Nowy podział pielęgniarek - propozycje (2).


Portal Pielęgniarek i Położnych rozpoczął dyskusję w sprawie nowego podziału pielęgniarek i położnych. Obowiązujący podział w ustawie o najniższych wynagrodzeniach pielęgniarek, który dzieli pielęgniarki na trzy grupy, wzbudza ogromne emocje. Zapraszamy do dyskusji w przedmiotowej sprawie. W kolejnych artykułach będziemy publikować propozycje podziału personelu pielęgniarskiego na grupy, które pojawiły się dotychczas a ich autorami były: ministerstwo zdrowia, związki i izby pielęgniarskie. 

W pierwszej części dyskusji w sprawie nowego podziału pielęgniarek i położnych zaprezentowaliśmy propozycję podziału pielęgniarek i położnych, której autorem było ministerstwo zdrowia a pochodziła z 2016 roku. Szczegóły tej propozycji można zobaczyć w artykule z dnia 28 sierpnia br., pt.: Nowy podział pielęgniarek na grupy - propozycje. 

Poniżej cytuję niektóre z komentarzy:

Za mgr i spec dodatek, ale należy docenić także doświadczenie. Niepubliczne placówki nie płaca wysługi lat, wiec pielęgniarki z obecnej gr.9 a pracujące w NZOZ, mają zasuwać po 30 latach pracy za podstawę 2.700 brutto? Przypomnę że do tego nic więcej! Chyba kogoś tu nieźle pogięło! Wg mnie widełki powinny być równe dla wszystkich plus dodatki za mgr ,spec, wysługę lat !

Podział powinien uwzględniać licencjat pielęgniarstwa, jest to wykształcenie wyższe, pielęgniarki oprócz 5 lat liceum uczyły się kolejne 3 lata, razem 8 lat nauki a do tego średnio 15-20 lat pracy w zawodzie. Warto docenić. Nie równa się to absolutnie z dzisiejszymi pielęgniarkami, które zrobiły licencjat bo innej drogi nie ma, czyli tylko 3 lata nauki i dopiero zaczynają pracę w zawodzie. To należy wziaść pod uwagę uzgadniając siatkę płac. Polecam

W innych zawodach nie ma takich podziałów, bo i po co. Wiadomo-za wykształcenie powinny być dodatki, za pełnione funkcje również.Natomiast chory jest pomysł robienia różnic na dzień dobry w podstawie.Jest jeszcze sporo pielęgniarek po LM-była to trudna 5-letnia szkoła.Obecnie system produkuje pielęgniarki z wyższym wykształceniem bo innej możliwości nie ma.To co się teraz wyrabia że specjalizacjami-horror, każda chce być specjalistką dla kasy. Kiedyś wystarczyło mieć wiedzę, chęci i kochać swoją pracę.Teraz jest inny system kształcenia-każe młodym się cenić A system zrobił z nich roboty.Pomyślmy.

Lepszy podział od obecnego, ponieważ wzmianka jest o starych pielęgniarkach z mgr w dziedzinie pokrewnej.One też kształciły się i poświęciły swój czas i pieniądze. Są nazywane przez młodsze koleżanki nieukami. W całości lepiej są wykształcone od młodych mgr pielęgniarstwa. Bo oprócz przygotowania plg mają studia, po kilka kursów kwalifikacyjnych i specjalistycznych, mnóstwo szkoleń i bagaż doświadczeń. Oczywiście są najniżej usytuowane i nazywane nieukami. To boli. Szybciej dzielcie, bo niedługo nie będzie kogo dzielić. Pielęgniarka 4 lata przed emeryturą. Grupa 9.

Czytaj więcej komentarzy poniżej...


1200 do podstawy pielęgniarek - informacja naczelnej izby. 


Ten podział byłby sprawiedliwszy.Oczywiście najniższa grupa z wyższym czynnikiem niż obecny.Różnice w poborach mniejsze.Bo to, co jest na dzień dzisiejszy ,nazywa się kosmosem.Przyjemnie,że wcześniej zauważono pielęgniarki z wyższym pokrewnym.Kiedyś im wymyślono te studia.Niedługo one odejdą.

