Różnica w płacy pielęgniarki a pani w administracji według ustawy związku pielęgniarek.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Różnica w płacy pielęgniarki a pani w administracji według ustawy związku pielęgniarek.

Różnica w wynagrodzeniach zasadniczych pomiędzy pielęgniarkami a panią w administracji – stan obecny

Artykułem redakcyjnym pt. Wynagrodzenie pielęgniarek a płaca opiekuna po 1 lipca 2023, redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozpoczęła cykl artykułów poświęconych siatce płac, którą przesłał do sejmu OZZPiP.

W powyższym artykule podnieśliśmy, że obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych z grupy 6 jest wyższe od wynagrodzenia zasadniczego opiekuna medycznego jedynie o 453 PLN. Jakie wnioski płyną z powyższego stanu rzeczy? Po szczegóły zapraszamy do treści powyższego artykułu.

Natomiast w dniu dzisiejszym przeanalizujemy zaproponowaną przez OZZPiP siatkę płac pod kątem różnicy wynagrodzenia zasadniczego pomiędzy pielęgniarkami z grupy 6 a pracownikami: „pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem wyższym”.

Jaka jest obecna sytuacja w powyższym zakresie w siatce płac, która ma obowiązywać do 30 czerwca 2023 roku. Obecnie różnica ta wynosi – 340 PLN. Na niekorzyść pielęgniarek…

Warto podkreślić, że to jest różnica pomiędzy pielęgniarką z tytułem zawodowym licencjata a pracownikiem „z wykształceniem wyższym”. Czyli pielęgniarkami zaszeregowanymi w grupie 6 a pracownikiem zaszeregowanym do grupy 8 bez względu na poziom wykształcenia wyższego: licencjackie lub magisterskie.

Taki jest stan obecny. Zakładając zapowiedzi ministra zdrowia w zakresie kształtu siatki płac od 1 lipca 2023 roku to przedmiotowa różnica wzrośnie do 381 PLN na niekorzyść pielęgniarek.

W taki właśnie sposób minister zdrowia postrzega wartość pracy pielęgniarek względem „pani z administracji”. Sprawdźmy co w omawianym zakresie proponuje związek pielęgniarek.

Różnica w wynagrodzeniach zasadniczych pomiędzy pielęgniarkami a panią w administracji – w projekcie ustawy przesłanej przez OZZPiP do sejmu

Teraz przeanalizujmy powyższe różnice względem zapisów w projekcie ustawy o wynagrodzeniu zasadniczym personelu pielęgniarskiego, który został przesłany przez związek pielęgniarek do sejmu w lutym 2023 roku.

Związek OZZPiP w projekcie ustawy przesłanej do marszałka sejmu przewiduje zaszeregowanie pielęgniarek z grupy 6 ze współczynnikiem pracy 1,09. Natomiast współczynnik pracy przypisany dla pani z administracji z wykształceniem wyższym ma wynieść: 1,0.

Jakie będą skutki finansowe powyższych współczynników pracy. Na pierwszy rzut oka widać zmianę. Współczynnik pracy przypisany pielęgniarce ma być wyższy niż dla „pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem wyższym”.

Wobec powyższego różnica w wynagrodzeniach zasadniczych pomiędzy pielęgniarką a panią z administracji ma wynieść 571 PLN. Tym razem na korzyść pielęgniarek.

Czy takie taki poziom zróżnicowania płac zasadniczych odpowiada wartości pracy pielęgniarki i pani w administracji? Czy ta różnica odpowiada odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych?

Jest to zaskakujące, że związek proponuje różnicę w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarki i pani z administracji w kwocie 571 PLN, natomiast różnicę pomiędzy pielęgniarkami z grupy 6 i 2 w wysokości 1251,23 PLN. Szczegółowa analiza w tym obszarze w artykule pt. Dochód pielęgniarek po 1 lipca – różnica w płacach według ustawy OZZPiP.

Dlatego projekt przekazany przez OZZPiP do sejmu zasługuje na odrzucenie przez środowisko pielęgniarskie. Już ponad 2 tys. osób podpisało petycję do pani przewodniczącej Krystyny Ptok.

Pielęgniarka – podpisałam petycję ponieważ mam dość pomiatania pielęgniarkami po LM

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej.

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 45

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Aktualności

Pielęgniarka o patologicznych zachowaniach i mobbingu.

1 min czytania
Komentarz pielęgniarki Poniżej przedstawiamy komentarz zamieszczony przez jedną z pielęgniarek. Mam do poruszenia bardzo poważny problem, o dziwo, nie związany z agresją…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Wynagrodzenia pielęgniarek. Od lipca będziemy mieli powtórkę.