Wystąpienie redakcji Gazety i Portalu do samorządu i związku zawodowego w sprawie potencjalnej groźby likwidacji w zoz stanowiska pielęgniarki, położnej oddziałowej. 70 KOMENTARZY.

3 min czytania
AktualnościStanowiska kierownicze w pielęgniarstwieWystąpienia redakcji Gazety i Portalu
Wystąpienie redakcji Gazety i Portalu do samorządu i związku zawodowego w sprawie potencjalnej groźby likwidacji w zoz stanowiska pielęgniarki, położnej oddziałowej. 70 KOMENTARZY.

 

                                                                          Poznań, dnia 3 listopada 2008 r.

  

Pani Elżbieta Buczkowska

Prezes

Naczelnej Rady Pielęgniarek

i Położnych

Warszawa

 

 

Szanowna Pani Prezes!

 

Nawiązując do wprowadzonych przez Senat poprawek do art. 15 Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, uchwalonej przez Sejm w dniu 21 października 2008 r., zwracamy się do Pani Prezes z zapytaniem czy nie uważa Pani, że w sytuacji wprowadzania na szeroką skalę w zakładach opieki zdrowotnej rozwiązania organizacyjnego polegającego na kierowaniu oddziałami szpitala przez konsultanta, a nie przez ordynatora, powyższe zapisy doprowadzą w krótkiej perspektywie czasowej do likwidacji stanowiska pielęgniarki, położnej oddziałowej?

Na stronie internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w dniu 30 października 2008 roku zamieszczono „Informację o działaniach podjętych przez NRPiP w sprawie wprowadzenia zmian do pakietu projektów ustaw w ochronie zdrowia”, również w odniesieniu do kierowniczych medycznych stanowisk pracy, w której zawarto określenie: jak więc widać dzięki staraniom przedstawicieli NRPiP zostały wprowadzone korzystne dla środowiska pielęgniarek i położnych zmiany.

Takie stanowisko samorządu zawodowego ponad dwustutysięcznej korporacji budzi zdziwienie.

Ponadto należy również podkreślić, że zapis z art. 15 cytowanej wyżej Ustawy: kierownik do spraw opieki pielęgniarskiej, w przypadku szpitali posiadających powyżej 50 łóżek, w których powołuje się konsultanta, jest nieprecyzyjny i nie wiadomo czy odnosi się do sytuacji, w której w poszczególnym zakładzie opieki zdrowotnej będzie jeden kierownik do spraw opieki pielęgniarskiej, czy też takie stanowisko będzie funkcjonowało w każdym poszczególnym oddziale szpitalnym?

Z uwagi na znaczenie przedmiotowych zagadnień, proszę Panią Prezes o zajęcie w stosunku do nich stanowiska i przekazanie stosownej informacji Redakcji Portalu i Gazety Pielęgniarki i Położnej, do wykorzystania na Portalu celem poinformowanie środowiska pielęgniarskiego.

W związku z zaplanowanym na dzień 4 listopada posiedzeniem Sejmowej Komisji Zdrowia mającej dokonać m. in. oceny wspomnianych wyżej poprawek zgłoszonych przez Senat, przedmiotowa sprawa wydaje się mieć szczególnie istotne znaczenie.

Z poważaniem

 

                                                                       Redaktor Naczelny

 

                                                                                      /-/

                                                                          Mariusz Mielcarek

 


 

Zobacz także:

Aktualności według działów – stanowiska kierownicze w pielęgniarstwie

27 października 2008 roku – Czas bić na ALARM!!! Kierownicze stanowiska w pielęgniarstwie w nowej ustawie o zoz. Przeczytaj i skomentuj!

Artykuł z Gazety Pielęgniarki i Położnej Nr 6 – Likwidują kierownicze stanowiska w pielęgniarstwie! Rząd: Stanowiska naczelnej pielęgniarki, przełożonej pielęgniarek oraz pielęgniarki odziałowej nie są “konieczne wymagane”. 53 KOMENTARZE 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9020 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

MZ o zmianie systematyki podziału pielęgniarek.

3 min czytania
Poseł o dysproporcjach w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek W odpowiedzi na interpelację nr 26474 Pana Posła Jana Szopińskiego „w sprawie zgłoszonych przez pielęgniarki…
AktualnościNowa siatka płac

Dyrektorzy zdecydują jakie chcą pielęgniarki.

3 min czytania
Kpina – najpierw podzielili pielęgniarki na grupy a teraz muszą się dowiedzieć jakie pielęgniarki potrzebują podmioty lecznicze Duże wzburzenie na fanpage Ogólnopolskiego…
AktualnościNowa siatka płac

Minister: Zmienimy siatkę płac pielęgniarek.

2 min czytania
Nowelizacja siatki płac pielęgniarek koniecznością Posiedzenie sejmu w dniu 16 września 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Ministrze!…
Komentarze