Sąd pielęgniarkę LM nakazał zaszeregować do grupy magistrów ze specjalizacją.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Sąd pielęgniarkę LM nakazał zaszeregować do grupy magistrów ze specjalizacją.

Sąd oceniał czy pielęgniarki, którym pracodawca wypłacał różne wynagrodzenie zasadnicze wykonują ten sam zakres obowiązków

W kolejnym artykule dotyczącym odszkodowań dla pielęgniarek i położnych LM i SM, które są zasądzane przez sądy, podejmujemy kolejny aspekt omawianego zagadnienia.

Dotychczasowe artykuły w dziale odszkodowania dla pielęgniarek LM dostępne pod poniższymi linkami:

Tym razem publikujemy fragment uzasadnienia do wyroku sądowego, który przyznaje pielęgniarce LM odszkodowanie, a dotyczy oceny przez sąd czy pielęgniarki mające różne wynagrodzenia zasadnicze wykonywały taką samą pracę.

Sąd wprost pyta czy pielęgniarka oddziałowa delegująca pielęgniarki do wykonywania określonych zadań warunkowała posiadaniem przez nie tytułu magistra lub specjalisty.

Dla chirurga nie ma znaczenia jakie wykształcenie ma pielęgniarka instrumentariuszka

Poniżej publikujemy kolejny fragment uzasadnienia do wyroku sądu.

Pielęgniarki i położne zatrudnione są na bloku operacyjnym w tym samym charakterze – instrumentariuszki. Ich bezpośrednią przełożoną jest położna oddziałowa I. S.. Poza obowiązkami wchodzącymi w zakres pełnionej przez nią funkcji, również staje ona do zabiegów w charakterze instrumentariuszki.

Chirurg, wykonując zabieg operacyjny, nie wyznacza indywidualnie instrumentariuszek do pomocy w operacji, nie sprawdza, jakie mają wykształcenie, ponieważ nie ma to dla niego znaczenia. Teoretycznie jest możliwe rozdzielenie obowiązków na bloku operacyjnym, tak, aby pewne czynności wykonywały instrumentariuszki z wykształceniem wyższym, a inne nie.

W praktyce, praca każdej z instrumentariuszek, nie różni się. Te same czynności wykonują pielęgniarki i położne, ze średnim i wyższym wykształceniem, ze specjalizacją i bez specjalizacji. Każda z nich, w ten sam sposób, przygotowuje się do zabiegów operacyjnych. Nie ma podziału na zabiegi łatwiejsze i trudniejsze. Nawet pozornie banalny zabieg może się bowiem skomplikować.

Grafiki pracy pielęgniarek i położnych na bloku operacyjnym tworzy I. S.. Decydując o tym, która instrumentariuszka będzie pracować danego dnia przy określonych zabiegach, nie kieruje się ona tym, jakim wykształceniem lub specjalizacją legitymuje się każda z nich. Wyjątkiem są osoby nowozatrudnione, bez kursu i przeszkolenia. Wobec nich stosuje zasadę, że nie przydziela im samodzielnych dyżurów, choćby miały ukończone studia wyższe i specjalizację.

Sąd – to pielęgniarce LM ze względu na jej duże doświadczenie zawodowe zlecano wprowadzanie nowo zatrudnionych instrumentariuszek

Na bloku operacyjnym, na którym pracuje skarżąca szpital pielęgniarka, są trzy sale operacyjne. Każdego dnia instrumentariuszki ustalają między sobą to, które z nich idą do danego zabiegu. Przy jednym zabiegu pracują jednocześnie dwie instrumentariuszki – jedna pracuje jako tzw. „instrumentariuszka czysta” (bezpośrednio przy zabiegu, podaje narzędzia, materiały, robi opatrunki, zabezpiecza ranę pooperacyjną), a druga jako tzw. „instrumentariuszka lotna” (prowadzeni dokumentację, wyrzuca materiał histopatologiczny, nici, zapasowe szwy). Nie ma stałych par instrumentariuszek. Rola instrumentariuszki lotnej i czystej przydzielana jest odrębnie do każdego zabiegu. Przy podziale tym nie ma znaczenia wykształcenie instrumentariuszki czy ukończenie przez nią specjalizacji. W praktyce jednego dnia dana instrumentariuszka pracuje jako „czysta”, a innego dnia jako „lotna”.

Pielęgniarka występująca o odszkodowanie – w ocenie swojej przełożonej – nie wykonuje czynności gorzej lub wolniej od instrumentariuszek z wyższym wykształceniem i specjalizacją. W sporządzanej przez nią ostatnio ocenie okresowej A. K. otrzymała ocenę bardzo dobrą. Ocena okresowa żadnej z pielęgniarek i położnych zatrudnionych na bloku operacyjnym ginekologiczno-położniczym nie odbiegała od oceny powódki. W praktyce pracy na bloku operacyjnym nie ma czynności, której nie mogłaby wykonać powódka, a mogłyby wykonać ją pielęgniarki lub położne z wyższym wykształceniem i specjalizacją. Ze względu na jej duże doświadczenie zawodowe to powódce zwykle poleca się wprowadzanie nowo zatrudnionych instrumentariuszek do zawodu.

Więcej informacji w przedmiotowej sprawie wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 95

Bądź pierwszym, który oceni wpis

656 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Kilka ofert pracy dla pielęgniarek.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek w szpitalach Przeglądy ofert pracy, jakie prezentujemy na Portalu są dla pielęgniarek i położnych źródłem informacji. Zbiór kilku ofert,…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Eleganckie żakiety medyczne dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Niedawno w Sklepie Pielęgniarek i Położnych pojawił się nowy model pięknego fartuszka/tuniki, który ma dłuższy krój…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – wstydem jest, że dyskryminują nas pielęgniarki.