Wojewoda: zakażone pielęgniarki mogą pracować z pacjentami.

2 min czytania
AktualnościZakażone pielęgniarki
Wojewoda: zakażone pielęgniarki mogą pracować z pacjentami.


Szpital z zakażonymi pielęgniarkami

Ostatnio na portalu natemat.pl pojawił się artykuł o dość szokującym tytule. Jest to kolejny już wpis dotyczący trwającej pandemii Covid-19. Opisana historia wydarzyła się w jednym z białostockich szpitali. Co zatem kryje się za dość kontrowersyjnym tytułem „Zakażone pielęgniarki mogą pracować z zakażonymi pacjentami”?

Na oddziałach brakuje personelu pielęgniarskiego

Niepokojąca jest sytuacja panująca w białostockim szpitalu. Najnowsze doniesienia głoszą, że placówka ma duże problemy z udzielaniem pomocy zakażonym pacjentom. Z czego wynika brak rąk do pracy na oddziałach?

25 zakażonych pracowników

Okazuje się, że to personel medyczny stanowi większość zakażonych. Od końca września sytuacja dramatycznie się pogarsza. W tej chwili na 41 zarażonych, aż 25 osób to pracownicy. Dochodzi do sytuacji, w której na oddziałach zaczyna brakować pielęgniarek.

Zarażony kapelan i dyrektor szpitala

Na Twitterze jednej z lekarek pojawił się wpis, w którym autorka informuje, że szpital nie przyjmuje chorych z powodu zakażenia pacjentów, pielęgniarek, kapelana, pracowników administracji i dyrektora.

Dodatkowe pielęgniarki potrzebne natychmiast

Z powodu trudnej sytuacji, dyrekcja postanowiła zwrócić się do podlaskiego wojewody o skierowanie dodatkowych osób do pomocy przy pacjentach. Prośba pracowników spotkała się z odmową. Dlaczego?

„Zakażone pielęgniarki mogą pracować na oddziale z zakażonymi pacjentami”

Powodem odmowy jest przeświadczenie, że szpital jest w stanie poradzić sobie, wykorzystując własne możliwości. Ponadto, jak wyjaśnia rzeczniczka wojewody podlaskiego, „zakażone pielęgniarki, które nie mają objawów, mogą pracować na oddziale z zakażonymi pacjentami”. 

Brak pomocy dla szpitala

W trudnej sytuacji szpital nie otrzymuje pomocy z żadnej ze stron. NFZ twierdzi, iż nie może wydać decyzji o zamknięciu szpitala. Dyrekcja placówki próbuje zatem przenieść niektórych pacjentów do innych miejsc. Sanepid pozwolił na wstrzymanie przyjmowania pacjentów tylko na kilku oddziałach.

Sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę

Sytuacja w białostockim szpitalu jest dynamiczna, zmienia się z każdą godziną. Na tą chwilę udaje się znaleźć miejsce dla większości zakażonych, ale dalszy rozwój sytuacji będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej w szpitalu. 

Więcej informacji w sprawie natemat.pl

Czy faktycznie brak objawów osoby zakażonej jest wystarczającym powodem, by mogła ona kontynuować pracę w szpitalu? Czy decyzja wojewody o odmowie skierowania dodatkowych pracowników do placówki była słuszna? Czekamy na wasze opinie.

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl
 

Apel Redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Apelujemy do pielęgniarek i położnych o przekazywanie do redakcji Portalu informacji w sprawie bieżącej sytuacji w Waszych zakładach pracy, w kontekście wykonywania praktyki zawodowej. Informacje prosimy przekazywać na adres meilowy: [email protected]pielegniarki.info.pl. Wasze wiadomości będziemy publikować na Portalu. Jednocześnie informujemy, że dane osobowe, pozostaną do wiadomości redakcji. 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze