Te pielęgniarki są nieprzygotowane!

1 min czytania
AktualnościGazeta nr 2/2015
Te pielęgniarki są nieprzygotowane!

 

 

 

W godzinach nocnych, pomiędzy godziną 22.53 a 23.10, posłowie sejmowej komisji zdrowia zatwierdzili nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, która wprowadziła „recepty pielęgniarek”. Tak, polskiemu pielęgniarstwu posłowie poświęcili całe 17 minut.
 

Podczas dyskusji nad zapisami ustawy o „receptach pielęgniarek” jeden z posłów zgłosił poprawkę, aby pielęgniarkom posiadającym tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa zabrać kompetencję do wystawiania recept. W jaki sposób motywowano złożenie przedmiotowej poprawki? Uzasadnienie do tej poprawki złożyła prezeska władz izby pip: „Proponujemy, aby ten punkt zdecydowanie wykreślić, ponieważ na tym samym poziomie stawiamy pielęgniarkę licencjata, czyli osobę, która wchodzi do zawodu, lekarza, który ma ukończone studia i pielęgniarkę specjalistkę, która ma doświadczenie i dyplom (….) Ponieważ jest to dawanie uprawnień osobom, które nie są przygotowane. Proszę sobie uświadomić, że są to osoby, które wchodzą do zawodu, skończyły szkołę w czerwcu, a we wrześniu skończą kurs i będą ordynować, będą pisać receptę na zlecenie lekarskie. (….) Proszę nie stawiać na jednym poziomie lekarza, lekarza specjalisty, pielęgniarki z wyższym wykształceniem i młodej osoby wchodzącej do zawodu.” (mm)

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze