Związek pielęgniarek: Nie podpisujcie tego!

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka anestezjologiczna
Związek pielęgniarek: Nie podpisujcie tego!


Szybkie szkolenia dla pielęgniarek z respiratorów

Na fanpage Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zamieszczona została wypowiedź pani Katarzyny Tymińskiej – członka Zarządu Krajowego OZZPiP, dotycząca ostatnich doniesień na temat szkoleń z obsługi respiratorów i adaptacji pielęgniarek do pracy na oddziałach intensywnej terapii. 

Zobacz także artykuł w przedmiotowej sprawie pt.: Godzinne szkolenie pielęgniarki z obsługi respiratora. Zakończone wydaniem "certyfikatu".

Wzywać na pomoc doświadczoną pielęgniarkę

Katarzyna Tymińska zaprezentowała egzemplarz dokumentu sporządzonego już w kwietniu na temat adaptacji osób na oddziałach intensywnej terapii. Procedura szybkiego reagowania dla personelu spoza OIT – Awaryjna adaptacja do pracy w oddziale intensywnej terapii dla pielęgniarek niepracujących w oddziałach intensywnej terapii. Jest to mały zbiór wskazówek w zakresie szybkiego reagowania dla tzw. „nowych pielęgniarek”, w postaci 12 punktów dotyczących działań przy pacjentach wymagających intensywnej opieki, ograniczających się jedynie do rozpoznania problemu i zaalarmowania wykwalifikowanych w tym zakresie pielęgniarek. To sugeruje, że po odbyciu takiego szkolenia, dana pielęgniarka nie jest w stanie samodzielnie udzielać pomocy i pracować przy pacjentach. Potrafi jedynie problem zidentyfikować, by móc wezwać do pomocy doświadczoną pielęgniarkę w pracy z pacjentami na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.  

Szybkie kursy dla pielęgniarek jedynie podstawą do dalszej nauki

Wskazówki zawarte w dokumencie mają jedynie zwrócić uwagę szkolonych pielęgniarek na konkretne aspekty, tak by nie zaszkodzić pacjentowi. Według pani Katarzyny Tymińskiej podane informacje są jedynie podstawą i mogą być wstępem do długotrwałego procesu adaptacji pielęgniarki na stanowisko pielęgniarki w oddziale intensywnej terapii, który powinien trwać minimum 3 miesiące. Dodatkowo, pielęgniarka kierowana do pracy na intensywnej terapii powinna posiadać odpowiednie do tego predyspozycje. W dalszej części wypowiedzi członkini zarządu związku przedstawia krótko zawartość dokumentu, zawierającego bardzo ważne, ale jednak podstawowe informacje. 

Apel do pielęgniarek: nie poświadczamy odbycia takiego szkolenia!

Związek apeluje o sprzeciw wobec podpisywania certyfikatów o odbyciu takiego szkolenia i posiadaniu wymaganych kwalifikacji. Potwierdzenie przejścia kursu w formie papierowego zbioru wskazówek czy filmików instruktażowych (dwa z nich publikujemy poniżej) jest dla pracowników niebezpieczne i może prowadzić do poważnych konsekwencji w przyszłości. 

Jak odnieść się do proponowanych kursów?

Związek proponuje następującą formułę potwierdzenia odbycia skróconego kursu: „Oświadczam, że zakres i czas przeszkolenia w zakresie obsługi respiratora nie zapewnia odpowiedniego, należytego i wymaganego minimum wiedzy i informacji pozwalających na udzielanie tego typu świadczeń przy użyciu respiratora.” Jest to jedyny prawidłowy sposób poświadczenia tak „przeprowadzonych” szkoleń. 

Ważne bowiem w obecnej trudnej sytuacji jest przede wszystkim dbanie przez pielęgniarki o własne bezpieczeństwo. Tak jak apeluje pani Katarzyna Tymińska, dbajmy o należytą ostrożność w wykonywaniu praktyki zawodowej, bowiem konsekwencje naszych czynów w tej wyjątkowej sytuacji mogą mieć znaczenie dla przyszłości naszego życia zawodowego. 

Link do filmu instruktażowego pt.: Podstawy obsługi komputera, wydanego pod patronatem ministerstwa zdrowia. 

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl 


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9399 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: myślałam, że tylko mnie to dopadło. Niestety wiele osób...

1 min czytania
Pielęgniarka: czuję niemoc, zmęczenie Jedna z pielęgniarek napisała do nas poniższą wiadomość. „Mam 51 lat. Myślałam, że tylko ja tak mam: zmęczenie,…
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: mówią, że nie ma co płakać po czasach liceum. "Ale to nasza młodość i historia".

2 min czytania
Wspomnienia czasów LM przez pielęgniarki Jedna z pielęgniarek po Liceum Medycznym napisała: „Liceum Medyczne to była szkoła życia, dobrze nas przygotowała do…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo w zakresie wykonywania zawodów pielęgniarki i położnejPielęgniarki mgr skarża szpitalePraktyka zawodowa

Sąd: pielęgniarki wyżej (a tym samym – lepiej) wykształcone posiadają w istocie wyższe kwalifikacje zawodowe.

2 min czytania
Tezy orzeczenia sądu nijak się mają do praktyki zawodowej pielęgniarek, dlatego nadają się do okrągłego segregatora – kosza. Zobacz dlaczego?  Odpowiedź:  dopiero…
Komentarze