Takie pielęgniarki powinny być eliminowane.

2 min czytania
Aktualności
Takie pielęgniarki powinny być eliminowane.

Pielęgniarki zamieszane w przestępczy proceder

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji – na terenie województw śląskiego, lubelskiego i pomorskiego – zatrzymali 14 osób, które miały brać udział w organizowaniu zaświadczeń potwierdzających szczepienie przeciwko COVID-19.

Z trzech zatrzymanych kobiet wszystkie są powiązane ze środowiskiem medycznym, w związku z czym prokurator zastosował wobec nich zawieszenie w prawach wykonywania zawodu. Jedną z nich jest pielęgniarka.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym osobom zarzuty m.in. płatnej protekcji, wręczenia korzyści majątkowych i skłonienia do poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowane z art. 230a § 1 kk, art. 229 § 3 kk, art. 271 § 3 kk. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych po 10 tysięcy złotych oraz zawieszenie w czynnościach służbowych.

W ten sposób zdobywano tak zwane paszporty covidowe upoważniające na przykład do wjazdu do niektórych państw. Za taką usługę klient płacił od tysiąca do 1,5 tysiąca złotych. Oczywiście samo zaświadczenie absolutnie nie chroniło przed chorobą, o czym przekonali się niektórzy klienci, ciężko przechodząc COVID-19.

podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

Pielęgniarki pomagały w uzyskaniu fałszywych zaświadczeń

Kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w SPKS 1 w Lublinie, prof. Mirosław Czuczwar, zauważa:

Trudno tu o jakikolwiek komentarz. Jeżeli laik próbuje „na lewo skombinować” paszport covidowy, czyli oszukać system, naraża siebie i społeczeństwo, to pół biedy, bo najczęściej jest to ktoś po prostu głupi. Natomiast jeżeli pomaga w tym lekarz, pielęgniarka, to wtedy sytuacja się zmienia.

Dla mnie każdy lekarz, każda pielęgniarka, która bierze udział w procederze wystawiania fałszywych zaświadczeń, powinna być ścigana z całą surowością prawa. Najlepiej jeszcze, aby taka osoba została pozbawiona prawa wykonywania zawodu. Ponieważ dla doraźnych korzyści narażają nie tylko tych pacjentów, ale całą populacje. Absolutnie takie osoby powinny być eliminowane z naszego środowiska.

kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w SPKS 1 w Lublinie, prof. Mirosław Czuczwar

źródło: CBŚP oraz Prokuratura w Lublinie

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 21

Bądź pierwszym, który oceni wpis

825 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Różnice w wynagrodzeniu pielęgniarek wykonujących taką samą pracę są haniebne.

1 min czytania
Pielęgniarka: To bardzo niesprawiedliwe traktowanie pielęgniarek po LM i SM. Przytaczamy kilka wybranych komentarzy pielęgniarek i położnych dotyczących siatki płac, którą do…
Aktualności

Pielęgniarki - do jakiej kwoty wzrośnie różnica w wynagrodzeniach? Niebotycznej!

1 min czytania
Pielęgniarki wykonujące taką samą pracę z niższym wynagrodzeniem o kilka tysięcy złotych. Do wyliczenia wynagrodzenia zasadniczego dla danej grupy pielęgniarek i położnych…
Aktualności

Praca dla pielęgniarki. Zarobki od 11 do 16 tys. zł brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Przychodnia Dorota Sadowska-Jarząbek Sp. j. ze Złotowa w związku z rozszerzeniem wachlarza świadczonych usług poszukuje do pracy pielęgniarkę….
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

MZ – podział pielęgniarek na grupy nie jest siatką płac.