Sejmowa Komisja Zdrowia zaakceptowała we wtorek poselski projekt nowelizacji ustawy o podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia.

2 Mins read
Aktualności

 Uchwalona w lipcu 2006 roku ustawa nie objęła niektórych grup pracowników medycznych. Posłowie chcą to zmienić. Chodzi o lekarzy, pielęgniarki i przedstawicieli innych zawodów medycznych, którzy świadczą usługi dla zakładów opieki zdrowotnej na zasadzie podwykonawstwa. W tej grupie są również właściciele niepublicznych ZOZ-ów, którzy jednocześnie udzielają świadczeń zdrowotnych. Podwyżek nie otrzymali także lekarze stażyści i lekarze rezydenci, których pensje pochodzą z budżetu państwa, a nie z NFZ.

O naprawienie tego błędu apelował podczas posiedzenia komisji m.in. szef Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. 'Duchem ustawy z lipca 2006 r. było to, aby podwyżki objęły wszystkich pracowników służby zdrowia, zaś przez pomyłkę stało się inaczej’ – powiedział.

Natomiast przedstawiciele związków zawodowych popierają rozszerzenie podwyżek dla dodatkowych grup pracowników służby zdrowia, jednak według nich, potrzebne są na to dodatkowe środki.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz przekonywał, że pieniądze na podwyżki dla dodatkowych grup będą pochodziły z nadwyżek jakie pozostały u świadczeniodawców z przeznaczeniem na podwyżki. Przypomniał, że inaczej nadwyżki wrócą do NFZ. Jak podkreślił, dyrektorzy szpitali niechętnie udzielają NFZ informacji czy i jakie jeszcze rezerwy pozostały, co może świadczyć o tym, że te środki są i mogą być przeznaczone na wypłacenie podwyżek dla dodatkowych grup pracowników.

Jednak związkowcy mają obawy, że środki na podwyżki w większości placówek zdrowotnych zostały już rozdysponowane przez dyrektorów, którzy chcieli uniknąć zwrotu pieniędzy do NFZ.

Szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias wyraziła obawę, że może dojść do skłócenia środowisk medycznych, ponieważ konieczne będzie odebranie części podwyżek pracownikom i usługodawcom, którzy już je dostali.

Sośnierz zapewnia jednak, że dyrektorzy szpitali mają nadwyżki i starczy pieniędzy na podwyżki dla dodatkowych grup pracowników.

Na podwyżki dla pracowników służby zdrowia w 2007 roku przeznaczono 4,5 mld złotych

cheko, PAP

źródło informacji: www.gazeta.pl

Zobacz również:

Październikowe podwyżki nie obejęły pielęgniarek i położnych pracujących w jednostkach budżetowych, żłobkach, domach pomocy społecznej, stacjach sanitarno – epidemiologicznych oraz stacjach krwiodawstwa i medycyny pracy oraz właścicieli nzoz.

Podwyżki wynagrodzeń

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8900 posts

About author

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Articles
Related posts
Aktualności

Izba o kosztach gali pielęgniarek. Milion złotych?

1 Mins read
Okręgowy Zjazd pielęgniarek zaplanował na rok 2025 kwotę prawie miliona złotych na organizację przedmiotowej gali. 14 maja 2025 r. na Torze Wyścigów…
Aktualności

Każda rana wymaga właściwej opieki – kompleksowe podejście do leczenia ran i profilaktyki zakażeń

6 Mins read
Nieprawidłowe leczenie ran prowadzi do przewlekłego bólu, infekcji i groźnych powikłań, które dla wielu pacjentów kończą się hospitalizacją, a nawet amputacją. W…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki wyjeżdżały autobusami a teraz zarabiają kilkanaście tysięcy złotych.

2 Mins read
W sejmie o pielęgniarkach. Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 24 czerwca 2024 roku w sprawie: pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w…
Komentarze