Sąd uznał, że dwie położne oraz lekarka są winne. Skazał oskarżone na kary grzywny.

2 min czytania
Aktualności
Sąd uznał, że dwie położne oraz lekarka są winne. Skazał oskarżone na kary grzywny.

Żywiecki sąd uznał, że dwie położne oraz lekarka ze Szpitala Powiatowego są winne nieumyślnego narażenia rodzącego się dziecka na utratę życia lub zdrowia. Mają zapłacić grzywnę i ponieść część kosztów sądowych.

Proces toczył się od ubiegłego roku. Prokurator zarzucił lekarce i położnym, że odbierając w 2004 r. poród nie zachowały należytej staranności i popełniły błąd w sztuce. Dziecko urodziło się owinięte pępowiną. Dwa dni później zmarło.

Najpierw sprawa trafiła do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych, który – zawieszając swoje postępowanie – przekazał ją do prokuratury. Według prokuratury, dyżurująca lekarka nie zarządziła badania USG i pełnego badania KTG.

– Doszło do znacznych uchybień w procedurach. We wszystkich opiniach biegłych nie zdarzyło się, a jeśli już to w niewielkim zakresie wsparcie dla oskarżonych. Opinie potwierdzały fakt zdumiewających niedociągnięć – uzasadniał wczorajszy wyrok sędzia Marcin Loranc. – Na przykład lekceważenia, że na sali porodowej jest wysokiej klasy sprzęt KTG i tylko raz, dla efektu, jego głowica została przystawiona do brzucha matki, żeby usłyszała tętno płodu. Pełne badanie mogło potwierdzić, że poród będzie problematyczny. Natomiast badania USG w ogóle nie przeprowadzono.

Zdaniem biegłych i sądu naganne było również prowadzenie dokumentacji medycznej. W czasie procesu oskarżone tłumaczyły, że nie da się równolegle prowadzić porodu i zapisywać danych w dokumentach.

– Skoro dokumentacji nie można prawidłowo wypełniać, tylko robi się to po czasie, to po co w ogóle jest prowadzona – stwierdził sędzia Loranc.

Lekarka ma zapłacić 2 tys. zł grzywny, położne po 1400 zł. Sąd zastosował okoliczności łagodzące, m.in. fakt, że po tym wypadku procedury w szpitalu związane z przyjmowaniem na oddział i przeprowadzaniem badań ciężarnych zostały zmienione z 'luźnych’ na bardziej wymagające. Sędzia stwierdził też, że nie może zarzucić kobietom skutków w postaci śmierci dziecka. – Rodzą się dzieci zapętlone i w najlepszym zdrowiu – dodał sędzia.

Katarzyna Witas, matka noworodka, powiedziała po rozprawie, że nie będzie dochodzić odszkodowania na drodze cywilnej.

źródło informacji: 'Polska Dziennik Zachodni’

Zobacz także:

Obowiązujace regulacje prawne – Etyka i odpowiedzialność zawodowa

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7917 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarekWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie

Izba pielęgniarek zdecydowała – te specjalizacje tylko dla magistrów.

2 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – czas nieprzerwanej pracy Uchwała Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 września 2023 r. w sprawie rekomendacji…
Komentarze