Każde podniesienie kwalifikacji powinno być uwzględnione w siatce. Pominięcie licencjatu jest rażąco niesprawiedliwe, to stopień do zrobienia mgr, przecież od razu po LM, SM, nie można go zrobić. To zamiatanie pod dywan błędu , że pomostowe to tylko jak ktoś za granicę chce wyjechać do pracy, a niby dlaczego ?

A gdzie są studia podyplomowe "Zarządzanie i Organizacja w placówkach ochrony zdrowia ". Zrobione po uzyskaniu tytułu mgr pielęgniarstwa?

No właśnie - gdzie tutaj jest mowa o studiach podyplomowych ? - jest to też kształcenie podyplomowe, bardzo merytoryczne - kończy się egzaminem i kolejną obroną pracy ?

Studia podyplomowe powinny być zrównane ze specjalizacją. To są studia, które może zrobić osoba z wyższym wykształceniem.

POWINNO BYĆ: 1.tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania, LUB STUDIA PODYPLOMOWE w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia i 2 lata pracy w zawodzie,

Taki podział jak dzisiaj można wprowadzić za 15 lat ,kiedy zostaną tylko licencjaty plg, mgr plg i mgr ze specjalizacją.Bo na dzień dzisiejszy mamy różne wykształcenia.Takie było kiedyś kształcenie.Nie można odebrać tego co się już zdobyło.Oczywiście z mniejszą różnicą w poborach.No i wtedy można wprowadzić zakresy obowiązków.Do specjalizacji powinno dopuszczać się po II st.nie po licencjacie.Wtedy byłoby przejrzyście i jasność.

Za jednakowy zakres obowiązków powinna być jednakową podstawa. Powinny być ewentualne dodatki za poziom wykształcenia. Bo za doświadczenie jest płacona wysługa lat. Różnice nie powinny być aż tak olbrzymie. maksymalnie 300-500 złotych. Specjalizacje winny być finansowane przez państwo. Obowiązkowy urlop szkoleniowy, a nie kwestia widzimisię przełożonych. To samo tyczy się studiów magisterskich

Po co znowu robić zamieszanie. Jesteśmy wszystkie pielęgniarkami a opluwamy się nie szanujemy. Jak ktoś czyta te komentarze z zew to wstyd. Ja mam 25 lat pracy skończyłam liceum 5 letnie 5 letnie studia magisterskie i jestem w trakcie specjalizacji. Ka, dy może iść się dokształcać w każdym wieku. I jak któraś z Pan pisze ze w tym czasie pracuje za osoby które się uczą to niestety bo godz musimy mieć te same wypracowane. Nikt za nikogo nie robi. U mnie na oddziale wszystkie mają specjalizację nawet osoby przed emerytura robią to we własnym czasie zmieniamy się na dyżury. Wszystko jest do ogarnięcia tylko trzeba mieć chęci. Nikt nikogo nie powinien na portalu obrażać. A różnice w wynagrodzeniu powinny być za c, as poświęcony na naukę. Wszędzie tak jest.

Zgadzam się w stu procentach. Też mam 25 lat pracy, ukończyłam LM, potem licencjat, magisterium i dwie specjalizacje. Między czasie różnorakie kursy. Wszystko w swoim wolnym czasie, za własne pieniądze. Nikt za mnie nie pracował, jak tu niektórzy plotą trzy po trzy. Każdy pracuje na siebie, nie na kogoś, ja też musiałam swoje godziny wyrobić. Większość pielęgniarek, z którymi pracuję ma magistra i specjalizację. Część nadal się kształci, nawet po 50 roku życia. Dlaczego nie miałybyśmy lepiej zarabiać? Dlatego, że nadal istnieje część osób, która wszystko ma za przeproszeniem w czterech literach z pracą włącznie, bo ciągnie kilka etatów i nie ma czasu na naukę, dlatego najgłośniej stęka nad rzekomą niesprawiedliwością obecnej siatki płac? Każdy jest kowalem własnego losu, każdy ma wybór, a szkoły nadal są otwarte.

Więcej komentarzy w sprawie

Mam nadzieję, że rozpoczęta dyskusja będzie inspiracją do określenia nowego racjonalnego podziału personelu pielęgniarskiego.

