Z redakcyjnej poczty: Pracując kilkanaście lat w zawodzie pielęgniarki ciągle podnosimy swoje kwalifikacje zawodowe poprzez kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne i specjalizacje…..

2 min czytania
Aktualności

Pracując kilkanaście lat w zawodzie pielęgniarki ciągle podnosimy swoje kwalifikacje zawodowe poprzez kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne i specjalizacje. Czy w związku ze stażami odbywanymi podczas zajęć praktycznych wchodzących w program danego kursu nie mogły byśmy się starać o wliczenie tych godzin do skrócenia studiów pomostowych licencjackich?

Dane adresowe autora listu do wiadomości redakcji Portalu

 


Odpowiedz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

TAK! Zaliczenie części praktyk zawodowych wymaganych w programie studiów pomostowych, może nastąpić nie tylko ze względu na ukończone uprzednio szkolenia w ramach kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, ale także ze względu na staż zawodowy.

Poruszane w pytaniu kwestie zostały przedstawione w informatorze Gazety Pielęgniarki i Położnej " STUDIA POMOSTOWE" nr 1 z  sierpnia 2006 roku.

Poniżej fragment tego informatora, który jest na bieżąco aktualizowany przez redakcje Portalu.

ZALICZANIE ZAJĄĆ PRAKTYCZNYCH I PRAKTYK ZAWODOWYCH

Na wniosek studenta, przewidziane w programie nauczania zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe, jednak nie więcej niż 50 % wymiaru tych zajęć i praktyk, mogą zostać zaliczone przez uczelnię na podstawie udokumentowanego doświadczenia zawodowego, w szczególności długości stażu pracy oraz zakresu wykonywanych czynności. Zaliczenie części wymaganych zajęć praktycznych i praktyk zawodowych może nastąpić pod warunkiem, że zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach studiów pomostowych będą trwały nie krócej niż:
W przypadku pielęgniarek –
· 410 godzin – w przypadku absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, którzy rozpoczęli naukę w roku szkolnym 1980/81 lub później;
· 750 godzin – w przypadku absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, którzy rozpoczęli naukę wcześniej niż w roku szkolnym 1980/81,
· 603 godziny – w przypadku absolwentów dwuletnich medycznych szkół zawodowych,
· 496 godzin – w przypadku absolwentów dwuipółletnich medycznych szkół zawodowych,
· 165 godzin – w przypadku absolwentów trzyletnich medycznych szkół zawodowych.

W przypadku położnych –
· 3 70 godzin – w przypadku absolwentów dwuletnich medycznych szkół zawodowych,
· 272 godziny – w przypadku absolwentów dwuipółletnich medycznych szkół zawodowych.
Zaliczenie wymaganych zajęć praktycznych i praktyk zawodowych odbywa się także, na podstawie odbytych kursów  kwalifikacyjnych lub specjalizacji w dziedzinach pielęgniarstwa lub położnictwa.

Szczegółowe kwestie za jaki rodzaj ukończonego kształcenia podyplomowego oraz staż pracy, może zostać zaliczona część praktyk zawodowych reguluje Uchwała Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkolnictwa Medycznego z dnia 18 listopada 2004 r. w sprawie zasad zaliczania zajęć praktycznych i praktyk zawodowych na studiach zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, które mogą trwać krócej niż 6 semestrów (Uchwała nr 24/04).

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Informator " STUDIA POMOSTOWE"

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7701 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek robi to tak doskonale i tak idealne, że brakuje słów.

2 min czytania
Izba pielęgniarek ocenia własną działalność Obecnie w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych odbywają się wybory na nową kadencję. Podczas zjazdów okręgowych ustępujące…
Aktualności

Skuteczne sposoby na blizny

2 min czytania
Blizny to bardzo nieestetyczne defekty kosmetyczne, których czasami bardzo trudno się pozbyć. Powstają na skutek urazów mechanicznych bądź oparzenia skóry. Niosą ze…
Aktualności

Pielęgniarka zaobserwowała na kardiomonitorze liczne zakłócenia. To był początek tragedii.

2 min czytania
Dramat w jednym ze szpitali Portal igryfino.pl zamieścił w dniu 26 marca 2023 roku poniższą informację. Zdarzenie miało miejsce 23 marca 2023…
Komentarze