Wiceminister – rozmawiałem dzisiaj z pielęgniarkami o siatce płac.

1 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Wiceminister – rozmawiałem dzisiaj z pielęgniarkami o siatce płac.

Poseł w sejmie mówi o konfliktach na linii pracodawcy – pielęgniarki, w zakresie sposobu realizacji ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 11 stycznia 2023 roku.

Poseł Tadeusz Tomaszewski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! Mam dwa pytania, jedno dotyczy ustawy, drugie spraw, którymi się pan zajmował.

Rozpocznę od drugiego. Chodzi o wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia w służbie zdrowia. W lipcu weszły w życie stosowne przepisy prawa, o czym informował w czasie debaty pan minister.

W resorcie funkcjonuje zespół monitorujący wprowadzanie tych rozwiązań. W wielu miejscach w Polsce dochodzi do konfliktów między pracodawcami a pielęgniarkami głównie w sprawie uznawania ich kwalifikacji w przypadkach dotyczących podwyżek wynagrodzeń.

Dyrektorzy szpitali informują, że nie ma wystarczających środków na wprowadzenie tych podwyżek. Czy zespół monitorujący ma już jakieś inne, naprawiające sytuację rozwiązanie tego problemu? (…)

Wiceminister zdrowia – dzisiaj w sprawie ustawy o siatce płac spotkałem się z pielęgniarkami

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber:

(…) Kwestie związane z podwyżkami. Akurat dzisiaj przed posiedzeniem uczestniczyłem w spotkaniu z interesariuszami, m.in. z pielęgniarkami. Rozmawialiśmy na temat realizacji ustawy. Wszystkie zgłoszenia, które są w przedmiocie identyfikacji nieprawidłowości w obszarze podwyżek, są przez nas rozpatrywane, przekazywane do inspekcji pracy, bo przypomnę, że to jest organ, który jest uprawniony formalnoprawnie do rozpatrywania tych spraw na drodze postępowania formalnoprawnego.

Kwestie związane ze zmianami w tym zakresie to – tak jak już powiedziałem – są kwestie uściślane, omawiane szczegółowo na posiedzeniach zespołu trójstronnego. Praktycznie na każdym posiedzeniu zespołu trójstronnego, czy to w formie posiedzenia plenarnego, czy też w formie posiedzenia prezydium, to jeden z dominujących tematów, który jest zawsze szczegółowo omawiany.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.2 / 5. Ilość głosów: 25

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Szpital pielęgniarkę z tytułem magistra i specjalisty zaszeregował do grupy 5. Argumentacja szpitala przed sądem.