My pielęgniarki chcemy 100 PLN na godzinę, jeśli lekarz ma 250.


Na portalu opublikowaliśmy informację z raportu ministerstwa zdrowia z konsultacji publicznych oraz opiniowania projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie "1200 PLN do podstawy pielęgniarek" z której wynika że, pracodawcy są zainteresowani, żeby to w ich gestii był podział środków finansowych na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Przedstawiamy jeden z komentarzy w tej sprawie.

Komentarz na pielegniarki.info.pl:

Zobacz także: Ważne - z pieniędzy na 1200 PLN pielęgniarek nie wolno wypłacać: nadgodzin, dodatków, jubileuszówek.

Wszyscy by chcieli, żeby to dyrektor szpitala dzielił pieniędzmi, bardzo wygodne rozwiązanie dla naszego Związku Zawodowego, bo mniej problemow dla nich, no i Ministerstwo Zdrowia też już by się nie martwiło o pieniądze dla pielęgniarek - bo to problem dyrektorów i niech tam pielęgniarki sobie szukają pieniędzy. A efekt? Kolejne bajeczne podwyżki dla lekarzy, już nie 250 zł na godzinę, ale może 350 - 450 zł na godzinę. Dla pielęgniarek 0 zł na godzinę. Przecież już tak było, już to przerabialiśmy. Widać ktoś bardzo się stęsknił za starymi, dobrymi czasami. Apeluję do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, jeśli tak się stanie, to poddajcie się do dymisji. Powrotu do starych dobrych czasów to już nie będzie, jeśli lekarz ma 250 zł za godz pracy, to my chcemy minimum 100 zł, to dobra propozycja i sprawiedliwa. A gdzie kochane nasze anty związki zawodowe pielęgniarskie? Program walki o urlopy zdrowotne, wcześniejsze emerytury? Pracujecie już nad tym tematem? Macie jakiś program, strategie poprawy losu pielęgniarki? Czegoś się boicie, obawiacie? To chyba nie jest trudny temat? Nauczyciele mają urlopy zdrowotne - tylko z jakiego uzasadnionego powodu? Ale można? Można! Policjanci mają wcześniejsze emerytury. Można? Można! A przecież praca pielęgniarki jest bardziej stresująca niż policjanta. Są badania naukowe na ten temat, narzędzia macie do walki o poprawę losu i godności pracy pielęgniarki. To w czym problem? Zacznijcie nas traktować jak profesjonalną grupę zawodową, nasza praca to nie pielgrzymka do Częstochowy z samobiczowaniem się, o chlebie i wodzie. Jesteśmy kobietami pracującymi w systemie zmianowym, w Święta, w dużym obciążeniu fizycznym i psychicznym, a policjant odchodzący na wcześniejszą emeryturę jako młody, silny i zdrowy mężczyzna, czy nauczyciel na bezpodstawnym urlopie zdrowotnym, bo tak mu się należy, to są sytuacje chore na tle innych zawodów takich jak np. pielęgniarka. No i jeszcze dajcie pieniądze dyrektorom szpitali niech dzielą, to już widzę jak je podzielą.

Zobacz także artykuł pt: Pielęgniarki: nie dla podziału pieniędzy według widzimisię naczelnej i oddziałowej.

Wiecej informacji w sprawie 1200 PLN do podstawy pielęgniarek


Pielęgniarski live #17 - "Składki ZUS od 4x400".

Brak pielęgniarek? "Szybko zróbmy z opiekunów pielęgniarki".

Pielęgniarki: na dyżury pielęgniarskie skierowani lekarze.

Pielęgniarki: szpital nie płacił ZUS-u od 4x400.

1200 do podstawy pielęgniarek - informacja naczelnej izby. 