Zapraszam do dyskusji oraz składania własnych propozycji podziału na grupy. 

Najciekawsze propozycje oraz opinie w dyskusji opublikujemy w październikowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych pielegniarki.info.pl 

Jednocześnie przypominam o możliwości prenumeraty gazety pielegniarki.info.pl

Najbliższe wydanie w dniu 5 września 2019 roku

Marusz Mielcarek 


1200 do podstawy pielęgniarek - informacja naczelnej izby. 

Pielęgniarki: Przecież już tak było, już to przerabialiśmy.

1 200 PLN do podstawy pielęgniarek tylko od jednego pracodawcy? 

1 200 PLN do podstawy pielęgniarek - komunikat NFZ.


Komentarze użytkowników

#1  2019.09.02 17:17:05 ~Do

Śmietnik

#2  2019.09.02 17:30:21 ~Kasia

Jestem po 5 letnim liceum,ale takie wtedy było kształcenie.Zgadzam się,że różnice muszą być w zarobkach ale nie takie przepascie między grupami,kwestia kilkuset złotych np 200-300 za magistra i tyle też za specjalizację.Wykonujemy te same czynności i nie można robić różnic w podstawach sięgających takich kwot,to niesprawiedliwe.

#3  2019.09.02 17:45:25 ~PIEL

W czyim interesie było tak nas poróżnić. Może tak izby i związki zaskarżą fakt nieuznania licencjatu za wykształcenie wyższe do Trybunału Konstytucyjnego. Ja nie chcę , żeby komuś coś odbierano, jestem przeciwna dyskryminacji wykształcenia. Po co tworzono studia pomostowe dające tytuł licencjata ? Można było stworzyć skrócone jednolite magisterskie dla nas po LM I SM , skoro SM I LM to licencjat wg siatki współczynników i ministerstwa.

#4  2019.09.02 17:55:40 ~zamiast

Najpierw powinien być uwzględniony licencjat bo to jedyny obowiązujący sposób kształcenia pielęgniarek , wyższa stawka za mgr powinna obowiązywać po minimum 5 latach pracy przy łóżku chorego. Stawka za LM i licencjat powinien być płatny więcej niż zaraz po skończeniu studiów ponieważ powinno liczyć się nie tylko wykształcenie ale również doświadczenie. Płacenie za mgr i specjalizacje jest pomyłką ponieważ jedno zawiera się w drugim.Czyli wyższa podstawa za wykształcenie wyższe ,a za specjalizacje i kursy specjalistyczne tylko dodatek do podstawy . W żadnym zawodzie nie płaci się za sam tytuł bez doświadczenia i oceny stopnia przydatności do zawodu w praktyce.

#5  2019.09.02 20:42:16 ~Ala

Podwyższyć pensje a nie dzielić pielęgniarki. Chodzę do lekarza do poradni i zazdroszczę im pracy. Siedzą spokojnie wyciągają karty odbiorą telefon albo i nie bo są zajęte bzdurą i ręką im odleci. Ja pracuję w szpitalu na oddziale to mam porównanie. Tak jak w poradni to można pracować do 100 lat u mnie to masakra jakaś. A może by tak docenić pielęgniarki pracujące na zmiany w szpitalach a nie czy ma magistra czy nie. Pracująca na zmiany po LM i magister za biureczkiem w poradni to jest różnica w pracy , niebo i ziemia. Praca a praca to też różnica i powinna być doceniona tam gdzie powinna być doceniona.

#6  2019.09.02 20:49:01 ~piel

Nasze Przedstawicielki z Warszawy powinny w naszym imieniu walczyć o wcześniejsze emerytury dla osób pracujących na oddziałach szpitalnych (tam gdzie sa ciężkie oddziały, praca za zmiany ).dlaczego służby mundurowe potrafiły takie przywileje sobie wywalczyc a nasze Panie tę sprawę ciągle pomijają I środowisko dzielą niesprawiedliwe wynagrodzeniami .Pytam te Panie jak wyobrażają sobie pracę 60 letniej pielęgniarki i 45 letniego emeryta mundurowego ? a sprawa 13 pensji, gdzie dodatki za pracę na ciężkich oddziałach (kiedyś takowe były )i najważniejsze pytanie :kogo reprezentują nasze władze, czy na pewno pielęgniarki?

