Znaczenie diagnozy pielęgniarskiej w praktyce zawodowej.

1 min czytania
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych
Znaczenie diagnozy pielęgniarskiej w praktyce zawodowej.

Diagnoza pielęgniarska wstępem do procesu pielęgnowania

W pracy pielęgniarki najważniejszą kwestią jest postawienie trafnej diagnozy pielęgniarskiej. Wiadomym jest, że jedynie odpowiednie stwierdzony przypadek stanu pacjenta, pozwala na efektywne, dalsze postępowanie w leczeniu. W związku z tym, poniżej prezentujemy pozycję dla pielęgniarek, która pozwala pomóc w zrozumieniu istoty procesu pielęgnowania i doskonaleniu praktyki pielęgniarskiej.

Diagnozy i interwencje w praktyce pielęgniarskiej

II wydanie książki Diagnozy i interwencje w praktyce pielęgniarskiej zaktualizowane i rozszerzone zostało dostosowane do potrzeb kształcenia studentów pielęgniarstwa oraz aktualnych wymagań praktyki. Autorki przyjęły podejście bazujące na klasyfikacji NANDA-International najpowszechniejszej i systematycznie rozwijanej taksonomii diagnoz pielęgniarskich.

Diagnozy i interwencje w praktyce pielęgniarskiej składają się z trzech części. W pierwszych dwóch przedstawiono aktualne regulacje prawne w odniesieniu do wykonywania zawodu pielęgniarki, założenia praktyki pielęgniarskiej opartej na faktach (Evidence-Based Practice, EBP) oraz koncepcję procesu pielęgnowania. W części trzeciej przedstawiono autorskie opracowania 73 kategorii diagnoz pielęgniarskich Wszystkie diagnozy zostały uaktualnione w stosunku do pierwszego wydania oraz dodano 22 kategorie diagnostyczne.

Każda kategoria diagnostyczna zawiera definicję, opis cech ją charakteryzujących oraz czynniki etiologiczne/czynniki ryzyka (patofizjologiczne, związane z leczeniem, sytuacyjne i rozwojowe), pozwalające na krytyczne i wieloaspektowe przeanalizowanie przyczyny problemu i czynników z nim powiązanych. W opracowaniu przedstawiono również krótkie opisy przypadków pacjentów wraz ze sformułowanymi diagnozami pielęgniarskimi, celem opieki, interwencjami popartymi uzasadnieniem oraz oczekiwanymi wynikami opieki.

Ta nowoczesna publikacja powinna pomóc w zrozumieniu istoty procesu pielęgnowania i doskonaleniu praktyki pielęgniarskiej.

źródło: pzwl.pl

Sklep Pielęgniarek i Położnych

Zachęcamy także do zapoznania się z pozostałym asortymentem Sklepu Pielęgniarek i Położnych. W związku z ogromną chęcią rozwoju Sklepu podjęliśmy decyzję o współpracy z firmą Colormed – polskim producentem odzieży medycznej, a także wprowadziliśmy produkty ochronne dla pielęgniarek, gadżety oraz sprzęt medyczny.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 12

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1251 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka z wyższym wykształceniem zarabia więcej niż lekarz – twierdzi związek lekarzy. 

1 min czytania
Związek lekarzy – „lekarze specjaliści zarabiają mniej niż niektórzy przedstawiciele zawodów medycznych [pielęgniarki] z przelicznikiem 1,29”. Redakcja pielegniarki.info.pl przedstawia kolejną wypowiedz, która…
Aktualności

Grasiczak (tymoma) – objawy, które warto znać i kiedy skonsultować się z lekarzem

2 min czytania
Grasiczak, czyli inaczej tymoma, jest rzadkim nowotworem, pojawiającym się w przednim śródpiersiu przy grasicy – narządzie układu odpornościowego. Może prowadzić on do…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek w sejmie o siatce płac. Poważnie?  

3 min czytania
Pielęgniarka Krystyna Ptok opowiada w sejmie. Zobacz komentarz redakcji pielegniarki.info.pl.  Redakcja pielegniarki.info.pl przedstawia kolejną wypowiedz, która padła podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej…
Komentarze
×
Aktualności

Lekarz, pielęgniarka, opiekun. Nikt z nich nie może być służącym drugiego.