielęgniarek do ministra zdrowia

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie stawek wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych obowiązujących od 1 lipca 2021 r.

Szanowny Panie Ministrze,

w dn. 22.06.2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dn. 8.06.2021 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zgodnie z nowym prawem, od 1 lipca 2021 roku doświadczone pielęgniarki, które pracują w zawodzie 20-30 lat, zarabiają mniej niż absolwentki pielęgniarstwa. Według wyliczeń związków zawodowych pielęgniarek i położnych, pielęgniarka z tytułem magistra ma ustalane wynagrodzenie zasadnicze w oparciu o współczynnik 0.81, co daje wynagrodzenie na poziomie około 4200 zł brutto. Natomiast pielęgniarka, która naucza zawodu swoją koleżankę, która dopiero została przyjęta do pracy, czyli pielęgniarka z wieloletnim stażem zarabia 3772 zł brutto pensji podstawowej. Takie różnicowanie wynagrodzeń pielęgniarek jest skrajnie niesprawiedliwe i krzywdzące.

Poseł: W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia planuje zrekompensować doświadczonym pielęgniarkom i położnym różnice wynagrodzeń?

W związku z tym zadaję pytania:

1. Na podstawie jakich wyliczeń i analiz ustalono współczynniki pracy, które służą do wyliczania wynagrodzeń pielęgniarkom i położnym?

2. Dlaczego Ministerstwo Zdrowia wprowadziło tak rażąco niesprawiedliwy podział współczynników pracy dla doświadczonych pielęgniarek i położnych?

3. W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia planuje zrekompensować doświadczonym pielęgniarkom i położnym różnice wynagrodzeń?

4. Kiedy Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomić stosowny proces legislacyjny związany z ww. problemem?

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź na zadane pytania.

Z poważaniem

Konrad Frysztak

Poseł na Sejm RP

16 września 2021 roku. 

Bieżące informacje w sprawie nowej siatki płac pielęgniarek i położnych czytaj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dziale: nowa siatka płac pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 346

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7263 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka - kto powinien podłączyć butlę z tlenem.

6 min czytania
Podłączenie butli z tlenem a praktyka zawodowa pielęgniarek   W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy pierwszą część fragmentów uzasadnienia…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki z tytułem doktora odbywają specjalizację.

3 min czytania
Szkolenia pielęgniarek w dobie pandemii W 2020 r. ze względu na utrudnienia spowodowane pandemią COVID-19, kształcenie pielęgniarek i położnych stało się szczególnie…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – podwyżki w grupie 9.

2 min czytania
Obecne wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek ze średnim wykształceniem zawodowym W kolejnym artykule poświęconym nowej siatce płac wynagrodzeń pielęgniarek i położnych 2022 zajmiemy się…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki z grupy 7 z pensją grupy 8.