Z prasy: Czy w karetkach pogotowia będą niedługo jeździć tylko ratownicy medyczni? Złożenie dużej odpowiedzialności na barkach ratowników budzi w środowisku lekarzy spore emocje. Także w środowisku naszej korporacji zawodowej.

1 min czytania
Aktualności

Czy w karetkach pogotowia będą niedługo jeździć tylko ratownicy medyczni? Takie plany ma Ministerstwo Zdrowia, ale nie podobają się one ani lekarzom, ani ratownikom. Resort zapewnia DZIENNIK, że weźmie pod uwagę te opinie.

Lekarze czekają na chorego w szpitalu, który dojedzie tam karetką z ratownikami. Tak ma być po Nowym Roku. Ministerstwo Zdrowia chce, żeby ratownicy mieli uprawnienia niemal równe tym lekarskim. Będą mogli podawać pacjentom kilkadziesiąt leków. A nawet stwierdzić zgon.

Nie podoba się to lekarzom, którzy do tej pory jeździli w karetkach. Dr Cezary Pakulski – wojewódzki konsultant medycyny ratunkowej ze Szczecina – mówi DZIENNIKOWI, że złożenie tak dużej odpowiedzialności na barkach ratowników budzi w środowisku lekarzy spore emocje.

Ale i  Tłumaczą, że w szkole byli przygotowywani do wspólnej pracy z lekarzem. I teraz nie są do końca pewni, czy poradzą sobie sami w karetkach. Potwierdza to prezes stowarzyszenia 'Primum Non Nocere’ Adam Sandauer. 'Lekarz uczy się przez siedem lat zanim zacznie leczyć pacjentów. Ratownicy medyczni robią tylko trzyletnie licencjaty. Ich wiedzy nie sposób porównywać’ – przekonuje Sandauer.

A Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że wysłucha opinii środowiska i weźmie je pod uwagę. Podsekretarz stanu Jarosław Pinkas zapewnia, że to lekarze ratownicy zdecydują ostatecznie o tym, jak będą wyglądały przepisy dotyczące systemu ratownictwa.

źródło: www.dziennik.pl

Zobacz też:

Ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego.

Pielęgniarka w ratownictwie

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek wybrał jednak pudrowanie syfa.

2 min czytania
Pani przewodnicząca Krystyna Ptok o sytuacji związanej z projektem ustawy autorstwa związku pielęgniarek, obecnie procedowanym w sejmie… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek - pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji.

1 min czytania
Pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji w sprawie złośliwego zaszeregowania do grup w siatce płac W najnowszym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze