Wynagrodzenia pielęgniarek – różnice jeszcze większe.

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Wynagrodzenia pielęgniarek – różnice jeszcze większe.

Minister zdrowia wprowadza reformę wynagrodzeń pod sztandarami likwidacji kominów płacowych

Już na posiedzeniu plenarnym sejmu w dniu 13 września 2018 roku sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia wspominała o walce z kominami płacowymi. Narzędziem do walki z patologicznym rozwarstwieniem płac w ochronie zdrowia miała być ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Pracując w administracji rządowej, kolega zza biurka, z wieloletnim stażem w służbach wojewody mawiał: Mariusz jeśli mówią o tym, że w administracji będą zwolnienia to znaczy, że będą przyjmować nowych pracowników. Tak było za komuny i za współczesnych czasów. Szczerze mówiąc nie do końca ten punkt widzenia mnie przekonywał. Ale życie pokazuje, że coś w tym jest. Obecnie PiS, które szło do władzy z hasłami o odchudzaniu administracji rządowej, powiększył liczbę etatów do gigantycznych rozmiarów.

Czytaj także:

Ale wracajmy do meritum sprawy…

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, mówiła w 2018 roku sejmie:

Kwestia wynagrodzeń i porównywalności wynagrodzeń. Szanowni państwo, do tej pory obserwowaliśmy duże rozwarstwienie, jeżeli chodzi o wynagrodzenia. Tak jak powiedziała pani poseł Kwiecień, lekarze, pielęgniarki w różnych miejscach kraju, w różnych podmiotach leczniczych byli bardzo różnie kwalifikowani, jeżeli chodzi o wynagrodzenia.

Te różnice dochodziły nawet do 100%. Ta ustawa powoduje, że likwidujemy kominy dotyczące wynagrodzeń pracowników o tych samych kwalifikacjach pracujących na tych samych stanowiskach pracy. Daje to gwarancję, że słabsi pracownicy, którzy mają mniejszą siłę przebicia, będą zarabiali porównywalnie z ich kolegami pracującymi w innych podmiotach.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko

Już w tamtym czasie redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych skomentowała powyższe wystąpienie sejmowe:

Pani żartuje? Według ustawy, dwie pielęgniarki na odcinku wykonujące te same czynności: jedna po liceum medycznym: podstawa 3201 zł, druga magister: podstawa 5251 zł. To pani stworzyła kominy…

Ustawa łamie prawo pracy, ale dyrektorzy zasady prawa pracy mają przestrzegać

Warto jeszcze zacytować wypowiedź rzecznika ministerstwa zdrowia z dnia 24 sierpnia 2021 roku:

Przepisy ustawy nie wprowadzają sztywnej siatki płac. Trzeba zwrócić uwagę, że realizując ustawę z 8 czerwca 2017 r. pracodawca powinien uwzględniać przepisy ogólne prawa pracy, w szczególności dotyczące sposobu kształtowania wynagrodzeń.

Powyższe wynika również z tego, że ustawa z 8 czerwca 2017 r. zawiera przepisy prawa pracy będące przepisami jednostronnie bezwzględnie obowiązującymi (tj. określającymi normy prawne, które dopuszczają odstępstwa tylko na korzyść pracownika) przez co pracodawca – podmiot leczniczy – nie może abstrahować od zasad ogólnych kształtowania wynagrodzeń.

Rzecznik ministerstwa zdrowia

Wobec powyższego mamy taką sytuację. Sejm uchwala ustawę zasadniczo niezgodną z przepisami prawa pracy, natomiast poucza dyrektorów podmiotów leczniczych o przestrzeganiu zasad prawa pracy, które ustawa łamie. Łamie w kontekście realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki i położnej.

Prawo pracy łamie także związek pielęgniarek

Szczególnie bulwersujący jest fakt, że to związek pielęgniarek jest autorem licznych wariantów tzw. siatka płac. Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych tylko w ostatnim czasie opublikowaliśmy trzy związkowe propozycje nowej tabeli zaszeregowania. Związek pielęgniarek trafnie wypominał ministrowi zdrowia rozwarstwienie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, natomiast sam przesłał do ministra zdrowia propozycje tabeli zaszeregowania pielęgniarek i położnych z… horrendalnymi różnicami w wynagrodzeniach.

Obecnie obowiązująca ustawa w sposób następujący wprowadza zróżnicowanie wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek.

1. GRUPA 7 – 5478 PLN

2. GRUPA 8 – 4 186 PLN

3. GRUPA 9 – 3 772 PLN.

Z powyższego wynika, że kominy płacowe pomiędzy grupą 9 a 7 wynoszą 1706 PLN, na samym wynagrodzeniu zasadniczym. Pomiędzy osobami wykonującymi tę sama pracę i posiadającymi te same uprawnienia zawodowe.

Minister zawiera porozumienie i zwiększa kominy płacowe w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych

Zespół Trójstronny w dniu 5 listopada 2021 roku wydał komunikat o zawarciu porozumienia w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, które mają obowiązywać na dzień 1 lipca 2022 roku.

Z wyliczeń wynikających z iloczynu współczynnika pracy oraz przewidywanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku 2021 – 5567,47 – wynika, że wynagrodzenie zasadnicze zgodnie z powyższym porozumieniem z dnia 5 listopada 2021 roku, będzie wynosić na dzień 1 lipca 2022 roku odpowiednio:

1. GRUPA 7 – 7182,03 PLN

2. GRUPA 8 – 5678,81 PLN

3. GRUPA 9 – 5233,42 PLN.

Wobec powyższego, kominy płacowe pomiędzy grupą 9 a 7 wzrosną o kolejne 200 PLN do kwoty prawie 1900 PLN, na samym wynagrodzeniu zasadniczym. Natomiast pomiędzy grupą 9 a 8 wzrosną nieznacznie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 79

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8117 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Krystyna Ptok w sejmie: 17 miliardów złotych przetransferowano.

2 min czytania
Czy ustawa o podwyżkach dla pielęgniarek musi być procedowana przez Zespół Trójstronny? Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w zabiegowym. Od 5 500 PLN.