Związek pielęgniarek po prośbie do pracodawców.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek


Związek pielęgniarek z prośbą do pracodawców

List otwarty do pracodawców Dyrektorów, Prezesów, Kadry Zarządzającej Podmiotów Leczniczych

Rok 2020 został ogłoszony przez WHO Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarek i Położnych. W dniu 5 lutego 2020r. w Ministerstwie Zdrowia rozpoczęła się inauguracja polskiej edycji związanej z tym międzynarodowej kampanii „Nursing NOW”.

Z przekonaniem, że również w Polsce wszyscy podzielamy pogląd odnośnie potrzeby utrzymania rangi zawodu pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, którzy niezależnie od innych zawodów są filarem ochrony zdrowia, uprzejmie prosimy aby Dyrektorzy, Prezesi i kadra zarządzająca podmiotów leczniczych uszanowali ciężko wypracowane Porozumienie OZZPiP
i NRPiP, zgodnie z którym środki dedykowane wskazanemu środowisku powinny być w całości pobrane z NFZ i przyznane adresatom czyli pracownikom wyszczególnionej grupy zawodowej.

Podstawą kierowania niniejszego listu do Państwa są napływające, niepokojące informacje
z których wynika, że środki przeznaczone na podwyżki dla pielęgniarek, pielęgniarzy
i położnych zagospodarowane są niezgodnie z przeznaczeniem, a niektórzy z Dyrektorów / Prezesów znacznej ich części nie wykorzystują w ogóle lub zwracają do NFZ.

Takie sytuacje, kiedy borykamy się z deficytem kadr medycznych (głównie pielęgniarek
i położnych!), a istnieją wypracowane konkretne rozwiązania za którymi idą określone środki mogące pomóc utrzymać pracowników na rynku pracy, nie powinny mieć miejsca.

Taka sytuacja potęguje  narastające z każdym dniem niezadowolenie, które nie sprzyja również wizerunkowi Pracodawcy, dla którego dobro pracownicze jest z perspektywy organizacyjnej tym najważniejszym.

Wynika to z podstawowego faktu, że satysfakcja pracownicza o którą należy dbać,  przedkłada się wprost  na obsługę pacjentów, a co za tym idzie – na ich zdrowie.

Mając na uwadze powyższe, proszę w imieniu Związku o ponowne zweryfikowanie swoich decyzji i zagospodarowanie wszystkich przydzielonych środków zgodnie z przeznaczeniem.

Wyrażam gorące przekonanie, że nasza prośba zostanie uszanowana.

źródło: strona internetowa OZZPiP – 5 lutego 2020 roku 


Co mówiła pani Krystyna Ptok w dniu 18 stycznia 2020 w Rzeszowie:

Panie Marszałku, sytuacja, jaka powstała tutaj w Rzeszowie, zaczyna wymykać się powoli spod kontroli, jesteśmy tego świadomi wszyscy. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych z niecierpliwością czeka na wyegzekwowanie zaleceń pokontrolnych i wypłatę należnych pielęgniarkom i położnym środków publicznych, jakie zostały przekazane przez (…) na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia. Zapisy zawarte w paragrafie 2 porozumienia, które podpisał Ogólnopolski Związek Zawodowy z ministrem zdrowia, z prezesem NFZ, mówi o tym, że w ramach gwarantowania pokoju społecznego nie będziemy organizować akcji ogólnopolskich. Chcę powiedzieć, że sytuacja nie rozwiązania tej sytuacji na poziomie Rzeszowa, spowoduje, że zostanie zerwane porozumienie podpisane z ministrem zdrowia i tym samym z rządem Prawa i Sprawiedliwości.

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Bzdura roku? Pielęgniarki kontraktowe nie mogą być wliczane do wskaźnika zatrudnienia.

Pielęgniarki: Dysproporcje zarobkowe w zawodzie pielęgniarki mogą sięgać nawet 2 000 zł PLN.

Ministerstwo: pielęgniarka z licencjatem, czy pielęgniarka absolwentka LM, są to równoważne tytuły!


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8294 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca podaje stawkę godzinową.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Grupa, która oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów i Klinikach rehabilitacyjnych, specjalizujących się w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania pielęgniarek - jak prawidłowo uzasadnić pozew.

1 min czytania
Wzór uzasadnienia pozwu pielęgniarki o odszkodowanie W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, które zostało wydane 11 lipca 2024 r. publikujemy…
Komentarze