Związek pielęgniarek: Nie podpisujcie tego!

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka anestezjologiczna
Związek pielęgniarek: Nie podpisujcie tego!


Szybkie szkolenia dla pielęgniarek z respiratorów

Na fanpage Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zamieszczona została wypowiedź pani Katarzyny Tymińskiej – członka Zarządu Krajowego OZZPiP, dotycząca ostatnich doniesień na temat szkoleń z obsługi respiratorów i adaptacji pielęgniarek do pracy na oddziałach intensywnej terapii. 

Zobacz także artykuł w przedmiotowej sprawie pt.: Godzinne szkolenie pielęgniarki z obsługi respiratora. Zakończone wydaniem "certyfikatu".

Wzywać na pomoc doświadczoną pielęgniarkę

Katarzyna Tymińska zaprezentowała egzemplarz dokumentu sporządzonego już w kwietniu na temat adaptacji osób na oddziałach intensywnej terapii. Procedura szybkiego reagowania dla personelu spoza OIT – Awaryjna adaptacja do pracy w oddziale intensywnej terapii dla pielęgniarek niepracujących w oddziałach intensywnej terapii. Jest to mały zbiór wskazówek w zakresie szybkiego reagowania dla tzw. „nowych pielęgniarek”, w postaci 12 punktów dotyczących działań przy pacjentach wymagających intensywnej opieki, ograniczających się jedynie do rozpoznania problemu i zaalarmowania wykwalifikowanych w tym zakresie pielęgniarek. To sugeruje, że po odbyciu takiego szkolenia, dana pielęgniarka nie jest w stanie samodzielnie udzielać pomocy i pracować przy pacjentach. Potrafi jedynie problem zidentyfikować, by móc wezwać do pomocy doświadczoną pielęgniarkę w pracy z pacjentami na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.  

Szybkie kursy dla pielęgniarek jedynie podstawą do dalszej nauki

Wskazówki zawarte w dokumencie mają jedynie zwrócić uwagę szkolonych pielęgniarek na konkretne aspekty, tak by nie zaszkodzić pacjentowi. Według pani Katarzyny Tymińskiej podane informacje są jedynie podstawą i mogą być wstępem do długotrwałego procesu adaptacji pielęgniarki na stanowisko pielęgniarki w oddziale intensywnej terapii, który powinien trwać minimum 3 miesiące. Dodatkowo, pielęgniarka kierowana do pracy na intensywnej terapii powinna posiadać odpowiednie do tego predyspozycje. W dalszej części wypowiedzi członkini zarządu związku przedstawia krótko zawartość dokumentu, zawierającego bardzo ważne, ale jednak podstawowe informacje. 

Apel do pielęgniarek: nie poświadczamy odbycia takiego szkolenia!

Związek apeluje o sprzeciw wobec podpisywania certyfikatów o odbyciu takiego szkolenia i posiadaniu wymaganych kwalifikacji. Potwierdzenie przejścia kursu w formie papierowego zbioru wskazówek czy filmików instruktażowych (dwa z nich publikujemy poniżej) jest dla pracowników niebezpieczne i może prowadzić do poważnych konsekwencji w przyszłości. 

Jak odnieść się do proponowanych kursów?

Związek proponuje następującą formułę potwierdzenia odbycia skróconego kursu: „Oświadczam, że zakres i czas przeszkolenia w zakresie obsługi respiratora nie zapewnia odpowiedniego, należytego i wymaganego minimum wiedzy i informacji pozwalających na udzielanie tego typu świadczeń przy użyciu respiratora.” Jest to jedyny prawidłowy sposób poświadczenia tak „przeprowadzonych” szkoleń. 

Ważne bowiem w obecnej trudnej sytuacji jest przede wszystkim dbanie przez pielęgniarki o własne bezpieczeństwo. Tak jak apeluje pani Katarzyna Tymińska, dbajmy o należytą ostrożność w wykonywaniu praktyki zawodowej, bowiem konsekwencje naszych czynów w tej wyjątkowej sytuacji mogą mieć znaczenie dla przyszłości naszego życia zawodowego. 

Link do filmu instruktażowego pt.: Podstawy obsługi komputera, wydanego pod patronatem ministerstwa zdrowia. 

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl 


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7269 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Dodatkowa praca dla pielęgniarki. 50 godzin miesięcznie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Dzisiaj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych prezentujemy ofertę pracy dla pielęgniarki POZ w Warszawie. Pracodawca informuje, że…
Aktualności

Ile dla pielęgniarki za zmierzenie ciśnienia?

1 min czytania
Wycena pracy pielęgniarki Świadczenia zdrowotne wykonywane przez pielęgniarki i położne powinny zostać wycenione w sposób prawidłowy. Niejednokrotnie ministerstwo zdrowia zapowiadało realną wycenę…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka zarobi mniej niż niemedyk.

3 min czytania
Protestujący medycy pogrążają płacowo pielęgniarki Pani Krystyna Ptok – przewodnicząca związku pielęgniarek, w jednym z ostatnich wywiadów wyraża pogląd, że jest zmęczona…
Komentarze