Brak pielęgniarek? "Szybko zróbmy z opiekunów pielęgniarki".

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka DPS
Brak pielęgniarek? "Szybko zróbmy z opiekunów pielęgniarki".


15 maja 2019 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej oraz osób związanych z KWRiST.

Posiedzenie rozpoczęło się od omówienia spraw różnych. Na sprawy różne składały się następujące tematy.

Zobacz także: Dyskusja o "złych i dobrych" pielęgniarkach. 

Sytuacja pielęgniarek zatrudnionych w DPS

Liczba pielęgniarek pracujących w DPS-ach systematycznie maleje, większość z nich jest w wieku przedemerytalnym lub już na emeryturze. Przedstawicielka MRPiPS poinformowała, że od ostatniej dyskusji niewiele się zmieniło. Proste podniesienie wynagrodzeń dla tej grupy spowoduje problemy związane z oczekiwaniami płacowymi innych grup pracujących w DPS-ie. Ministerstwo  pracuje nad przygotowaniem innego systemu usług społecznych świadczonych w DPS-ach, gdyż one nie mieszczą się ani w ramach POZ, ani opiece długoterminowej. Przedstawicielka MZ poinformowała, że powstał projekt dotyczący zapewnienia kompleksowej opieki w DPS-ach, przedstawiony już Prezesowi NFZ, który stwierdził, że ten produkt kontraktowy jest potrzebny, ale brak środków na jego sfinansowanie. Wzrost wynagrodzeń spowoduje koszty wynoszące około 300 mln zł. W związku z tym wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski zobowiązał się wspólnie z Prezesem NFZ zastanowić się, jak wprowadzić produkt i znaleźć nań pieniądze.

System kształcenia pielęgniarek w Polsce (problem ten został zgłoszony przez ZPP)

W Polsce kształcenie pielęgniarek odbywa się jedynie w formie stacjonarnych studiów wyższych, gdzie w innych krajach UE kształcenie odbywa się także w formie szkół po maturalnych. Przedstawicielka ZPP proponowała, by ułatwić np. opiekunom medycznym przekwalifikowanie się do zawodu pielęgniarki, np. przez zaliczenie jakiejś liczby przepracowanych godzin na poczet nauki.

źródło: www.zpp.pl

21 sierpnia br. w Gmachu Ministerstwa Zdrowia odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST.

Posiedzenie rozpoczęło się od omówienia sprawa różnych. Na sprawy różne składały się następujące tematy:

Problem funkcjonowania pielęgniarek w DPS.

Pomimo zapowiedzi wprowadzenia produktu dedykowanego DPS-om do dzisiaj nie ma informacji w tym zakresie. Wiceminister J. Szczurek-Żelazko poinformowała, że jest 79 tys. mieszkańców DPS, z tego blisko 80%, bo 64 tys. jest objętych opieką pielęgniarską, a 8 tys. – opieką długoterminową. Ministerstwo Zdrowia wydaje 37 mln zł na świadczenia w DPS-ch, bez uwzględnienia kosztów pielęgniarek środowiskowych. Mieszkańcy DPS mają prawo do opieki pielęgniarek środowiskowych, które otrzymują za to pieniądze; to prawo nie jest egzekwowane. Przedstawicielka MRPiPS wskazała, że wg danych aż 22 tysięcy mieszkańców DPS-ów nie jest objętych długoterminową opieką pielęgniarską. Problem narasta, bez podjęcia działań naprawczych będzie trzeba te osoby przenosić do szpitali.  Trzeba ustalić minimum standardów, np. 1 pielęgniarka na 50 osób. Na prawie 80 tys. mieszkańców DPS, prawie 100% jest zgłoszonych do lekarza, a tylko 64 tys. – do pielęgniarek. To świadczy o tym, że pielęgniarki odmawiają pracy w tych domach.  Dyrektorzy DPS nie zgłaszają odmów pielęgniarek, bo nie chcą psuć swoich relacji z POZ-em. Bez podwyżek również dla pielęgniarek zatrudnionych w DPS-ach, będą one przechodziły do innych.

źródło: www.zpp.pl

Pielęgniarski live #17 – "Składki ZUS od 4×400".

Zadania pielęgniarek przejmą inne grupy zawodowe.


Pielęgniarki: na dyżury pielęgniarskie skierowani lekarze.

Pielęgniarki: szpital nie płacił ZUS-u od 4×400.

1200 do podstawy pielęgniarek – informacja naczelnej izby. 

Asystent medyczny wykona iniekcję? Stanowisko ministerstwa.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8178 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Rola hurtowni medycznych w poprawie dostępności opieki zdrowotnej.

3 min czytania
Hurtownie medyczne są bardzo ważnym ogniwem w skutecznej opiece zdrowotnej. Dostarczają niezbędne materiały, sprzęt oraz leki do placówek na całym świecie. Tym…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka z grupy drugiej słyszy: "masz najwyższe wykształcenie, to pomykaj".

2 min czytania
Ustawa skłóciła pracowników W kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wiadomość pielęgniarki skierowaną do Redakcji Portalu. Pielęgniarka „zaszeregowana do grupy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek – pani posłanka "nie ogarnia tej kuwety".

4 min czytania
Wypowiedź posłanki na posiedzeniu sejmowej podkomisji zakłamuje, rzeczywisty problem w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek… W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze