Studia dają nowe możliwości

3 min czytania
Aktualności
Studia dają nowe możliwości

Rozmowa z dr hab. Joanną Jasińska, prorektor ds. dydaktyki i rozwoju Warszawskiej Uczelni Medycznej.

W tym roku akademickim uruchomili Państwa dwa nowe kierunki: Położnictwo, studia licencjackie i magisterskie oraz Ratownictwo Medyczne, studia licencjackie. Nabór potrwa do końca października. Studia pierwszego stopnia może podjąć każdy chętny, a kto może ubiegać się o przyjęcie na studia magisterskie na kierunku Położnictwo?

Studia magisterskie na kierunku Położnictwo są kontynuacją kształcenia na studiach I stopnia – licencjackie na kierunku Położnictwo. A więc może je rozpocząć położna/położny posiadający studia licencjackie na tym kierunku. Po ukończeniu studiów drugiego stopnia absolwent uzyskuje tytuł zawodowy magistra położnictwa.

Położnictwo to profesja wyjątkowa. Jakie uprawnienia ma dyplomowana położna po studiach magisterskich?

Studia drugiego stopnia na kierunku Położnictwo są skierowane do osób, które chcą uzyskać tytuł magistra położnictwa, kontynuować kształcenie na studiach trzeciego stopnia – studia doktoranckie oraz ukończyć studia podyplomowe. Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku Położnictwo zyskuje dodatkowo wiedze i kwalifikacje aby sprawować profesjonalną opiekę nad kobietą w fizjologicznym i patologicznym przebiegu ciąży, porodu i połogu.

Ma kompetencje do opieki nad kobietą zagrożoną chorobą i chorą ginekologicznie w każdym wieku i stanie zdrowia. Ma także kwalifikacje, aby prowadzić badania naukowe oraz organizować prace podwładnych. Posiada profesjonalną wiedzę w zakresie nauk medycznych, w szczególności medycyny perinatalnej, neonatologii, ginekologii, pielęgniarstwa. Tych umiejętności i kwalifikacji jest o wiele więcej, szczegółowy wykaz można znaleźć m.in. na naszej stronie internetowej www.wumed.edu.pl.

W Państwa ofercie pojawiły się także studia pomostowe pielęgniarskie licencjackie

– do kogo są skierowane, dlaczego warto je ukończyć?

Studia uzupełniające na kierunku Pielęgniarstwo kierowane są do osób już pracujących w zawodzie pielęgniarki bądź pielęgniarza, ale posiadających wykształcenie średnie. Studia pomostowe stwarzają możliwość podniesienia kwalifikacji na każdym etapie realizacji praktyki zawodowej. Stanowią one propozycję uzupełnienia kompetencji pielęgniarek/pielęgniarzy dyplomowanych i pozawalają tej grupie uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa. Studia przeznaczone są dla absolwentów medycznych szkół zawodowych i trwają w zależności od typu ukończonej szkoły średniej od 2 do 3 semestrów. Łączna liczba godzin w toku studiów jest zróżnicowana ze względu na poziom wcześniejszego wykształcenia. Studia prowadzone są w formie studiów niestacjonarnych. Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z dokładnym opisem na naszej stronie internetowej – tych możliwości jest wiele i są zróżnicowane. Warunkiem podjęcia nauki na studiach pomostowych jest również posiadanie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza.

Od kilku lat z sukcesem działa przy WUMed, Instytut Kształcenia Podyplomowego Kadr Medycznych. Przypomnijmy czym się zajmuje, co oferuje?

Należy podkreślić, że współczesne pielęgniarstwo i położnictwo to specjalistyczne zawody medyczne, które dzięki wysoko stawianym wymogom dotyczącym wykształcenia – pozwala na samodzielne wykonywanie określonych czynności medycznych. Kształcenie podyplomowe daje dużą możliwość podnoszenia kwalifikacji i kompetencji zawodowych pielęgniarkom i położnym. Zawód pielęgniarki i położnej to zawód regulowany, medyczny i samodzielny, wymagający ciągłego, ustawicznego kształcenia i doskonalenia. To zawód polegający głównie na spełnianiu ról zawodowych związanych bezpośrednio z funkcjami wynikającymi z misji i celów zawodu. Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej oraz Kodeks Etyki Zawodowej Pielęgniarki i Położnej, nakłada obowiązek kształcenia ustawicznego, i w ten sposób wpływa na liczbę wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek i położnych. Kształcenie podyplomowe jest więc zarówno potrzebą, jak i ustawowym obowiązkiem. Między innymi dlatego stworzyliśmy w ramach wieloprofilowego podejścia równoczasowo ofertę kształcenia podyplomowego dla pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych powołując Instytut Kształcenia Podyplomowego Kadr Medycznych. Instytut daje nam również, jako uczelni wyższej, możliwość realizacji kształcenia kadry medycznej już obecnej w systemie ochrony zdrowia, a więc czynnych zawodowo pielęgniarek i położnych oraz przyszłej kadry medycznej.

Kształcenie podyplomowe obejmuje studia podyplomowe, kursy specjalistyczne, kursy kwalifikacyjne, kursy dokształcające i szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek i położnych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi regulacjami prawnymi pielęgniarki i położne mogą korzystać z kształcenia podyplomowego w czterech formach: kursu specjalizacyjnego zwanego specjalizacją, kursu kwalifikacyjnego, kursu specjalistycznego i kursu dokształcającego. Szkolenie specjalizacyjne ma celu uzyskanie przez pielęgniarki lub położne specjalistycznych kwalifikacji w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia i uzyskanie tytułu specjalisty w tej dziedzinie. Specjalizację kończy egzamin państwowy. Program szkolenia specjalizacyjnego obejmuje: blok ogólny zawodowy, wspólny dla wszystkich specjalizacji niezależnie od kształcenia, i blok specjalistyczny właściwy dla dziedziny będącej przedmiotem specjalizacji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.8 / 5. Ilość głosów: 29

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarka po 5 latach pracy z płacą licencjata.