Związek pielęgniarek o koniecznej gradacji awansowej.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP
Związek pielęgniarek o koniecznej gradacji awansowej.

Związek pielęgniarek o celu zmiany ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego

Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP przedstawiono założenia projektu ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego. Głos zabrała także pani Agata Lipko – wiceprzewodnicząca Zarządu Regionu Lubelskiego OZZPiP.

Agata Lipko:

Ja bym chciała tylko dodać, jaki jest cel wprowadzenia tego…

Chodzi tutaj między innymi o to, aby zmniejszyć różnice pomiędzy tymi grupami zaszeregowania i te różnice w związku z tym, ze wzrasta kwota bazowa będą się cały czas rozjeżdżać i będą coraz wyższe.

OZZPiP: zmniejszyć różnicę pomiędzy grupami pielęgniarek

W naszym obywatelskim projekcie chodzi o to, aby te różnice między poszczególnymi grupami w zawodach, które tutaj Pani Wiceprzewodnicząca odczytała zmniejszyły się znacząco i z naszych wyliczeń wychodzi, że pomiędzy tymi grupami będzie około 634 zł różnicy, a jeżeli nic z tym nie zrobimy, to te różnice będą znacznie większe, co powoduje w tej chwili już konflikty w zespołach, bo koleżanki wykonują tę samą pracę na oddziale, a wynagrodzenia są znacznie różne, więc, tak jak mówiła Przewodnicząca – wypracowujemy kompromis więc zmniejszmy te różnice w naszym projekcie, a nie likwidujemy całkowicie, bo też chcemy zachować w jakimś stopniu tę gradację awansową.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji Portalu.

Źródło: konferencja prasowa w dniu  21 marca 2023 roku – OZZPiP Region Lubelski w sprawie zbiórki podpisów pod obywatelską inicjatywą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych  w sprawie najniższych wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Na powyższej konferencji kolejny raz związek OZZPiP przyznaje, że dyskryminuje i degraduje pielęgniarki i położne z grupy 5 i 6 względem osób z grupy 2.

Przyznaje bowiem, że: „koleżanki wykonują tę samą pracę na oddziale”. Czyli związkowcy z OZZPiP mają świadomość, że łamią prawo. Prawo wynikające z Kodeksu pracy. Jednakowa płaca za jednakową pracę.

Po drugie – nie proponuje różnicy pomiędzy grupami w wysokości 634 PLN, lecz 1268 PL pomiędzy grupą 6 a drugą. Pomiędzy pracownikami wykonującymi taką samą pracę. Dlatego mówienie o różnicy pomiędzy grupami w kwocie 643 PLN jest manipulacją. Dlaczego?

Dodatkowo na powyższej konferencji przemilczano sprawę wysokości różnicy w wynagrodzeniach w kontekście pochodnych od wynagrodzenia zasadniczego. A ta różnica wyniesie ponad 2 tys. PLN pomiędzy pielęgniarkami z grupy 6 i 2. Dlaczego? Bowiem pochodne za dyżury nocne (70 godzin), za pracę w niedzielę i wolne dni (48 godzin) oraz za wysługę lat (20%) podwyższą przedmiotową różnicę o kolejne 782 PLN. Przy różnicy 1268 PL na samym wynagrodzeniu zasadniczym.

Czy związkowcy z OZZPiP myślą naprawdę, że pielęgniarki i położne nie umieją liczyć? Dlaczego na konferencji prasowej podają dane, które nie odzwierciedlają rzeczywistych skutków ustawy zaproponowanej przez panią Krystynę Ptok?

Ponad 1600 pielęgniarek i położnych podpisało już petycję do pani Krystyny Ptok

Zachęcamy pielęgniarki do sprzeciwu wobec inicjatywy związku pielęgniarek. Taki sprzeciw można wyrazić poprzez podpisanie petycji do pani Krystyny Ptok. Autorki projektu ustawy.

Jaka jest treść petycji oraz w jaki sposób ją skutecznie podpisać (także anonimowo) piszemy w artykule, który jest dostępny po kliknięciu w poniższą grafikę.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 36

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7796 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Ile czasu jest ważna e recepta? I jak sprawdzić jej ważność?

3 min czytania
Każda recepta – bez względu na to, w jakiej formie została wystawiona, posiada określony termin ważności. Po jego upływie wykupienie leków może…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia w izbach pielęgniarek. W 3 lata milion PLN.

1 min czytania
Wynagrodzenia działaczy w izbach pielęgniarskich Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych wielokrotnie podnosiła kwestię zarobków działaczy izby pielęgniarskiej. Horrendalnie wysokie wynagrodzenia były z jednej…
Aktualności

Pielęgniarki opisują początki swojej pracy zawodowej.

1 min czytania
Pielęgniarki o początkach pracy zawodowej Zapytaliśmy pielęgniarki i położne na Facebooku na jakim oddziale zaczynały swoją pracę zawodową? Pojawiło się bardzo dużo…
Komentarze
×
Aktualności

Izba pielęgniarek robi to tak doskonale i tak idealne, że brakuje słów.