#7  2019.09.02 21:07:46 ~Beata

O dupe to rozbic zawsze chodzi o pieniądze.a więc magistry do roboty.

#8  2019.09.02 22:34:35 ~Ewa

Powinien być podział pielęgniarki że średnim wykształceniem, pielęgniarki z licencjatem, pielęgniarki z mgr, a za specjalizacje płacić dodatkowo oczywiście jeżeli jest z danej dziedziny w której się pracuje.

#9  2019.09.02 22:44:45 ~Ech

Ja dodam że specjalizacja w pielęgniarstwie jest na poziomie średniego szkolnictwa medycznego, to jego wartość jest jak za skończenie tego poziomu.

#10  2019.09.02 23:12:06 ~Ojejku

Czy wprowadzenie do praktyki pielęgniarki takiej czynności jak 'ćwiczenia ogólnousprawniające' skutkuje np. koniecznością zatrudnienia w siłowniach na terenie danego POZ, pielęgniarek POZ do prowadzenia tego typu treningu?

#11  2019.09.02 23:12:06 ~Ojejku

Czy wprowadzenie do praktyki pielęgniarki takiej czynności jak 'ćwiczenia ogólnousprawniające' skutkuje np. koniecznością zatrudnienia w siłowniach na terenie danego POZ, pielęgniarek POZ do prowadzenia tego typu treningu?

#12  2019.09.02 23:59:39 ~piel.

Każda pielęgniarka. która przepracowała w szpitalu w systemie zmianowym 20 lat powinna automatycznie nabyć prawo do wcześniejszej emerytury bo to oznacza ,ze pracowała w warunkach wyjątkowo trudnych ,szkodliwych i niebezpiecznych dla życia i zdrowia psychicznego i fizycznego.

#13  2019.09.03 00:07:57 ~Ala

Pewnie podzielcie nas. Może jeszcze na pielęgniarki szpitalne i reszte. O co tu chodzi? A jak ktoś ma rok czy dwa do emerytury ? Wszystkie jednako ciężko pracujemy. I kazda ma inaczej zarabiać. Głupota jakaś. Pewnie za wykształcenie i stanowisko dodatek powinien być.Tylko dlaczego aż taki. A doświadczenie zawodowe. ? JUZ NIE LUBIE BYC PIELEGNIARKA. JAK TO WEJDZIE W ZYCIE BEDZIE WOJNA NA ODDZIALACH. Oj będzie się działo. Czy o to chodzi?

#14  2019.09.03 00:09:23 ~cd 12

A po przepracowaniu w służbie zdrowia de facto , w sumie 25 lat mieć prawo odejścia na wcześniejszą emeryturę bez wymaganego wieku emerytalnego, jak w służbach mundurowych albo w szkolnictwie. Przecież praca pielęgniarek w szpitalu jest znacznie bardziej psychofizycznie obciążajaca niż żołnierzy w czasie pokoju. Nie wspominając o nauczycielach.

#15  2019.09.03 02:11:58 ~Jagna

A zembalowe pójdzie w las. A tyle było szumu, walki, emocji,potem radości,ze jest dobrze. A teraz zmiana. A gdzie doświadczenie zawodowe W naszym fachu to podstawa. To ja mgr z 1989 roku AM Poznań. Trzy dni egzaminów,cztery lata ciężkich studiów. A potem wypominki, tylko cztery lata A teraz proszę. Studia zaoczne,pomostowki. A może podzial na pieleg. Po studiach dziennych na renomowanych uczelniach i te inne. W tej sytuacji i taką glupota może przejdzie. Oj koleżanki moje z Warszawy i nie tylko. Reprezentujące nas wszystkie. Pamiętajcie. A może tak urlop zdrowotny. Pracujemy w ciężkich warunkach. To nie serial Pielegniarki. To kawał ciężkiej roboty. A za podnoszenie kwalifikacji płacimy z własnej kieszeni. Nie wszystko mamy z unii. A nie każdego na to stać. Nie tylko finansowo ale i czasowo Prawie każda z nas pracuje dodatkowo.

#16  2019.09.03 02:20:19 ~Ilona

Do pani #5. Nic straconego może pani ,polepszyć sobie pracę, wybierając jakąkolwiek poradnię.Zobaczy pani jak wygląda od środka taka praca w poradnii.Poprzez taką ocenę deprecjonowania pielęgniarek ,poradnianych, ocenia coś o czym nie ma pojęcia.Piszę to z pełną świadomością ponieważ mam doświadczenie pracy w szpitalu( 18 lat) i tej w przychodni.Każda praca ma swoją odrębną specyfikę ale ręczę pani że i tu jest stres.nie ma tylko ,czysto fizycznej pracy, Proszę zmienić pracę i wtedy niech pani się wypowie o ,tej pracy do 100 lat".

#17  2019.09.03 05:22:54 ~P do Ewa

Zgadzam sie ale pod warunkiem ze kazda bd robic cos innego,czyli na dyzurze 3 piel.zamiast 1

#18  2019.09.03 06:31:50 ~DPS

Pielęgniarki i tak są podzielone właśnie ze względu na miejsce pracy (pielęgniarki w DPS) inne ministerstwo i inne place a dziewczyny wykształcone z mgr, ze specjalizacja mi i kursami. Nowy projekt - koszyk usług ponownie gdzieś zaginął bo nikt nie chce za to płacić, a samorządy mają pieniądze dla wszystkich oprócz pielęgniarek.

#19  2019.09.03 08:47:45 ~Ja

A ja chcę podziału żeby lenie które się ze mnie śmiały miały utarty nos teraz się boją i puszcza ze taka różnica one zapitalalt na 3 etaty bo trzeba kupić dzieciom najlepsze ciuchy i zabawki wczasy w hotelach nowe samochody i domy wyścig szczurów przed sobą która lepiej ubrana kretynkia teraz krzyk bo dostanie mniej tak mniej i dobrze bo ja przez 9 lat studiowała i kończyła specjalizacje a one się śmiały teraz ja poodpoczywam na plaży w hotelu na majorce

#20  2019.09.03 08:56:14 ~bumerang

Po 25 latach wcześniejsza emerytura , po przejściu zakaz dorabiania w zawodzie żadne kontrakty. Taka ulga dla faktycznie schorowanych i zmęczonych pracą znam wiele osób które chętnie skorzystają i nie wrócą do zawodu mają dosyć .

#21  2019.09.03 09:26:22 ~Mmarysa

Mgr pielęgniarstwa ma stawkę dwa razy wyższą od pielęg.z 40 letnim stażem a jak trzeba założyć wenflon woła koleżankę z innego oddziału bo ona nie potrafi czy to prawidłowe powinny być uznawane też kursy kwalifikacyjne za nie płaciliśmy często z własnej kieszeni kieszeni kosztem wolnego czasu

#22  2019.09.03 09:54:18 ~Piel

Do 19 W pełni popieram. Do 21 Głupoty opowiadasz. Dwa razy wyższą stawkę? A co do wkłuwania wenflonów, to przesadzasz. Znam sytuacje zupełnie odwrotne.

#23  2019.09.03 10:23:38 ~niki

Licencjat po starych szkołach to wyższe wykształcenie, ale obecny licencjat po tzw. ogólniaku to wykształcenie zawodowe, bo bez tego nie ma prawa wykonywania zawodu, a wyższe to magisterium.

#24  2019.09.03 10:54:56 ~Gosia

19 żenada! Kompletne dno. Napewno nie pielegniarka. Żadna z moich koleżanek nie napisała by w ten sposób.