Komentarze użytkowników

#1  2019.09.07 09:51:37 ~Dyrektor

A czemu nie 800 od razu, co to jest 100

#2  2019.09.07 10:10:51 ~Anka

Dyrektor boi się, że pan doktor tupnie nóżką i postraszy ,że zmieni pracę i już dostaje podwyżkę! A my będziemy grzecznie czekać na ochłapy! A może jeszcze każą podpisać lojalki,żeby drugiej pracy nie mieć! To najpierw niech podpiszą lekarze. To byłby dopiero raban,że to zamach na ich wolność osobistą! Przecież by nie wyzyli!

#3  2019.09.07 10:22:01 ~do 1

Do Dyrektora od studenta pielęgniarstwa. I co, jak tam, dojechały już Wam te ukraińskie pielęgniarki, co to dojechać od 15 lat nie mogą. A nie, szkoda, został Wam jeszcze trzeci świat chyba, że i on za wysokość miesięcznej pensji z czwartego świata tu nie dojedzie ( plus oczywiście jeszcze nauka polskiego medycznego, no chyba, że dyro stanie przy łóżku i będzie bawić się w tłumacza z angielskiego).

#4  2019.09.07 10:27:42 ~gość

Nie proszę Pana (Pani), nie 800 ! Ale minimum 50% stawki lekarskiej. Minimum !

#5  2019.09.07 10:36:15 ~LM

A ja chcę 1000zl na godzinę razy 12godzintj12000 dziennie

#6  2019.09.07 10:39:05 ~Mobbing

LM 4650zl plus 20 procent stazowego, a po magisterce że specjalizacją 4200zl

#7  2019.09.07 11:19:18 ~Ania

Super komentarze oprócz 6(ktoś znowu niedowartosciowany sra.ący w swoje gniazdo) , tak trzymać!

#8  2019.09.07 11:55:29 ~piel.

TOKFM Przewodniczący PSL,lekarz o pielęgniarkach : " Trudno dzisiaj znaleźć inny zawód wymagający większej energii zarówno fizycznej jak i emocjonalnej". Zgadzam się. Ale nie zagłosuję, bo jemu też nie wierzę,że w związku z tym zechciałby poprawić warunki pracy i płacy pielęgniarek w Polsce.

#9  2019.09.07 12:39:45 ~Do 1

Daj 800 za dyżur 12 godzinny a będziesz mógł przebierać w podaniach o pracę.

#10  2019.09.07 13:00:07 ~Anka

Tak jest! Zgadzam się! 800 za dyżur i chętnych nie braknie do pracy. I przestancie się licytować odnośnie wykształcenia. Bo nie pyta nas pacjent czy mamy mgr,tylko liczy na naszą profesjonalną pomoc!

#11  2019.09.07 13:09:28 ~Do 10.

W punkt. Brawo.

#12  2019.09.07 13:20:03 ~Anka

Obserwuję od dawna portal i wstd mi za całe nasze środowisko! A te licytacje nt.wyksztalcenia obnazają tylko nasze kompleksy,brak hermetycznosci! Czy widzieliscie żeby lekarze na swoją grupę zawodową najezdzali! ? Nigdy nie będzie lepiej jesli tak będziemy się zachowywać! Zastanówmy się czasem nad tym,że nie wystarczy chcieć zarabiać. musimy wszyscy chcieć jednego.bez licytacji! ×

#13  2019.09.07 13:42:37 ~G

Lekarze tez na siebie najezdzaja tylko po cichu chociaż jeden chce przed drugim być mądrzejszy, tez się obgaduja tak już jest między ludźmi. W dzisiejszych czasach nie ma miłości do ludzi nie ma empatii większość to egocentrycy tylko dbanie o swój intetes.

#14  2019.09.07 13:49:40 ~Plg

Przerabialiśmy już to.Zastanów się co piszesz.Do 6.

