Wynagrodzenia – pielęgniarka na stanowisku asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaWynagrodzenia pielęgniarek
Wynagrodzenia – pielęgniarka na stanowisku  asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa.

Kwalifikacje wymagane na stanowiskach pielęgniarskich 

Wymagane kwalifikacje pielęgniarskie dla określonych stanowisk pracy, uregulowano w rozporządzeniu ministra zdrowia. Nijak się one mają do obowiązującej siatki płac pielęgniarek i położnych. 

Ministerstwo zdrowia już kilkukrotnie informowało, że zostaną na nowo określone kwalifikacje dla pielęgniarek i położnych, na poszczególnych stanowiskach pracy. Mają one zostać dostosowane do zapisów ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych. W pracach nad nowymi wymogami uczestniczą także izba i związek pip. 

Głównym tematem ostatniego Prezydium NRPiP były prace nad taryfikatorem kwalifikacyjnym, który ma być pomocą przy realizacji niedawno znowelizowanej ustawy o wynagrodzeniach. Mamy zaplanowane spotkanie w tej sprawie z wiceministrem zdrowia Piotr Bromberem oraz prezesem NFZ Filipem Nowakiem.

Mariola łodzińska – wiceprezes naczelnej rady pielęgniarek i położnych

Zdecydowanie należy uznać, że ministerstwo zdrowia rozpoczęło pracę na kolejnym rozdziałem bajki pt. z mchu i paproci. Ale o tym w późniejszym czasie… 

Dla pełnego zrozumienia obecnego stanu w zakresie wymogów kwalifikacyjnych na pielęgniarskich stanowiskach pracy, przedstawiamy jakie uwagi do przedmiotowego rozporządzenia w roku 2011 zgłosiła izba i związek pip. Dotyczą one stanowiska pracy: asystent w dziedzinie
pielęgniarstwa lub położnictwa.  Uwagi te nie zostały przyjęte przez ministerstwo, ale pokazują  jakich zmian możemy się spodziewać w przedmiotowej materii. 

Poniżej cytujemy poprawki zgłoszone przez izbę i związek pip oraz zapisy z obowiązującego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Dalsza analiza w przedmiotowym zagadnieniu wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. 

Zobacz informacje w przedmiotowym zagadnieniu dotyczące pielęgniarskich stanowisk:

Pielęgniarka/położna oddziałowa

Starsza pielęgniarka/położna

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych  o postulowanych zmianach w zakresie wymaganych kwalifikacji na stanowisku asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa

– na stanowisku „Asystent w dziedzinie pielęgniarstwa/położnictwa” proponuje się wydłużenie stażu z 3 do 4 lat

– na stanowisku „Młodszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa/położnictwa” proponuje się wydłużenie stażu z roku do 3 lat

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych o postulowanych zmianach w zakresie wymaganych kwalifikacji na stanowisku asystent w dziedzinie
pielęgniarstwa lub położnictwa

Proponuje się aby jako kwalifikacje wymagane na stanowisku „Młodszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa/położnictwa wskazać:

– magisterskie wykształcenie pielęgniarskie /położnicze

Obowiązujące wymogi kwalifikacyjne na stanowisku asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa  

Uwaga – w nawiasie podajemy wymaganą liczbę lat pracy w zawodzie.

Młodszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwatytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo i studia podyplomowe lub tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej lub organizacji i zarządzania, lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia (1)
Asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwatytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo i studia podyplomowe lub tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania, lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia (3)
Starszy asystent w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwatytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo i studia podyplomowe lub tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania, lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia (5)

źródło: mz.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 25

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7489 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

Jak sobie radzą pielęgniarki - trwają egzaminy specjalizacyjne.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego ma na celu zdobycie przez pielęgniarkę specjalistycznej wiedzy z zakresu…
AktualnościPraktyka zawodowa

Uwaga pielęgniarki – Pierwszym, co sprawdza kontrola jest adrenalina.

2 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych porusza temat dotyczący jednego z aspektów praktyki zawodowej….
Aktualności

Pielęgniarki wspominają szkołę życia.

3 min czytania
Wspomnienia czasów Liceum Medycznego 1 września kojarzy nam się z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Dzieci i młodzież zaczynają nową przygodę, a…
Komentarze