Z redakcyjnej poczty: pielęgniarki opieki długoterminowej pytają – czy jest to zgodne z kodeksem pracy, abyśmy nie miały ani jednego dnia wolnego? Jesteśmy traktowane jak roboty!

1 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo w opiece długoterminowej.

 

Piszę w imieniu własnym i koleżanek z opieki długoterminowej. Mamy kilku pacjentów, do których musimy chodzić w soboty i niedziele. Jedna koleżanka chodzi non stop już 8 miesięcy, aby podawać zastrzyki ( soboty, niedziele, święta ), druga chodzi non stop 4 miesiące, bo lekarz zlecił codzienne opatrunki w tym w soboty i niedziele, a trzecia 2 miesiące by robić zastrzyki.
Nasze pytanie brzmi czy jest to zgodne z kodeksem pracy, abyśmy nie miały ani jednego dnia wolnego.
Mamy obecnie każda 6 obłożnie chorych ludzi, dodatkowo musimy jeżdzić w soboty, niedziele i święta do pacjentów.
Jesteśmy zmęczone, nie mamy czasu dla rodzin, nigdzie nie możemy wyjechać.
Jesteśmy traktowane jak roboty. Czy nie powinno być tak, że pielegniarki środowiskowe z POZ
czy ze świątecznych i nocnych dyżurów z poradni, powinny nas czasami wymieniać?
Żaden lekarz z NZOZ nie wysyła swoich pielegniarek, one się tłumaczą tym, że pracują do piątku i soboty i niedziele ich nie intersują. Lekarze twierdzą że nie mają podpisanych umów z poradniami, które świadczą dyżury w soboty i niedziele i nie chce nam się w to wierzyć.

Chciałybyśmy prosić o pomoc. Czy istniejś jakieś paragrafy prawne, rozporzadzenia jak to wygląda z tą współpraca z lekarzem i pielegniarką POZ i opieką długoterminową.

Można jeździć do pacjenta od czasu do czasu w soboty i niedziele lub przez miesiąc jak wymaga tego stan zdrowia, ale jeździć non stop bez dnia odpoczynku 8 miesięcy to już na prawdę jest ponad siły.
Czujemy się wykorzystywane, jesteśmy zmęczone, zrezygnowane, nie dajemy dosłownie rady fizycznie i psychicznie. Nikt nie interesuje się naszymi problemami i tylko rozumieja nas Ci, którzy doświadczyli podobnego 'wykorzystywania – niewolnictwa’ jak my.
Bardzo prosimy o wytyczne w tej sprawie. Czy musi tak rzeczywiście być,
abyśmy od kilku miesięcy nie miały ani jednego dnia dla siebie i swoich rodzin.
 
Z góry dziękuję za odpowiedź
Dane teleadresowe do wiadomości redakcji Portalu i Gazety Pielęgniarki i Położnej
.
Zobacz także:
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze