Wartościowanie pracy pielęgniarek przez ministra szokuje.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Wartościowanie pracy pielęgniarek przez ministra szokuje.

Siatka płac pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2022 – minister zdrowia zbierał uwagi do swojego projektu

Minister zdrowia przekazał w dniu 1 kwietnia 2022 roku do konsultacji społecznych projekt siatki płac w podmiotach leczniczych. Nowa siatka płac ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku.

Cały projekt ustawy wraz uzasadnieniem oraz wyliczenia skutków ustawy dla konkretnych grup zawodowych od 1 lipca 2022 roku, opublikowaliśmy na stronach 5-7 branżowego miesięcznika Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych. Warto zaznajomić się się z tym materiałem i wyrobić sobie własne zdanie na działania ministra zdrowia w zakresie wynagrodzeń w podmiotach leczniczych. Dostęp do e-wydania miesięcznika branżowego jest bezpłatny. Wystarczy kliknąć w poniższą grafikę.

Ministerstwo zdrowia do dnia 18 kwietnia dało czas na przesyłanie uwag do przedmiotowego projektu ustawy. Bardzo ciekawe jest, w jaki sposób do projektu nowej siatki płac podszedł związek pielęgniarek. Więcej w tej sprawie czytaj w artykule pt. Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – przełomowe stanowisko związku.

Projekt siatki płac pracowników podmiotów leczniczych z dnia 1 kwietnia 2022 roku – efektem radosnej twórczości związków i ministra

Pobieżna analiza zaproponowanych rozwiązań płacowych w siatce płac wzbudza totalne zdziwienie. Dlaczego? Poniżej podajemy kilka liczb, które obrazują skutki radosnej twórczości, w zakresie płac w ochronie zdrowia.

Po pierwsze…
8 210 PLN – to najniższe wynagrodzenie zasadnicze dla lekarza specjalisty. 7 304 PLN – to najniższe wynagrodzenie zasadnicze dla pielęgniarki z tytułem magistra, posiadającej jednocześnie tytuł specjalisty.Różnica: 906 PLN.
Po drugie…
Lekarz bez specjalizacji 6 738 PLN. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze dla pielęgniarki z tytułem magistra, posiadającej jednocześnie tytuł specjalisty – 7 304 PLN.Różnica 566 PLN.
Po trzecie…
Lekarz ze specjalizacją a lekarz bez specjalizacji.Różnica 1 472 PLN.
Pielęgniarka z tytułem magistra – 5 775 PLN. Pielęgniarka z tytułem magistra i specjalizacją – 7 304 PLN. Różnica – 1529 PLN.
Pielęgniarka z tytułem specjalisty – 5 775 PLN. Pielęgniarka bez specjalizacji – 5 322 PLN. Różnica – 453 PLN.

Wniosek: w przypadku uzyskania tytuły specjalisty przez lekarza oraz pielęgniarkę z tytułem magistra wzrost wynagrodzenia zasadniczego wynosi około 1 500 PLN. W przypadku uzyskania tytułu specjalisty przez pielęgniarkę wzrost wynagrodzenia zasadniczego to 453 PLN. Ta sama specjalizacja dla pielęgniarek a różnica w wzroście wynagrodzenia zasadniczego 1 076 PLN.

Po czwarte…
Różnica pomiędzy pielęgniarką z tytułem magistra, posiadającą jednocześnie tytuł specjalisty, a pielęgniarką to – 1 982 PLN. Pielęgniarki te wykonują w zdecydowanej większości te same zadania oraz posiadają te same kompetencje zawodowe. Czyli zakres uprawnień oraz obowiązków.
Po piąte…
Różnica pomiędzy pielęgniarką – 5 322 PLN, a opiekunem medycznym – 4 869 PLN, wynosi – 453 PLN.

W taki sposób minister Niedzielski wycenia pracę pielęgniarki.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 35

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Senator o wynagrodzeniach pielęgniarek – „sytuacja patologiczna”.