Wynagrodzenia w izbach pielęgniarek.

2 min czytania
Aktualności
Wynagrodzenia w izbach pielęgniarek.

Izby pielęgniarek ściągają obowiązkowe składki członkowskie

Duże kontrowersje wśród użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych wzbudza kwestia wysokości wynagrodzeń władz izb pielęgniarskich oraz przywilejów płacowych. W izbach wypłacana jest nadal tzw. 13. Czyli dodatkowe wynagrodzenie w wysokości średniego wynagrodzenia miesięcznego za poprzedni rok. W praktyce oznacza dodatkową pensję. Izba wypłaca także dodatek stażowy.

Izby pip ściągają od pielęgniarek i położnych co miesiąc obowiązkowe składki członkowskie. Brak ich opłacania rodzi konsekwencje w postaci przymusowego ich ściągania przez działy księgowości izb.

Należy podkreślić, że władze izby dysponują ogromnymi środkami finansowymi. Środki te uległy znacznemu zwiększeniu poprzez wprowadzenie w życie podwyżek wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek ustawą o płacach w podmiotach leczniczych. W konsekwencji izby maja dopływ większych pieniędzy a pielęgniarki opłacają wyższe składki.

Płace w izbach pielęgniarek w styczniu 2023 roku

System wynagrodzeń w izbach pip jest oparty o wysokość średniego wynagrodzenia. Taki sposób obliczania płac władz izby pielęgniarek, powoduje w praktyce, że wynagrodzenia stale ulegają wzrostowi. Taki system wynagradzania został ustalony przez władze izby.

GUS podał w dniu 20 stycznia 2023 roku, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. wyniosło 7329,96 zł.

Ten wskaźnik jest podstawą do obliczenia wypłaty za styczeń 2023 roku. I tak wynagrodzenia te za pierwszy miesiąc bieżącego roku wynoszą:

– Naczelna izba pielęgniarek i położnych

Prezes – 29 319,84 PLN

Sekretarz oraz skarbnik – 25 654,86 PLN

– Okręgowe izby pielęgniarek i położnych

Przewodnicząca – nie mniej niż – 18 324,90 PLN

Skarbnik oraz sekretarz – nie mniej niż – 14 659,92 PLN.

Zwrot „nie mniej niż” wynika, z faktu, że to same okręgowe rady decydują o wysokości wynagrodzenia władz izby.

Średnia krajowa stosowana do obliczania płac władz izby pip znacznie wyższa niż do wyliczenia wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek

Powyższe kwoty są kwotami horrendalnymi. Natomiast warto zaznaczyć, że współczynnik pracy pielęgniarek i położnych z grupy 6 wynosi 0,94. Nawet nie jeden. I to jest nie procent bieżącej średniej krajowej ale średniej krajowej za ostatni kwartał poprzedniego roku. Ta średnia liczona w obecnej siatce płac pielęgniarek i położnych wynosi – 5 662,53 PLN. Ta kwota wzrośnie dopiero od 1 lipca 2023 roku. Obecnie jest niższa o 1 667 PLN, od średniej krajowej, która ma zastosowanie przy obliczaniu pensji władz izby pielęgniarek.

Kolejny artykuł w sprawie wynagrodzeń władz izby pielęgniarek wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. Porównamy wynagrodzenia: prezydenta, posła, senatora z płacami władz izby pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 260

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Wynagrodzenia pielęgniarek 2023 – konferencja prasowa.