#15  2019.09.07 15:36:00 ~Miki

Pielegniarki nie nalezy sie bac a walczyc teraz o swoje prawa bo jak narazie mamy duzo obowiazkow oj tego nam nie brakuje w pracy a gdzie nasze prawa i przywileje

#16  2019.09.07 15:45:51 ~Bea

Https://www.tysol.pl/a36767-Wielki-sukces-%E2%80%9ESolidarnosci%E2%80%9D-minimalna-w-2020-roku-wzrosnie-do-2600-zl%21? fbclid=IwAR2WpDv2N_iW2sWU0vXE8c0wOE67W7b0qnIjtFLZMxfUm7sNHYtayDbRuSQ Jak to się ma do minimalnych wynagrodzeń w naszej branży?

#17  2019.09.07 16:06:07 ~Becia

U mnie już teraz przełożona ma 500zl niższe wynagrodzenie od dyrektora jaja będą jak będzie miała o 500 więcej

#18  2019.09.07 16:40:15 ~Ela Radom

U nas lekarz ma 500 zł na godzinę [ sor.ojom] stawka ciągle rośnie. My tylko prosimy . Nikt nie jest za nami. Ani związki. Ani izby. Od 2020 roku pensja minimalna będzie wyższa od naszej pensji. Może związki zaczną w końcu mądre rozmowy a nie kolejne niedopracowane układy.

#19  2019.09.07 17:42:02 ~Do 18

Jeszcze się nie boją, że was na rynku pracy zabraknie.

#20  2019.09.07 17:43:04 ~JA

No tak, policjanci nie stresują się w kontakcie z bandytami, nauczyciele nie tracą zdrowia i głosu próbując wychować i nauczyć czegokolwiek setki dzieciaków (często bardzo "trudnych"), jedynie pielęgniarki mają wyjątkowo trudną pracę. Gorszą niż lekarze, oczywiście. Szczyt egoizmu, egocentryzmu i brak wyobraźni, drogie panie.

#21  2019.09.07 18:06:56 ~Jaro

Do 20 ale niestety taka jest prawda,niestety

#22  2019.09.07 18:30:30 ~Do 21

Znajoma pielęgniarka nie umiała wyjąć mi trzech szwów. Zrobiłem to sam bez problemu. Inna nie dała rady włożyć cewnika mojemu choremu dziadkowi. Na koniec przykryła go (całego mokrego od moczu) kołdrą i skwitowała, że "nie idzie". Byłem w szoku.

#23  2019.09.07 18:39:36 ~Iw

Lekarz z doktoratem pracuje za 65 PLN za godzinę. Skąd pomysł, że ma 259 PLN ?

#24  2019.09.07 19:35:13 ~Kik

W moim szpitalu powiatowym dr medyczny ma miesięczną stawkę 90 tyś. Pod pracę podjeżdża samochodem co myślałam że tylko w Ameryce można takie spotkać. A jak pytałam o pracę to walczyli jak lew o 2zl/h

#25  2019.09.07 20:18:24 ~Do 22

Nie masz bladego pojęcia, o czym piszesz. Pielęgniarka nie ma obowiązku cewnikowania mężczyzny, bo mają z tym trudności nawet lekarze i sami wzywają urologa, zwlaszcza do starszych pacjentów z przerośniętą prostatą. Dalej jesteś w szoku mądralo?

#26  2019.09.07 20:33:03 ~Piguła

Do tych,co plują jadem,zapraszam na dyżur 12godzinny,jedna pielęgniarka,powtarzam jedna i salowa na 56 pacjentów,tak przywita was oddział odwykowy,z sądowkami,z padaczkami,z całą masą chorób somatycznych,z opatrunkami,ze znajomością wszystkich pijaczków z regionu, zapraszam do pracy

#27  2019.09.07 20:55:52 ~Ja

Nie dadza 100,nawet brutto. Pracuje w Warszawie. Max.stawka jaka mozna tu dostac to 50 zl.brutto za godzine i to w prywatnej placowce,jest sie tam wszystkim. I przestancie magisterki leczyc swoje kompleksy licytujac sie wyksztalceniem. Kolezanek po dawnych szkolach juz wlasciwie nie ma. Do 2022 z zawodu odejdzie na zasluzone emerytury 96 000 ( na 220 000 zarejestrowanych) czyli te po dawnych szkolach. A ile pojdzie na renty,odejdzie z zawodu? I zostaniecie zakompleksione magistereczki same. Trzeba bedzie ruszyc wylakierowane paluszki do pracy.

