Szkolenia pielęgniarek – zasady wynagradzania dobijają kursy kwalifikacyjne.

1 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Szkolenia pielęgniarek – zasady wynagradzania dobijają kursy kwalifikacyjne.

Liczba pielęgniarek i położnych odbywających kursy kwalifikacyjne

W ramach szkoleń zawodowych pielęgniarki i położne mają możliwość odbywania specjalizacji oraz kursów: kwalifikacyjnych, specjalistycznych i dokształcających.

Poniżej przedstawiamy statystyki w zakresie liczby pielęgniarek i położnych podnoszących kwalifikacje zawodowe na przestrzeni lat: 2017 – 2022, w ramach odbywania kursów kwalifikacyjnych.

Na dane poniższego zestawienia zapewne mają wpływ skutki pandemii. W roku 2020 w kursach kwalifikacyjnych uczestniczyło tylko 2,2 tys. pielęgniarek i położnych. Niestety liczba osób podnoszących kwalifikacje zawodowe na kursach kwalifikacyjnych w latach 2021 oraz 2022 nie uległa zwiększeniu i wynosiła odpowiednio: 2,6 oraz 2,4 tys.

Warto jednak zauważyć, że w roku 2017 liczba pielęgniarek i położnych uczestniczących w kursach kwalifikacyjnych wyniosła 9,6 tys. Wobec powyższego można przyjąć tezę, że liczba osób podnoszących kwalifikacje w ramach przedmiotowych szkoleń ma tendencję spadkową.

W tabeli liczba uczestników kursów kwalifikacyjnych dla pielęgniarek i położnych w latach 2017 – 2022.

RokLiczba uczestników kursów kwalifikacyjnych
20179 694
20184 450
20194 010
20202 206
20212 580
20222 541

Prawdopodobną przyczyną spadku zainteresowania pielęgniarek i położnych odbywaniem kursów kwalifikacyjnych jest patologiczna siatka płac pielęgniarek i położnych, która nie gratyfikuje finansowo ukończenia kursu kwalifikacyjnego, choć w wielu przypadkach odbycie tego szkolenia daje takie same uprawnienia jak odbycie szkolenia specjalizacyjnego.

źródło: ckppip.edu.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8012 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Siatka płac pielęgniarek - wiceminister zdrowia poprze podwyżki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Wiceminister zdrowia: będę głosował za ustawą, którą do sejmu skierował związek pielęgniarek Obecny wiceminister zdrowia pan Waldemar Kraska, podczas wywiadu udzielonego w…
Aktualności

Czy zamrażanie tkanki tłuszczowej działa?

3 min czytania
W klinikach medycyny estetycznej jest dostępnych coraz więcej zabiegów wspomagających proces odchudzania. Przy zrzucaniu zbędnych kilogramów podstawą są oczywiście dieta i odpowiednia…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Wynagrodzenia pielęgniarek - dlaczego większość sejmowa już nie kocha ustawy związku pielęgniarek?

3 min czytania
Sejmowa debata nad ustawą autorstwa związku pielęgniarek ukazuje znaczącą zmianę w podejściu do projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek W pierwszym artykule redakcyjnym…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Brawo pielęgniarki z grupy 2.