Od wyroku apelację złożył prokurator oraz pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych.
W artykule pt. Pielęgniarka przetoczyła krew. Lekarz nie był obecny, z dnia 12 lipca 2025 roku cytowaliśmy fragmenty uzasadnienia do wyroku sądowego w sprawie przetoczenia krwi, w wyniku czego zmarł pacjent. Natomiast kolejny fragment wyroku opublikowaliśmy w artykule pt. Pielęgniarka dokonała przetoczenia krwi bez wpisu zlecenia w IKZL.
Poniżej publikujemy kolejny fragment przedmiotowego wyroku, w zakresie wymiaru kary.
Sąd Rejonowy stwierdził:
Pielęgniarka została oskarżona o to, że: pełniąc dyżur w Oddziale Chorób Wewnętrznych i będąc zobowiązana do przestrzegania właściwego sposobu postępowania naraziła pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez niedopełnienie obowiązków związanych z przetoczeniem pacjentowi preparatu krwiopochodnego w ten sposób, że nie posiadając uprawnień do przetaczania krwi i jej składników, wykonując polecenie lekarza dyżurnego nie dokonała w sposób właściwy identyfikacji biorcy i odpowiadającego jemu składnika krwi oraz kontroli dokumentacji medycznej przed zabiegiem przetoczenia, tj. bez sprawdzenia wyniku próby zgodności i oznaczenia grupy krwi pacjenta, czym naruszyła przepisy § 3 ust 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 października 2017 r. w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne podłączyła pacjentowi niezgodny w układzie ABO koncentrat krwinek czerwonych, przeznaczony dla innego pacjenta, czego skutkiem była poważna niepożądana reakcja – niedokrwistości immunohemolitycznej, wystąpienie ostrej niedomogi krążeniowo- oddechowej u osoby ze śródmiąższowym zapaleniem płuc w przebiegu COVID-19 z licznymi przewlekłymi zmianami chorobowymi w obrębie układu sercowo-naczyniowego, skutkujących zgonem pokrzywdzonego.
Sąd Rejonowy:
– na podstawie art. 66 § 1 i 2 k.k., art. 67 § 1 k.k. postępowanie karne w sprawie warunkowo umorzył na okres próby wynoszący 2 lata;
– na podstawie art. 67 § 3 kk zasądził od oskarżonej pielęgniarki na rzecz oskarżycielek posiłkowych (4 osoby): kwotę po 5000 złotych na każdą z nich tytułem nawiązki;
– zasądził na rzecz oskarżycielki posiłkowej kwotę 1033,20 złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego;
– zasądził od oskarżonej na rzecz Skarbu Państwa kwotę 8668,39 złotych tytułem kosztów sądowych. (…)
Od powyższego wymiaru kary apelację złożył prokurator oraz pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych. Jaki wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym?
Dalsze informacje w sprawie wkrótce na pielegniarki.info.pl
źródło: ms.gov.pl