#25  2019.09.03 10:58:19 ~Mgr

Podział i tylko podział za kompetencje się nagradza koleżanki starsze mają wysluge lat nie chciały się więcej uczyć ich problem mnie się chcialo wiec czekam z utęsknieniem na wspolczynniki korygujace

#26  2019.09.03 11:11:59 ~Do niki

Jakaś bzdura

#27  2019.09.03 11:16:55 ~Dora

#23 co za bzdury Pani wypisuje że po ogólniaku licencjat to zawodowe wykształcenie bez prawa wykonywania zawodu, a pomostówka to wyższe! Większej głupoty nie słyszałam. najgorsze co można zrobić to wypowiadać się publicznie nie wiedząc o czym się mówi. Ja 15 lat temu skończyłam studia licencjackie po liceum ogólnokształcącym i mam wyższe wykształcenie l-go stopnia oraz prawo wykonywania zawodu i pracuję w zawodzie pielęgniarki 14 lat więc proszę nie wypisywać takich głupot. Obecnie jestem w trakcie studiów ll-go stopnia czyli magisterium. Zarówno licencjat i mgr to studia wyższe. Jakby ktoś miał wątpliwości to wystarczy otworzyć dyplom i przeczytać co tam jest napisane.

#28  2019.09.03 11:41:14 ~Do 27

Problem w tym, że te wszystkie "mądre inaczej" nie mają czego otwierać, dlatego tryskają taką "wiedzą".

#29  2019.09.03 11:56:44 ~Do 23

Tobie już żadne szkoły nie pomogą. Gdybyś chciała nauczyć się latać, to nawet red bull nie jest ci potrzebny, bo głupota cię uskrzydli:-):-):-):-):-):-)

#30  2019.09.03 12:10:51 ~Mgr

Pielegniarki to takie wredne istoty kłótliwe zarozumiale każda jest naj naj i tylko one egocentryczki nikogo nie szanuja nawet siebie moim marzeniem jest praca w mieszanym środowisku bo praca z baba mi to koszmar

#31  2019.09.03 12:23:24 ~Gość

25 to sobie tęsknij dalej. Tylko tyle ci zostało

#32  2019.09.03 12:55:19 ~Do 31

To się zdziwisz zembalowe będzie zabrane i dobrze i wreszcie wejdą wspolczynniki

#33  2019.09.03 13:47:36 ~ola

Ciekawe co się stanie gdy pielęgniarki z grupy 9 zaczną masowo składać wypowiedzenia,zapewne ten chory system runie i wszystko zacznie się od nowa!

#34  2019.09.03 13:50:45 ~Oj

Nie złoża wypowiedzenie bo się boją własnego cienia całe życie na tym samym oddziale bez swojego zdania asertywność nie znana

#35  2019.09.03 13:59:27 ~60

Uff jak miło.40 l pracy przy łózku p-ta.Noce, Świątki piątki.I ani dnia dlużej! Praca w warunkach szkodliwych. Emerytura:2200. Jak będzie mi nudno to dorobię w zieleni miejskiej np. Nigdy już w tym zawodzie!

#36  2019.09.03 15:47:02 ~aga

To są skutki wieloletniej polityki naszych rządów.Szpitale za wszelką cenę chcą przynosić zyski.Ile zysków przynosi nauczyciel,żołnierz,policjant?

#37  2019.09.03 15:48:06 ~aga

Ok.policjant zarabia na mandatach.

#38  2019.09.03 15:48:45 ~jazz

Do #34 Tu się mylisz, bo jeśli mają pracować za 2680 zł w dodatku dalej na zmiany to lepiej chyba w ochronie za 3600 zł na rękę i nie ma co porównywać pracy i kto na tym lepiej wyjdzie i nie będzie pielęgniarka miała takiej odpowiedzialności za swoją pracę i dodatkowej pracy za młodą Panią mgr ,która wkracza dopiero w to środowisko i praktycznie nic nie umie .znam osoby, które takiej zamiany dokonały i są zadowolone

#39  2019.09.03 16:36:22 ~Gość

Do 32 to ja cię zadziwię ha ha. Nic nie zabiorą. Nasze zwiazki przed włączeniem do grupy zembalowego podpisały porozumienie z dyrektorem że to będzie trwałe i nie do ruszenia. A ty wstydu nie masz że cieszysz się komuś coś gdzieś zabiorą.

#40  2019.09.03 17:39:15 ~No i

Rozporządzenie przedłuża do 31 marca 2020 r. obowiązujące przepisy regulujące tryb przekazywania przez świadczeniodawców informacji o liczbie pielęgniarek i położnych, które są objęte podwyżkami na mocy przepisów wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach oraz obowiązujących zasad wypłacania dodatkowych środków na wzrost wynagrodzeń tych pielęgniarek i położnych.

