Zmiana wynagrodzeń pielęgniarek.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Zmiana wynagrodzeń pielęgniarek.

Nowy podział pielęgniarek i położnych a wysokość wynagrodzenia zasadniczego

Ogromnym zaskoczeniem dla użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych jest zadziwiająca zgodność protestujących medyków, w tym związku pielęgniarek oraz ministra zdrowia w zakresie dwóch zasadniczych kwestii.

Kwestie te mają ogromne znaczenie w zakresie usytuowania pielęgniarek i położnych w siatce płac pracowników ochrony zdrowia. Dotyczą dwóch fundamentalnych spraw – sposobu podziału na grupy oraz współczynników pracy.

W ostatnich artykułach dokładnie omówiliśmy zaskakującą zgodność w powyższym zakresie dwóch zwaśnionych stron: ministra i uczestników protestu w białym miasteczku. Warto podkreślić fundamentalny aspekt powyższego zagadnienia. Siatka płac to nie tylko wysokość wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych. To także umiejscowienie osób wykonujących zawody pielęgniarskie względem innych zawodów medycznych i niemedycznych. To jest odzwierciedlenie postrzegania naszych zawodów przez ministra zdrowia oraz protestujących medyków. Różnice w wynagrodzeniach zasadniczych sięgające kilkuset złotych pomiędzy pielęgniarką a osobą wykonującą czynności pomocnicze oraz administracyjne jest poniżeniem profesji pielęgniarki i położnej. Odarciem z godności zawodowej. Brakiem szacunku. Lekceważeniem naszej odpowiedzialnej pracy. Powyższej kwestii poświęcimy artykuł na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w następnych dniach.

Wracając do sedna sprawy, szokujące jest, że jesteśmy świadkami konsensusu w zakresie podziału pielęgniarek i położnych w tabeli zaszeregowania oraz współczynników pracy. O tych zagadnieniach piszemy na portalu w dwóch artykułach, które są dostępne pod linkami zamieszczonymi poniżej.

Tabela wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w kontekście współczynników pracy, zaproponowanych przez protestujących medyków oraz ministra zdrowia

Poniższe dane i wyliczenia oparte są na dwóch wiarygodnych źródłach. Projekcie Porozumienia intencyjnego autorstwa ministra zdrowia z dnia 7 października ministra zdrowia z dnia 7 października oraz projekcie Porozumienia przedstawionego w dniu 14 października przez protestujących od ponad 40 dni przed siedzibą premiera RP. Oba dokumenty zostały opublikowane przez skonfliktowane strony.

Pamiętajmy że protestujący medycy zmienili projekt siatki płac, którą przedstawili ministrowi zdrowia w trakcie negocjacji płacowych. Projekt, z dnia 9 września w zasadniczy sposób jest inny od projektu zaprezentowanego przez protestujących medyków w dniu 14 października 2021 roku. Projekt z 9 września zawierał podział według lat pracy w zawodzie oraz zwiększał wynagrodzenia zasadnicze za ukończone studia oraz posiadanie tytułu specjalisty. Takie postępowanie protestujących medyków zaskutkowało obniżeniem wskaźników pracy w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych, odpowiednio o: 2 997, 4 547 oraz 5 684 PLN. Szczegółowe informacje są dostępne pod poniższym linkiem.

Protestujący medycy oraz minister zdrowia określili wysokość wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek

Teraz przeanalizujmy jaką wysokość wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych uzależnioną od współczynników pracy przewiduje minister zdrowia oraz protestujący medycy. Do wyliczeń przyjęto przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej za 2020 r, które wyniosło 5 167,47 PLN.

  1. Pielęgniarka, położna z tytułem magistra ze specjalizacją – 6 149,28 PLN;
  2. Pielęgniarka, położna z tytułem licencjata, ze specjalizacją oraz pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem ze specjalizacją – 5 270,81 PLN;
  3. Pielęgniarka, położna z tytułem magisterskim – 5 270,81 PLN.
  4. Pielęgniarka, położna z tytułem licencjata – 4 754,07 PLN.
  5. Pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem, po 10 latach pracy w zawodzie – 4 754,07 PLN.

Redakcja portalu jeszcze raz podkreśla, ze w powyższych danych nie ma pomyłki. Minister zdrowia a także protestujący medycy, w tym związek pielęgniarek dokonali podziału pielęgniarek na 5 grup, przydzielając im 3 wysokości współczynnika pracy. Z dziennikarskiego obowiązku przypominamy, że minister powyższe współczynniki chce wprowadzić z dniem 1 lipca 2022 roku, natomiast medycy z dniem 1 października 2021 roku. Medycy proponują także zapis o posiadanych przez pracownika kwalifikacjach, natomiast minister o kwalifikacjach wymaganych na danym stanowisku pracy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 245

Bądź pierwszym, który oceni wpis

192 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Niedocenione pielęgniarki: Trzeba lat praktyki, żeby być dobrą pielęgniarką.

3 min czytania
Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych Temat lipcowych podwyżek dla pielęgniarek i położnych zdaje się nie mieć końca. Pojawia się bardzo wiele…
Aktualności

III Ogólnopolska Konferencja Warszawskiej Uczelni Medycznej już 28 maja 2022 r.

2 min czytania
Ogólnopolska Konferencja Warszawskiej Uczelni Medycznej Tematem wydarzenia w tym roku, będzie Pielęgniarstwo i położnictwo w dobie wyzwań globalnych i aktualnych potrzeb zdrowotnych…
AktualnościNowa siatka płac

Lekarze: to niedopuszczalne! Pensja pielęgniarki względem lekarza to 1,12 do 1.

3 min czytania
Lekarze o skrajnym spłaszczeniu wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek W kolejnym artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych przytaczamy wybrane uwagi zgłoszone do…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Dodatkowa praca dla pielęgniarki. 82 godziny miesięcznie.