Sejmowa Komisja Zdrowia zaakceptowała we wtorek poselski projekt nowelizacji ustawy o podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia.

2 min czytania
Aktualności

 Uchwalona w lipcu 2006 roku ustawa nie objęła niektórych grup pracowników medycznych. Posłowie chcą to zmienić. Chodzi o lekarzy, pielęgniarki i przedstawicieli innych zawodów medycznych, którzy świadczą usługi dla zakładów opieki zdrowotnej na zasadzie podwykonawstwa. W tej grupie są również właściciele niepublicznych ZOZ-ów, którzy jednocześnie udzielają świadczeń zdrowotnych. Podwyżek nie otrzymali także lekarze stażyści i lekarze rezydenci, których pensje pochodzą z budżetu państwa, a nie z NFZ.

O naprawienie tego błędu apelował podczas posiedzenia komisji m.in. szef Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. 'Duchem ustawy z lipca 2006 r. było to, aby podwyżki objęły wszystkich pracowników służby zdrowia, zaś przez pomyłkę stało się inaczej’ – powiedział.

Natomiast przedstawiciele związków zawodowych popierają rozszerzenie podwyżek dla dodatkowych grup pracowników służby zdrowia, jednak według nich, potrzebne są na to dodatkowe środki.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz przekonywał, że pieniądze na podwyżki dla dodatkowych grup będą pochodziły z nadwyżek jakie pozostały u świadczeniodawców z przeznaczeniem na podwyżki. Przypomniał, że inaczej nadwyżki wrócą do NFZ. Jak podkreślił, dyrektorzy szpitali niechętnie udzielają NFZ informacji czy i jakie jeszcze rezerwy pozostały, co może świadczyć o tym, że te środki są i mogą być przeznaczone na wypłacenie podwyżek dla dodatkowych grup pracowników.

Jednak związkowcy mają obawy, że środki na podwyżki w większości placówek zdrowotnych zostały już rozdysponowane przez dyrektorów, którzy chcieli uniknąć zwrotu pieniędzy do NFZ.

Szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias wyraziła obawę, że może dojść do skłócenia środowisk medycznych, ponieważ konieczne będzie odebranie części podwyżek pracownikom i usługodawcom, którzy już je dostali.

Sośnierz zapewnia jednak, że dyrektorzy szpitali mają nadwyżki i starczy pieniędzy na podwyżki dla dodatkowych grup pracowników.

Na podwyżki dla pracowników służby zdrowia w 2007 roku przeznaczono 4,5 mld złotych

cheko, PAP

źródło informacji: www.gazeta.pl

Zobacz również:

Październikowe podwyżki nie obejęły pielęgniarek i położnych pracujących w jednostkach budżetowych, żłobkach, domach pomocy społecznej, stacjach sanitarno – epidemiologicznych oraz stacjach krwiodawstwa i medycyny pracy oraz właścicieli nzoz.

Podwyżki wynagrodzeń

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8015 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Propozycje prezentów dla pielęgniarek i położnych do 100 zł i więcej.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Dyrektor do pielęgniarek: nie wyrażałem zgody na podwyższanie kwalifikacji. To za nie nie zapłacę.

5 min czytania
Obraz chaosu płacowego w podmiotach leczniczych na przykładzie Szpitala Wielospecjalistycznego Do Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie wpłynęło zawiadomienie dotyczące zwolnień grupowych, które…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
Komentarze