#41  2019.09.03 17:47:05 ~Do 32

Jak widzisz tylko do końca marca kto inteligentny ten zrozumie tutaj jest to napisane juz od dawna dziwi mnie to że ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem prostego przekazu po 31 marca wchodzą wspolczynniki korygujące koniec zembalowego i tyle w temacie a teraz to tyło aneksy które się znowu aneksuje

#42  2019.09.03 17:49:06 ~Oj

Do 39 to bylo

#43  2019.09.03 18:00:00 ~Gość

Oj co niby było?

#44  2019.09.03 18:01:30 ~Beata

Ależ wy jesteście wredne!

#45  2019.09.03 18:05:55 ~Piotr

Masz rację. Służące i posługaczki w jednym. Taplające się w gó. .ch. Myślą ze któraś jest lepsza. Żenujące!

#46  2019.09.03 18:23:35 ~gość

Pozbawione główek jak te ampułki na obrazku.

#47  2019.09.03 19:25:24 ~Obserwator

Polskie pielęgniarki- najgorsza " kasta" jaką nosił świat . Dramat w pięciu aktach .

#48  2019.09.03 19:30:34 ~Gość

Jesteście Panie pośmiewiskiem już chyba dla wszystkich. Omijać szpitale wielkim łukiem. Panie z firm sprzątających mają więcej klasy niż wy.

#49  2019.09.03 19:36:12 ~GOŚĆ

Nikt was nie nauczył szacunku ani do pacjenta , ani do samych siebie . Kto wam wykładał na tych studiach? Pewnie osobniki tego samego pokroju co WY .

#50  2019.09.03 19:56:42 ~Gość

Brawo! WSTYD! Zero klasy! Zero kultury! Lekarze jak prowadzą rozgrywki między sobą to przynajmniej z KLASĄ

#51  2019.09.03 20:20:33 ~do49

Gościu masz metody poniżania ludzi rodem z mienionego systemu czyli poniżyć zastraszyć zrobić z kogoś głupszego niż jest czyli zniszczyć mentalnie , i liczysz na to że taki zgnębiony nie upomni się o swoje .Te czasy już nie wrócą nie licz na to że wszyscy są tacy jakich widzisz w swoim chorym umyśle . Podobają cisię panie z firm sprzątających bo one o nic się ni e upominają .

#52  2019.09.03 20:22:55 ~Piel

Gościu czy ty coś bierzesz? Nie masz nic lepszego do roboty oprócz hejtowania pielęgniarek? Szczerze współczuję

#53  2019.09.03 20:27:36 ~do 51

Argumenty godne szkółek które kończycie.

#54  2019.09.03 20:36:37 ~Ela

Do 51nie chodzi o panie sprzątające tylko o szacunek między pieleg.Nie szanujecie się nawzajem.obrzucacie się błotem żeby nie powiedzieć gnojem.Wiekszosc z was skończyła coś w Koziej wolce i od razu chce być lepsza. PO wpisach widać kto kończył no UJ lub AM reszta to dolny Pcim.

#55  2019.09.03 20:39:00 ~Roxi

Oczywiście tzw wyzsze szkoły.Taki poziom widać na portalu!

#56  2019.09.03 21:37:12 ~Gość

Bez komentarza .

#57  2019.09.04 02:52:28 ~P do 47

Pielegniarki prosze pana to nie najgorsza kasta tylko najbardziej sponiewierana grupa zawodowa.Od ponad 30 lat pracujemy ciezko za marny grosz ,oplacane czesto gorzej niz sprzataczki ,a kazda z nas jest fachowcem .Jedyny fenomen to ten ze tyle kobiet pozostalo w tym zawodzie I dalej przez to brna,a niektore jeszcze sie doksztalcaja ciagle majac nadzieje ze bd lepiej.

#58  2019.09.04 06:49:27 ~do 57

Mądrego nikt nie poniewiera.

