Związkowcy zapowiadali, że jeśli do środy nie będą rozwiązane problemy pielęgniarek i położnych strajkujących na Podbeskidziu to ogłoszą ogólnokrajowy protest pielęgniarek i położnych. Dziś wycofują swoje poniedziałkowe zapowiedzi. To kompromitacja. Związkowców, nie protestujących pielęgniarek i położnych. 43 KOMENTARZE.

2 min czytania
AktualnościStrajk pielęgniarek i położnych na Podbeskidziu.

 

Związkowcy natomiast będą pikietować przed gmachem ministerstwa zdrowia do zakończenia protestów pielęgniarek i położnych na Podbeskidziu. W pikiecie mają wziąść udział pielęgniarki i położne z rożnych regionów kraju. Wzywają minister zdrowia do wyjazdu do protestujących pielęgniarek i położnych.

 

Strajk trwa jeszcze w trzech z pięciu szpitali w których prowadzona była akcja strajkowa i protest głodowy.

Zobacz na jakich warunkach zgodziły sie zakończyć protest pielęgniarki:

w Szpitalu Ogólnym w Bielku – Białej,

w Specjalistycznym Chorób Płuc i Gruźlicy w Bystrej Śląskiej.

w ZOL w Miedzybrodziu Bialskim

Nadal strajkują pielęgniarki i położne:

w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku – Białej,

w Szpitalu Powiatowym w Żywcu,

Natomiast dyrektor Szpitala Wojewódzkiego  w Bielsku-Białej w ktorym trwa jeszcze strajk, wydał dziś popołudniu poniżej cytowane oświadczenie:

Dyrekcja Szpitala złożyła w dniu wczorajszym w godzinach wieczornych Komitetowi Strajkowemu propozycję porozumienia i odstąpienia od strajku za 350 zł brutto ryczałtu dla każdej pracującej pielęgniarki i położnej Szpitala wypłacanego przez okres 5 miesięcy, a więc na okres potrzebny do przeprowadzenia wewnętrznej restrukturyzacji, nadrobienia strat z okresu strajku i wypracowania ewentualnych środków na regulacje płacowe. Kontynuacja strajku uderzy w pacjentów tego Szpitala wbrew informacjom płynącym z centralnych władz Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, że protest będzie prowadzony w sposób chroniący pacjentów.

Biorąc pod uwagę liczbę pracowników Szpitala, w tym liczbę pielęgniarek i położnych kwota zaproponowana dla pielęgniarek z obciążeniem składką pracodawcy to 350,00 zł miesięcznie, co zwiększa fundusz płac o 820.750,00zł a dodatkowo powiększa koszty ZUS-u pracodawcy o kwotę 147.735,00 zł. Są pewne granice współmierności żądań do możliwości Zakładu i strat związanych ze strajkiem, które są zapisane w art. 17 ust. 3 Ustawy z dnia 23.05.1991r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

W dniu wczorajszym zobowiązałem Komitet Strajkowy, aby choć tego nie reguluje Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i w obecnej katastrofalnej sytuacji Zakładu przy podejmowaniu decyzji kierował się wynikiem tajnego głosowania wszystkich pielęgniarek i położnych Szpitala po to, aby nie wpływy zewnętrzne, a wewnętrzne przekonanie każdej pielęgniarki stanowiło o losach Zakładu.

Odrzucenie w/w propozycji traktuję jako wyraz politycznych i związkowych nacisków zewnętrznych na pielęgniarki Szpitala Wojewódzkiego, gdyż wszystkie Związki Zawodowe są poinformowane o fakcie, że jeszcze ze skutków finansowych poprzedniego strajku lekarzy i protestu pozostałych pracowników Zakład nie zdążył wyjść na prostą a obecny strajk pogłębia i tak trudną sytuację.

Pomimo niezrozumiałej dla mnie i pozostałych pracowników Szpitala decyzji Komitetu Strajkowego oświadczam, iż nie przewiduję ewakuacji Szpitala.

Ryszard Batycki
Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego
w Bielsku-Białej

zebrał Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8117 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Krystyna Ptok w sejmie: 17 miliardów złotych przetransferowano.

2 min czytania
Czy ustawa o podwyżkach dla pielęgniarek musi być procedowana przez Zespół Trójstronny? Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach…
Komentarze