Zobacz jakie obowiązkowe ubezpieczenie OC będzie musiła wykupić od 1 stycznia 2012 roku pielęgniarka lub położna, pracująca na kontrakcie np. w szpitalu. Warto wiedzieć, że składki na ubezpieczenie podmiotów prowadzonych przez pielegniarki i położe (indywidualna praktyka, spółka cywilna) wzrosną w 2012 roku.

1 min czytania
AktualnościZwiązkowy zakaz kontraktów
Zobacz jakie obowiązkowe ubezpieczenie OC będzie musiła wykupić od 1 stycznia 2012 roku pielęgniarka lub położna, pracująca na kontrakcie np. w szpitalu. Warto wiedzieć, że składki na ubezpieczenie podmiotów prowadzonych przez pielegniarki i położe (indywidualna praktyka, spółka cywilna) wzrosną w 2012 roku.

Ministerstwo finansów na swoich stronach internetowych opublikowało w dniu 30 sierpnia 2011 roku projekt rozporządzenia w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą. W przedmiotowym rozporządzeniu zapisano między innymi, że:

 

"Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, wynosi równowartość w złotych:

(…)

9) 30.000 euro na jedno zdarzenie i 150.000 euro na wszystkie zdarzenia dla pielęgniarki wykonującej działalność leczniczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jako indywidualna praktyka pielęgniarki, indywidualna praktyka pielęgniarki wyłącznie w miejscu wezwania, indywidualna specjalistyczna praktyka pielęgniarki, indywidualna specjalistyczna praktyka pielęgniarki wyłącznie w miejscu wezwania, indywidualna praktyka pielęgniarki wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem lub indywidualna specjalistyczna praktyka pielęgniarki wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem;"

Z treści rozporządzenia wynika także, że jeżeli pielęgniarka lub położna będzie wykonywała zawód w ramach indywidualnej praktyki w kilku miejscach to będzie musiała posiadać tylko jedną polisę ubezpieczeniową.

Warto wiedzieć, że składki na ubezpieczenie podmiotów prowadzonych przez pielegniarki i położe (indywidualna praktyka, spółka cywilna) wzrosną w 2012 roku. Składki wzrosną, gdyż wzrastają minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia OC. I tak, dotychczas sumy te wynosiły odpowiednio 25 000 euro na jedno zdarzenie i 140 000 euro na wszystkie zdarzenia. Natomiast od stycznia 2012 roku odpowiednio: 30.000 euro na jedno zdarzenie i 150.000 euro na wszystkie zdarzenia. Wzrasta suma gwarancyjna, więc wzrosną składki. Waro podkreślić że ministerstwo finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzania zapisało: "Należy jednak wskazać, iż brak jest analiz dotyczących wpływu zmiany wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej na koszty prowadzenia działalności". 

Zobacz treść projektu rozporządzenia w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, także pielęgniarek i położnych – stawki od 2012 roku.

Mariusz Mielcarek

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7706 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka pyta OZZPiP - gdzie doceniono moje 35-letnie doświadczenie zawodowe.

3 min czytania
Pielęgniarki i położne pytają przewodniczącą Krystynę Ptok Związek pielęgniarek przesłał do Sejmu własny projekt ustawy o wynagrodzeniach. Jaka jest różnica pomiędzy projektem…
Aktualności

Kosmetyczne i niekosmetyczne sposoby na wypadanie włosów - jak je wzmacniać od środka?

2 min czytania
Wypadanie włosów jest naturalne i związane z cyklem życia włosa. Przeciętny cykl życia włosa trwa od 2 do 6 lat i po…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Grupy płacowe pielęgniarek od 1 lipca 2023. Sprawdź współczynniki pracy.

4 min czytania
Minister zdrowia dzieli pielęgniarki na grupy. Związek OZZPiP tak samo… Ministerstwo zdrowia poprzez posłankę panią Józefę Szczurek-Żelazko poinformowało już w lutym 2023…
Komentarze