Relacja z I Konferencji Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo ratunkowe

I Konferencja Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego

Kraków 2008-10-12

W przeddzień Dnia Ratownictwa odbyła się I Konferencja PTPR. Organizatorem spotkania było Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego wraz z Małopolską Okręgową Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie.
Spotkanie miało charakter głownie organizacyjny, ale nie zabrakło interesujących wykładów i ćwiczeń.
foto: Aleksandra KobackaKonferencja była oficjalną inauguracja działalności, po prawie rocznym okresie organizacji i rejestracji.
Pomimo krótkiego okresu, w którym były przyjmowane zgłoszenia, swoje deklaracje przysłało 150 osób z całej Polski. Było to dla organizatorów dużym i miłym zaskoczeniem. Spowodowało to konieczność wynajęcia znacznie większej niż przewidywaliśmy w pierwotnych założeniach sali konferencyjnej. Tak duża ilość zainteresowanych osób oznacza to, że idea powstania towarzystwa reprezentującego i pracującego na rzecz pielęgniarek i pielęgniarzy ratunkowych, była i jest potrzebna, szczególnie w obszarze podejmowania badań naukowych. Należy dodać, że koszt uczestnictwa uczestnicy pokrywali sami, a do Krakowa przyjechały osoby z tak odległych miejscowości jak Mrągowo, Szczecin, Płock Gdańsk czy Toruń. Można nawet powiedzieć, że Konferencja miał charakter międzynarodowy, ponieważ mieliśmy zaszczyt gościć przedstawiciela z Szkoły Medycznej z Lwowa.
Zaproszenie do udziału w Konferencji, oraz do pracy w ramach Rady naukowej przyjął prof. Ryszard Gajdosz, prof. Waldemar Chładki, dr Jan Ciećkiewicz, dr Maria Kózka, dr Maria Cisek.
Wystąpienia zaproszonych gości stały się również zaproszeniami do współpracy, publikacji oraz wspólnych spotkań naukowych ze strony Małopolskiego Oddziału Towarzystwa Medycyny Ratunkowej oraz Polskiego Towarzystwa Ratunkowego.
Po przedstawieniu celów działania PTPR oraz wystąpień gości, zostały powołane grupy zadaniowe: grupa ds. badań naukowych, grupa ds. legislacji, grupa ds. procedur, oraz grupa ds. dyspozytorów. Grupy te będą stanowić trzon inicjatyw i prac podejmowanych przez PTPR.
Opiekę naukowa i merytoryczna nad pracami grup przyjęli członkowie Rady Naukowej.
W trakcie Konferencji odbywały się również warsztaty (elektroterpia, zaawansowane i alternatywne metody udrażniania dróg oddechowych, badanie pacjenta urazowego, resuscytacja dziecka i noworodka), uczestnicy mogli ćwiczyć min. na fantomach technikę wykonywania konikipunkcji, intubacji z wykorzystaniem wideolaryngoskopu, czy wiertarki do zakładania dojścia doszpikowego. Podczas sesji teoretycznej największe uznanie zdobył wykład pani dr. Woszczyny na temat stresu pourazowego i metod negocjacji.
Ze względów organizacyjnych nie mieliśmy możliwości przyjęcia większej ilości uczestników, mamy jednak nadzieję, że będzie to początek intensywnej działalności towarzystwa. Zapraszamy zatem do podejmowania działalności w ramach powstałych grup zadaniowych oraz zgłaszania prac, oraz artykułów do publikacji wszystkie zainteresowane pielęgniarki i pielęgniarzy, oraz dyspozytorów służb ratunkowych.
Informacje o działaniach będą się sukcesywnie pojawiać na stronie internetowej. Z przymrużeniem ok. można powiedzieć że Konferencja zakończyła się sprzeciwem ze strony uczestników w sprawie organizacji następnej konferencji dopiero jesienią… tak więc podejmujemy działania aby odbyła się ona wiosna przyszłego roku, oraz zgodnie z życzeniami uczestników trwała co najmniej dwa dni.

PTPR – Marek Maślanka

Zdjęcia Aleksandra Kobacka

Zobacz także:

Aktualności według działów – pielęgniarka systemu 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7787 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek pisze zadziwiające stanowisko.

3 min czytania
Decydenci mają nowe pomysły w kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek a izba pielęgniarek pisze stanowiska – zdumiewające Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie za wyższe wykształcenie 400 PLN większe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Nowy Dwór Mazowiecki Zakres obowiązków: Opieka nad pacjentami zakładu. Rodzaj umowy: Umowa o pracę na okres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poseł walczy o ich płace. Zapomniał o jednym.

4 min czytania
W sejmie o wynagrodzeniach pielęgniarek Posiedzenie sejmu w dniu 25 maja 2023 roku. Wicemarszałek Ryszard Terlecki: Przystępujemy do kolejnego pytania. Posłowie Dariusz…
Komentarze