Siatka płac pielęgniarek autorstwa związku OZZPiP.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Siatka płac pielęgniarek autorstwa związku OZZPiP.

Obraz chaosu w podmiotach leczniczych na przykładzie pielęgniarek i położnych

Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych w sposób obiektywny przedstawia obecną sytuację płacową w podmiotach leczniczych. Artykuły przedstawiają punkt widzenia zarówno pielęgniarek z magistrem i specjalizacją oraz pielęgniarki bez specjalizacji czyli z tytułem licencjata lub absolwentek LM i SM.

Z jeden strony przedstawia racje pielęgniarek, które uważają, że powinny zostać zaszeregowane do grupy 2. Prezentuje racje także osób, które są zaszeregowane do grupy 6. Dziennikarski obiektywizm zaskutkował wydaniem dwóch numerów Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Wydanie styczniowe miesięcznika branżowego zostało poświęcone pielęgniarkom z grupy 6. Dokładnie przeanalizowaliśmy skutki siatki płac pod kątem osób zaszeregowanych przez pracodawców do – pielęgniarka bez specjalizacji. Opublikowaliśmy w tym numerze gazety treść wyroku sądu w sprawie odszkodowania dla pielęgniarki LM za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Natomiast wydanie lutowe gazety wykorzystaliśmy na przedstawienie sytuacji osób z grupy 2. Poruszyliśmy zasadność zatrudniania pielęgniarek na stanowisku asystenta pielęgniarstwa oraz opublikowaliśmy treść wyroku w sprawie pielęgniarki, która zaskarżyła do sądu pracodawcę, o zaniżenie wynagrodzenia zasadniczego w kwocie niższej niż 7 300 PLN.

Te dwa numery gazety można pobrać bezpłatnie w formie elektronicznej. Natomiast wydanie papierowe jest dostępne za uiszczeniem tylko opłaty za przesyłkę.

Obecnie składamy wydanie marcowe gazety, które będzie informatorem dla pielęgniarek z grupy 6. W nim krok po kroku napiszemy w jaki sposób złożyć pozew o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Cała procedura pozwu rozpoczyna się od wystosowania do pracodawcy wezwania do zapłaty. Wzór takiego wezwania wydrukujemy.

Nadmieniamy, że na portalu zostały utworzone działy w aktualnościach, które są dedykowane bieżącym informacjom w zakresie chaosu płacowego, który stał się udziałem personelu pielęgniarskiego.

Jaką siatkę płac będzie miał na sztandarach związek OZZPiP podczas protestów płacowych w lutym 2023 roku

Związek pielęgniarek poinformował o opłaceniu w całości kosztów procesów wytoczonych pracodawcom przez pielęgniarki. Więcej szczegółowych informacji w artykule redakcyjnym pt. Komu związek pielęgniarek opłaca procesy sądowe?

Natomiast pielęgniarki i położne nadal nie zostały poinformowane przez OZZPiP o wariancie siatki płac, który według związku pielęgniarek powinien obowiązywać od 1 lipca 2023 roku.

Związek zaprasza do uczestnictwa w protestach płacowych wszystkie pielęgniarki i położne. Z całej Polski. Pierwszy protest już w dniu jutrzejszym – 21 lutego 2023 roku. Ma on być protestem pielęgniarek z tytułem magistra i ze specjalizacją, które pracodawca zdegradował do grupy 5.

Związek jest winien informację pielęgniarkom w zakresie organizacji protestów, pod sztandarami związku OZZPiP w obronie dyskryminowanych pielęgniarek z grupy 6. Kiedy zostaną zorganizowane protesty w obronie praw pracowniczych osób z grupy 6.

Podsumujmy: związek pielęgniarek nie poinformował środowiska pielęgniarskiego za jaką siatką płac zamierza lobbować. Czy związek „poszedł po rozum do głowy” i będzie optował za siatką płac bez podziału na grupy? Natomiast podnoszenie wykształcenia będzie premiowane poprzez system dodatków.

Jest rzeczą zdumiewającą, że związek nie informuje w tym przedmiocie środowiska zawodowego a z drugiej strony organizuje protesty.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 158

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7706 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka pyta OZZPiP - gdzie doceniono moje 35-letnie doświadczenie zawodowe.

3 min czytania
Pielęgniarki i położne pytają przewodniczącą Krystynę Ptok Związek pielęgniarek przesłał do Sejmu własny projekt ustawy o wynagrodzeniach. Jaka jest różnica pomiędzy projektem…
Aktualności

Kosmetyczne i niekosmetyczne sposoby na wypadanie włosów - jak je wzmacniać od środka?

2 min czytania
Wypadanie włosów jest naturalne i związane z cyklem życia włosa. Przeciętny cykl życia włosa trwa od 2 do 6 lat i po…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Grupy płacowe pielęgniarek od 1 lipca 2023. Sprawdź współczynniki pracy.

4 min czytania
Minister zdrowia dzieli pielęgniarki na grupy. Związek OZZPiP tak samo… Ministerstwo zdrowia poprzez posłankę panią Józefę Szczurek-Żelazko poinformowało już w lutym 2023…
Komentarze
×
Aktualności

Wpływ warunków pracy pielęgniarek na wypalenie zawodowe.