Z redakcyjnej poczty: Pracując kilkanaście lat w zawodzie pielęgniarki ciągle podnosimy swoje kwalifikacje zawodowe poprzez kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne i specjalizacje…..

2 min czytania
Aktualności

Pracując kilkanaście lat w zawodzie pielęgniarki ciągle podnosimy swoje kwalifikacje zawodowe poprzez kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne i specjalizacje. Czy w związku ze stażami odbywanymi podczas zajęć praktycznych wchodzących w program danego kursu nie mogły byśmy się starać o wliczenie tych godzin do skrócenia studiów pomostowych licencjackich?

Dane adresowe autora listu do wiadomości redakcji Portalu

 


Odpowiedz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

TAK! Zaliczenie części praktyk zawodowych wymaganych w programie studiów pomostowych, może nastąpić nie tylko ze względu na ukończone uprzednio szkolenia w ramach kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, ale także ze względu na staż zawodowy.

Poruszane w pytaniu kwestie zostały przedstawione w informatorze Gazety Pielęgniarki i Położnej " STUDIA POMOSTOWE" nr 1 z  sierpnia 2006 roku.

Poniżej fragment tego informatora, który jest na bieżąco aktualizowany przez redakcje Portalu.

ZALICZANIE ZAJĄĆ PRAKTYCZNYCH I PRAKTYK ZAWODOWYCH

Na wniosek studenta, przewidziane w programie nauczania zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe, jednak nie więcej niż 50 % wymiaru tych zajęć i praktyk, mogą zostać zaliczone przez uczelnię na podstawie udokumentowanego doświadczenia zawodowego, w szczególności długości stażu pracy oraz zakresu wykonywanych czynności. Zaliczenie części wymaganych zajęć praktycznych i praktyk zawodowych może nastąpić pod warunkiem, że zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach studiów pomostowych będą trwały nie krócej niż:
W przypadku pielęgniarek –
· 410 godzin – w przypadku absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, którzy rozpoczęli naukę w roku szkolnym 1980/81 lub później;
· 750 godzin – w przypadku absolwentów pięcioletnich liceów medycznych, którzy rozpoczęli naukę wcześniej niż w roku szkolnym 1980/81,
· 603 godziny – w przypadku absolwentów dwuletnich medycznych szkół zawodowych,
· 496 godzin – w przypadku absolwentów dwuipółletnich medycznych szkół zawodowych,
· 165 godzin – w przypadku absolwentów trzyletnich medycznych szkół zawodowych.

W przypadku położnych –
· 3 70 godzin – w przypadku absolwentów dwuletnich medycznych szkół zawodowych,
· 272 godziny – w przypadku absolwentów dwuipółletnich medycznych szkół zawodowych.
Zaliczenie wymaganych zajęć praktycznych i praktyk zawodowych odbywa się także, na podstawie odbytych kursów  kwalifikacyjnych lub specjalizacji w dziedzinach pielęgniarstwa lub położnictwa.

Szczegółowe kwestie za jaki rodzaj ukończonego kształcenia podyplomowego oraz staż pracy, może zostać zaliczona część praktyk zawodowych reguluje Uchwała Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkolnictwa Medycznego z dnia 18 listopada 2004 r. w sprawie zasad zaliczania zajęć praktycznych i praktyk zawodowych na studiach zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, które mogą trwać krócej niż 6 semestrów (Uchwała nr 24/04).

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Informator " STUDIA POMOSTOWE"

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8229 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo nigdy nie będzie zawodem prestiżowym

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z postów na temat różnic w wynagrodzeniach pielęgniarek pojawiły się dwa poniższe komentarze. Pielęgniarki wskazują, że odwieczne kłótnie…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Umowa o pracę, kontraktowa - do 11 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Poradnia kardiologiczna oferującą diagnostykę nieinwazyjną i konsultacje lekarskie na wysokim poziomie zarówno dorosłym, jak i dzieciom od pierwszych…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka złożyła skargę. NFZ nałożył 82 tys. kary.

8 min czytania
Pielęgniarka pisze skargę do ministra zdrowia i zawiadamia prokuraturę… NFZ nakłada karę na pogotowie… Pogotowie odwołuje się na drodze sądowej… Redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze