Szkolenia pielęgniarek – zasady wynagradzania dobijają kursy kwalifikacyjne.

1 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Szkolenia pielęgniarek – zasady wynagradzania dobijają kursy kwalifikacyjne.

Liczba pielęgniarek i położnych odbywających kursy kwalifikacyjne

W ramach szkoleń zawodowych pielęgniarki i położne mają możliwość odbywania specjalizacji oraz kursów: kwalifikacyjnych, specjalistycznych i dokształcających.

Poniżej przedstawiamy statystyki w zakresie liczby pielęgniarek i położnych podnoszących kwalifikacje zawodowe na przestrzeni lat: 2017 – 2022, w ramach odbywania kursów kwalifikacyjnych.

Na dane poniższego zestawienia zapewne mają wpływ skutki pandemii. W roku 2020 w kursach kwalifikacyjnych uczestniczyło tylko 2,2 tys. pielęgniarek i położnych. Niestety liczba osób podnoszących kwalifikacje zawodowe na kursach kwalifikacyjnych w latach 2021 oraz 2022 nie uległa zwiększeniu i wynosiła odpowiednio: 2,6 oraz 2,4 tys.

Warto jednak zauważyć, że w roku 2017 liczba pielęgniarek i położnych uczestniczących w kursach kwalifikacyjnych wyniosła 9,6 tys. Wobec powyższego można przyjąć tezę, że liczba osób podnoszących kwalifikacje w ramach przedmiotowych szkoleń ma tendencję spadkową.

W tabeli liczba uczestników kursów kwalifikacyjnych dla pielęgniarek i położnych w latach 2017 – 2022.

RokLiczba uczestników kursów kwalifikacyjnych
20179 694
20184 450
20194 010
20202 206
20212 580
20222 541

Prawdopodobną przyczyną spadku zainteresowania pielęgniarek i położnych odbywaniem kursów kwalifikacyjnych jest patologiczna siatka płac pielęgniarek i położnych, która nie gratyfikuje finansowo ukończenia kursu kwalifikacyjnego, choć w wielu przypadkach odbycie tego szkolenia daje takie same uprawnienia jak odbycie szkolenia specjalizacyjnego.

źródło: ckppip.edu.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka o życiu na emeryturze.