Ze 160 pielęgniarek ze szpitala odeszło 100. Mimo podwyżek.

3 min czytania
AktualnościOferty pracy
Ze 160 pielęgniarek ze szpitala odeszło 100. Mimo podwyżek.


Dramatyczna sytuacja kadrowa pielęgniarek w szpitalu

Niepokojące informacje docierają do nas ze szpitala w Drezdenku. To tam, w ciągu kilku dni z pracy zrezygnowało blisko 100 pielęgniarek. Przez niespełna dwa tygodnie personel pielęgniarski drastycznie się zmniejszył. Jaka jest przyczyna tak trudnej sytuacji w drezdeneckiej placówce?

Ocena postępowania pielęgniarek

Swoje decyzje pielęgniarki tłumaczą rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa. Jeden z czytelników Gazety Lubuskiej, który poinformował redakcję o pogarszającej się sytuacji w Szpitalu Powiatowym w Drezdenku, podkreślił niezadowolenie mieszkańców z odejścia pracowników. W czasie, w którym borykamy się z brakami kadrowymi w całej Polsce, grupa pielęgniarek zwalnia się z pracy, co odbije się nie tylko na społeczności miejscowej, ale także na mieszkańcach Gorzowa, którzy również mają trafiać do opisywanej placówki. Czytelnik nazywa zachowanie pracowników wręcz „bezczelnym”…

Tylko dwóch lekarzy miejscowych

Całą sytuację komentuje Maciej Bak, prezes drezdeneckiej lecznicy: „W naszym szpitalu pośród ponad 30 lekarzy pracowało też pięciu miejscowych. Z tej grupy w ostatnich dniach odeszło trzech – z oddziałów: wewnętrznego i ginekologicznego. Dwudziestu kilku pozostałych lekarzy to jednak osoby dojeżdżające.”

Przy takich zarobkach można pozwolić sobie na przerwę w pracy

Jakie mogą być powody tak dramatycznych decyzji pracowników? Anonimowy czytelnik w rozmowie z redakcją stwierdza, że lekarze zarabiając kwoty zbliżające się do kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie, mogą pozwolić sobie na przerwę w pracy. Prezes szpitala jako powód podaje niechęć lekarzy do zajmowania się zakażonymi pacjentami. Nie chcą pracować przy Covid-19, nie będąc specjalistami od chorób zakaźnych. Prezes zapewnia jednak, że brak trzech lekarzy nie zdezorganizuje pracy szpitala.

Dlaczego pielęgniarki rezygnują z pracy?

Okazuje się jednak, że odejście lekarzy jest drobnostką przy sytuacji pielęgniarek. Ze 160 pielęgniarek, po przekształceniu szpitala w covidowy, zostało tylko 60. Jest to mocno niepokojące, biorąc pod uwagę, że placówka przeszła zmianę profilu szpitala niespełna dwa tygodnie temu. Z tego wynika, że od 19 października ze szpitala odeszło około 100 pielęgniarek. To powoduje, że sytuacja w szpitalu staje się wręcz dramatyczna. Z pracy odeszły zarówno pielęgniarki w wieku emerytalnym jak i w wieku normalnej aktywności zawodowej. 

Pielęgniarki odchodzą mimo zapowiedzi podwyżek wynagrodzeń

Na nic zdały się propozycje dyrekcji podwyżki pensji dla pielęgniarek. NFZ zdecydował się wypłacać specjalny dodatek personelowi pracującemu z COVID-19, w celu zmotywowania  do pracy w tak ciężkich warunkach organizacyjnych i epidemiologicznych. Wraz z przedmiotowym dodatkiem  pielęgniarki mogłyby,  według zarządu szpitala, zarabiać 10-20 tys. zł miesięcznie. To dwa razy wyższe zarobki w porównaniu do wcześniejszych. Prezes szpitala był gotowy finansowo na takie rozwiązanie, jednak to nie wystarczyło, by zatrzymać rezygnujące z pracy pielęgniarki. Władze szpitala mają jednak nadzieję na zmianę decyzji pielęgniarek i ich powrót do pracy. Na tą chwilę jedynym rozwiązaniem jest prośba do wojewody lubuskiego o skierowanie dodatkowych pielęgniarek do pracy w Drezdenku, w ramach nakazu pracy. Nie wiadomo jednak, czy takie działanie przyniesie jakikolwiek efekt.

Łóżka bez pielęgniarek nie wystarczą

Z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej, w placówce przygotowywane są kolejne łóżka dla chorych. Dodatkowe miejsca będą jednak zupełnie niepotrzebne, gdy zabraknie przy nich pielęgniarek, walczących na pierwszej linii walki z pandemią. W szpitalu drastycznie brakuje personelu pielęgniarskiego, dlatego teraz najważniejszym problemem stają się kolejne zapowiedzi rezygnacji z pracy pielęgniarek w drezdeńskim szpitalu.  

Źródło informacji: Gazeta Lubuska

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl 


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8014 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki i położnej. 50-80 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki i położnej Dynamiczne centrum profilaktyki zdrowia we Wrocławiu, specjalizującym się w terapiach holistycznych poszukuje kompetentnej pielęgniarki lub położnej,…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – w sejmie podano wysokość ich zarobków. Wzrosły bardziej niż wynagrodzenia lekarzy.

2 min czytania
W sejmie o wysokości wynagrodzeń pielęgniarek na tle innych zawodów medycznych W debacie sejmowej w dniu 29 listopada 2023 roku nad ustawą…
Komentarze