Pracując kilkanaście lat w zawodzie pielęgniarki ciągle podnosimy swoje kwalifikacje zawodowe poprzez kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne i specjalizacje. Czy w związku ze stażami odbywanymi podczas zajęć praktycznych wchodzących w program danego kursu nie mogły byśmy się starać o wliczenie tych godzin do skrócenia studiów pomostowych licencjackich?
Dane adresowe autora listu do wiadomości redakcji Portalu
Odpowiedz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych
TAK! Zaliczenie części praktyk zawodowych wymaganych w programie studiów pomostowych, może nastąpić nie tylko ze względu na ukończone uprzednio szkolenia w ramach kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, ale także ze względu na staż zawodowy.
Poruszane w pytaniu kwestie zostały przedstawione w informatorze Gazety Pielęgniarki i Położnej " STUDIA POMOSTOWE" nr 1 z sierpnia 2006 roku.
Poniżej fragment tego informatora, który jest na bieżąco aktualizowany przez redakcje Portalu.
ZALICZANIE ZAJĄĆ PRAKTYCZNYCH I PRAKTYK ZAWODOWYCH
Na wniosek studenta, przewidziane w programie nauczania zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe, jednak nie więcej niż 50 % wymiaru tych zajęć i praktyk, mogą zostać zaliczone przez uczelnię na podstawie udokumentowanego doświadczenia zawodowego, w szczególności długości stażu pracy oraz zakresu wykonywanych czynności. Zaliczenie części wymaganych zajęć praktycznych i praktyk zawodowych może nastąpić pod warunkiem, że zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach studiów pomostowych będą trwały nie krócej niż:
W przypadku pielęgniarek –
· 410 godzin – w przypadku absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, którzy rozpoczęli naukę w roku szkolnym 1980/81 lub później;
· 750 godzin – w przypadku absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, którzy rozpoczęli naukę wcześniej niż w roku szkolnym 1980/81,
· 603 godziny – w przypadku absolwentów dwuletnich medycznych szkół zawodowych,
· 496 godzin – w przypadku absolwentów dwuipółletnich medycznych szkół zawodowych,
· 165 godzin – w przypadku absolwentów trzyletnich medycznych szkół zawodowych.
W przypadku położnych –
· 3 70 godzin – w przypadku absolwentów dwuletnich medycznych szkół zawodowych,
· 272 godziny – w przypadku absolwentów dwuipółletnich medycznych szkół zawodowych.
Zaliczenie wymaganych zajęć praktycznych i praktyk zawodowych odbywa się także, na podstawie odbytych kursów kwalifikacyjnych lub specjalizacji w dziedzinach pielęgniarstwa lub położnictwa.
Szczegółowe kwestie za jaki rodzaj ukończonego kształcenia podyplomowego oraz staż pracy, może zostać zaliczona część praktyk zawodowych reguluje Uchwała Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkolnictwa Medycznego z dnia 18 listopada 2004 r. w sprawie zasad zaliczania zajęć praktycznych i praktyk zawodowych na studiach zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, które mogą trwać krócej niż 6 semestrów (Uchwała nr 24/04).
Mariusz Mielcarek
Zobacz także:
Informator " STUDIA POMOSTOWE"