Sejmowa Komisja Zdrowia zaakceptowała we wtorek poselski projekt nowelizacji ustawy o podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia.

2 min czytania
Aktualności

 Uchwalona w lipcu 2006 roku ustawa nie objęła niektórych grup pracowników medycznych. Posłowie chcą to zmienić. Chodzi o lekarzy, pielęgniarki i przedstawicieli innych zawodów medycznych, którzy świadczą usługi dla zakładów opieki zdrowotnej na zasadzie podwykonawstwa. W tej grupie są również właściciele niepublicznych ZOZ-ów, którzy jednocześnie udzielają świadczeń zdrowotnych. Podwyżek nie otrzymali także lekarze stażyści i lekarze rezydenci, których pensje pochodzą z budżetu państwa, a nie z NFZ.

O naprawienie tego błędu apelował podczas posiedzenia komisji m.in. szef Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. 'Duchem ustawy z lipca 2006 r. było to, aby podwyżki objęły wszystkich pracowników służby zdrowia, zaś przez pomyłkę stało się inaczej’ – powiedział.

Natomiast przedstawiciele związków zawodowych popierają rozszerzenie podwyżek dla dodatkowych grup pracowników służby zdrowia, jednak według nich, potrzebne są na to dodatkowe środki.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz przekonywał, że pieniądze na podwyżki dla dodatkowych grup będą pochodziły z nadwyżek jakie pozostały u świadczeniodawców z przeznaczeniem na podwyżki. Przypomniał, że inaczej nadwyżki wrócą do NFZ. Jak podkreślił, dyrektorzy szpitali niechętnie udzielają NFZ informacji czy i jakie jeszcze rezerwy pozostały, co może świadczyć o tym, że te środki są i mogą być przeznaczone na wypłacenie podwyżek dla dodatkowych grup pracowników.

Jednak związkowcy mają obawy, że środki na podwyżki w większości placówek zdrowotnych zostały już rozdysponowane przez dyrektorów, którzy chcieli uniknąć zwrotu pieniędzy do NFZ.

Szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias wyraziła obawę, że może dojść do skłócenia środowisk medycznych, ponieważ konieczne będzie odebranie części podwyżek pracownikom i usługodawcom, którzy już je dostali.

Sośnierz zapewnia jednak, że dyrektorzy szpitali mają nadwyżki i starczy pieniędzy na podwyżki dla dodatkowych grup pracowników.

Na podwyżki dla pracowników służby zdrowia w 2007 roku przeznaczono 4,5 mld złotych

cheko, PAP

źródło informacji: www.gazeta.pl

Zobacz również:

Październikowe podwyżki nie obejęły pielęgniarek i położnych pracujących w jednostkach budżetowych, żłobkach, domach pomocy społecznej, stacjach sanitarno – epidemiologicznych oraz stacjach krwiodawstwa i medycyny pracy oraz właścicieli nzoz.

Podwyżki wynagrodzeń

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8770 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 11 000 – 16 500 PLN brutto za miesiąc

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę, zlecenia lub kontrakt. W związku z rozszerzeniem wachlarza świadczonych usług placówka POZ poszukuje do pracy pielęgniarkę….
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki i położne - wykaz bezpłatnych kursów kwalifikacyjnych, finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia uważa, że istnieje pilna potrzeba wsparcia wszystkich pielęgniarek i położnych w zakresie podnoszenia kwalifikacji, zarówno aktywnych zawodowo, jak i nieaktywnych…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pozwany szpital o pielęgniarkach: wyższe wykształcenie magisterskie oraz specjalizacja mają wpływ na zwiększenie jakości pracy.

4 min czytania
W taki sposób szpital bronił się przed zarzutem o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarki, składając apelację do Sądu Okręgowego. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu…
Komentarze