Wywóz odpadów medycznych – o czym należy pamiętać?

3 min czytania
Aktualności
Wywóz odpadów medycznych – o czym należy pamiętać?

Zużyte igły, bandaże, czy nawet odpady z procesów diagnostycznych, czy szczepień – wszystko to musi być odpowiednio zutylizowane. Jest to kluczowe nie tylko dla ochrony naszego środowiska, ale także dla zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia ludzi oraz zwierząt. O ile proces segregacji odpadów medycznych każda zobowiązana do tego placówka może prowadzić samodzielnie, o tyle kwestię wywozu odpadów medycznych zleca się zewnętrznym podmiotom. Oto najważniejsze rzeczy, jakie należy wiedzieć w tej kwestii.

Kto odbiera odpady medyczne?

Odpady medyczne to wszelkiego rodzaju odpady, które powstają podczas świadczenia usług zdrowotnych. Mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak szpitale, kliniki, laboratoria, gabinety lekarskie, domy opieki czy apteki.

Należą do nich m.in.: zużyte strzykawki, opakowania po lekach, przeterminowane leki, zużyte rękawice jednorazowe, zabrudzone opatrunki, podkłady, zużyte narzędzia oraz inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze, toksyny.

Odpady medyczne powinny być składowane w odpowiednio opisanych i oznaczonych pojemnikach lub workach oraz we właściwych warunkach. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu Jak przechowywać odpady medyczne? – wymagania i procedury postępowania.

Odbiorem odpadów medycznych zajmują się specjalistyczne firmy jak TPO, która ma odpowiednie uprawnienia do odbioru i przewozu odpadów. Firma transportująca odpady medyczne musi posiadać zezwolenie do ich przewozu – wpis do rejestru BDO, o który wnioskuje się u Marszałka Województwa.

Dodatkowo taka firma musi spełniać szereg wymogów, takich jak posiadanie odpowiednich pojazdów do transportu odpadów, przeszkolony personel, a także systemu zarządzania odpadami.

Firma transportowa, odpowiedzialna za przewóz odpadów medycznych, ma obowiązek bezpiecznie dostarczyć te odpady do wyznaczonego miejsca utylizacji i przekazać je podmiotowi zarządzającemu odpadami, wskazanemu przez zleceniodawcę.

Istotne jest, aby przewoźnik podczas całego procesu transportu zapewniał maksymalne bezpieczeństwo. Oznacza to, że musi on podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności, adekwatne do potencjalnych zagrożeń, które można przewidzieć w związku z naturą i zakresem tych odpadów.

Jakie warunki muszą spełnić pojazdy transportujące odpady medyczne?

Flota pojazdów przeznaczonych do transportu odpadów medycznych – szczególnie tych niebezpiecznych, musi być odpowiednio przygotowana. Ale nie tylko flota. Transport odpadów niebezpiecznych podlega tzw. międzynarodowej umowie ADR. W związku z tym również kierowcy tego typu pojazdów muszą być właściwie przeszkoleni i posiadać zaświadczenie ADR.

Ponadto posiadacze uprawnień ADR zobowiązują się do oznaczania pojazdów zgodnie z prawem. Auta przewożące odpady medyczne niebezpieczne powinny stosować nalepki ostrzegawcze i oznakowania jednostki transportowej tablicami barwy pomarańczowej zgodnie z wytycznymi ADR.

Pojazdy do przewozu odpadów medycznych powinny spełniać poniższe kryteria:

  • Odpady niebezpieczne muszą być umieszczone w odpowiednich opakowaniach, spełniających normy bezpieczeństwa i muszą być oznakowane etykietami i tabliczkami zgodnie z ADR.
  • Ładunek należy umieścić stabilne i bezpiecznie w pojeździe, tak by nie dopuścić do jego przemieszczania się czy przewracania w trakcie transportu.
  • Luźne materiały lub małe opakowania muszą być odpowiednio ustabilizowanie za pomocą pasów, lin, siatek lub innych środków, aby nie dopuścić do przemieszczania się ładunku.
  • Konieczne jest zapewnienie odpowiednich środków zabezpieczających przed wyciekiem, takich jak pojemniki szczelne lub worki zewnętrzne – w przypadku, gdy materiał lub odpad jest płynny lub może wyciekać.
  • Ładunki powinny być rzetelnie oddzielone i zabezpieczone, jeśli w pojeździe przewozi się różne rodzaje materiałów niebezpiecznych, ponieważ konieczne jest zapobieganie reakcjom chemicznym między nimi.
  • Pojazd przewożący odpady niebezpieczne musi być odpowiednio oznakowany, a kierowca powinien mieć dostęp do dokumentacji potwierdzającej rodzaj i ilość przewożonych materiałów.

Ile kosztuje wywóz odpadów medycznych?

Cena wywozu odpadów medycznych jest zależna od kilku czynników: rodzaju odpadów, ich ilości, częstotliwości odbioru czy odległości od miejsca odbioru do zakładu utylizacji. Koszt odbioru odpadów medycznych ustalany jest indywidualnie dla każdego klienta.

Wywóz odpadów medycznych to nie tylko obowiązek, ale także inwestycja w bezpieczeństwo i zgodność z przepisami. Odpowiednie zarządzanie tym procesem, włączając w to prawidłowe przechowywanie, transport i utylizację, to kwestia kluczowa nie tylko dla placówek medycznych, ale i ogółu zdrowia publicznego.

Firma transportująca odpady medyczne, jak TPO, spełniająca odpowiednie standardy, odgrywa w tym procesie kluczową rolę. Profesjonalizm i dbałość o bezpieczeństwo w trakcie transportu to gwarancja, że wszelkiego rodzaju odpady medyczne zostaną bezpiecznie dostarczone do miejsca utylizacji.

Pamiętajmy, że koszty wywozu odpadów medycznych, choć mogą się różnić w zależności od wielu czynników, są niewątpliwie małym kosztem w porównaniu z korzyściami, jakie przynosi zachowanie bezpieczeństwa i zgodności z przepisami.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Propozycje prezentów dla pielęgniarek i położnych do 100 zł i więcej.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Dyrektor do pielęgniarek: nie wyrażałem zgody na podwyższanie kwalifikacji. To za nie nie zapłacę.

5 min czytania
Obraz chaosu płacowego w podmiotach leczniczych na przykładzie Szpitala Wielospecjalistycznego Do Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie wpłynęło zawiadomienie dotyczące zwolnień grupowych, które…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Praktyka pielęgniarek - sąd o znaczeniu tytułu magistra i specjalisty.