#59  2019.09.04 08:40:41 ~ja

POWINNO BYĆ: 1.tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania, LUB STUDIA PODYPLOMOWE w dziedzinie pielęgniarstwa lub promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, lub organizacji i zarządzania lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia i 2 lata pracy w zawodzie,

#60  2019.09.04 09:09:24 ~Ojejku

Specjalizacja w pielęgniarstwie to kształcenie na poziomie średniego szkolnictwa medycznego, więc chodzi o specjalistę w pielęgniarstwie z licencjatem lub magistrem w dziedzinie pielęgniarstwa. Zarządzanie i organizacja oraz edukacja z promocją zdrowia nie wchodzą w treść praktyki pielęgniarki, a którą to Ustawodawca ukierunkował na czynności medyczne .

#61  2019.09.04 10:06:48 ~do 60

Dlaczego wprowadzono w rozumieniu 'pielęgniarki' czynności nie związane z jej praktyką i nie będące medycznymi: zarządzanie, nauczanie zawodu, itd?

#62  2019.09.04 11:31:47 ~Piotr

Jestem obserwatorem tego co sie dzieje w polskim pielęgniarstwie poniewaz mam siostrę pielęgniarkę.I wiecie co Panie? Do końca życia chyba nie zrozumiem dlaczego ona chce się męczyć w tym zawodzie przecież mogła mieć wszystko( ukończyła studia ekonomiczne miała super płatna pracę wśród ludzi zdrowych młodych) w sensie więcej pieniędzy radości i szacunku .Jest to dla mnie niezrozumiałe za takie pieniądze i w smrodzie szpitalnym pracować. Może mi to ktoś wytłumaczyć?

#63  2019.09.04 12:55:08 ~m

Uważam,że nie jest istotny podział na grupy,to jest mydlenie oczu.Jestem magistrem pielęgniarstwa,pielęgniarką specjalistą.Wg ustawy powinnam otrzymać wzrost wynagrodzenia według współczynnika 1,05.Ustawa nie zagwarantowała mi takiego wynagrodzenia,gdyż to dyrektorzy placówek decydują jakimi kwalifikacjami mają wykazywać się pielęgniarki na zajmowanym stanowisku.U nas - szpital powiatowy na podkarpaciu dyrektor powiedział,że nie wymaga ode mnie wyższego wykształcenia(mam stanowisko pielęgniarki specjalisty) przyznając mi współczynnik 0,73.Ten sam pracodawca kierował mnie na studia 25 lat temu dając płatny urlop szkoleniowy przez 5 lat i zwrot kosztów podróży.Gdyby w ustawie był zapis "posiadane" a nie "wymagane" byłoby zupełnie inaczej. W większości stanowisk jest wybór wykształcenia od średniego do wyższego,dyrektorzy zaniżą wymogi,żeby nie zapłacić.Teraz po podwyżkach - włączeniu 1200 i po 29 latach pracy mam pensji zasadniczej 3160zł.

#64  2019.09.04 13:20:22 ~57 do 58

Szumowiny wszystkimi poniewieraja

#65  2019.09.04 18:31:51 ~Edyta

Pracuję za granicą już 10 lat. Uwierzcie mi że tutaj pielęgniarka jest bardzo doceniana. Nie ma podziału na grupy, jest równość. Dostaje się więcej za wysługę lat. Jest bardzo dużo kursów za darmo, które można zrobić przez internet, w pracy, organizowane przez Izby Pielęgniarskie, te robi się we własnym zakresie, te w pracy-to zwracają godziny z kursu. Ja też zrobiłam studia 5 letnie pokrewne i te uzupełniające. Dali nam możliwość to trzeba było iść z postępem i uzupełnić a nie wmawiać że mi nie potrzeba. Takie są czasy i wymogi. Był czas na wszystko. Od 10 lat zrobiła się nagonka na specjalizacje i wykształcenie a to dlatego że w Polsce pielęgniarki na wszystko muszą mieć kursy i dostają śmieciowe pieniądze, inni nas nie doceniają i my sami w końcu też się w tym zagubiliśmy. Czy tak naprawdę z perspektywy upływu czasu wszystkim potrzebny jest mgr i specjalizacja. Kiedyś tego nie było i bardziej się szanowaliśmy. Powinni podnieść pensje ale bez dużego podziału , liczy się wysługa lat, kursy większość powinna być za darmo-płacona przez placówki gdzie się pracuje.