#28  2019.09.07 20:58:10 ~Do 22

Cewniki zaklada LEKARZ a nie pielegniarka tluku. Nie zdejmuje tez szwow bo to sprawa lekarza

#29  2019.09.07 21:00:10 ~Ja1

Te 250 to za weekendowy dyzur zaczynajacy sie w piatek po 15 i konczacy w poniedzialek o 7. Policzcie godziny i podzielcie przez nie te 250

#30  2019.09.07 21:40:30 ~Aa

Do 26. To zmień pracę. Właśnie przez takie osoby jak Ty są dzisiaj takie warunki pracy i to za takie pieniądze, bo przecież " ja nie dam rady". a młody przyjdzie i chce pracować normalnie to musi zapierd***ć bo przecież Ty dajesz radę i godzisz się na takie warunki pracy. I nie ma możliwości zatrudnienia wiecej pielęgniarek. Bo jak dyrektor ma zatrudnić wiecej jak jedna sobie daje radę. To już lepiej w Biedronce pracować. Do 27. Stawkę dali by i 150. Ale zawsze znajdzie się jakaś popierdol**a pielęgniarka która pójdzie do roboty w stolicy za 30 złotych z dwoma specjalizacjami i po mgr której do emerytury zostały 4 lata. I ja po licencjacie dzisiaj mam 35 w przychodni i nie mam na co liczyczyć więcej, bo jakim prawem skoro takie pielęgniarki wykształcone pracują za mniej.

#31  2019.09.07 21:45:34 ~Mm

Do 28. Poczytaj trochę baranie. Nie zyj w ciemnogród się bo dojdzie do tego, że mozesz myć tylko dupę irozdawać tabletki.

#32  2019.09.07 22:22:13 ~Ewa do 26

To co ty tam jeszcze robisz pracy lzejszej jest mnostwo

#33  2019.09.07 22:33:49 ~Nicki

Jesteście chore z nienawiści! Wstydźcie się! Lekarze na oddziałach za 50zl/h pracują, maksimum do 80zł. Nie mówiąc o tym, że lekarz się uczy 13 lat, a nie 5. Nikt nikomu nie zabraniał się uczyć. Studia w Polsce są za darmo, wystarczy się dostać.

#34  2019.09.07 22:37:11 ~Ktos

Wg przepisów cewnik moze zakładać pielegniarka, rowniez mezczyznie i to og wielu lat. Czemu wciaz jest taki opór przed wykonywaniem tego do czego maja Panie uprawnienia?

#35  2019.09.07 22:51:21 ~Do 34

Może, ale nie musi, a zwłaszcza u starszych. Może i mam uprawnienia, ale mam też i zdrowy rozsądek, dlatego nie pcham się na minę.

#36  2019.09.07 23:05:51 ~do 20.

Policjanci i nauczyciele mają stresującą i trudną pracę ale mają też przywileje i wcześniejsze emerytury. Pielęgniarki nie mają żadnych przywilejów pomimo ,ze mają pracę stresującą,trudną i w odróżnieniu od nauczycieli i większości policjantów również fizyczną ,wymagającą użycia siły (dźwiganie chorych) obciążającą układ mięśniowo-stawowo-wiezadłowy. Urazy,nakładajace się mikrourazy narządu ruchu,stawów na czele z kręgosłupem dotyczy prawie wszystkich pielęgniarek a pomimo to nie mają one prawa do wcześniejszej emerytury,urlopu zdrowotnego, ani nawet dłuższego urlopu wypoczynkowego jak np pielęgniarki z innych, europejskich krajów .

#37  2019.09.07 23:08:54 ~Agnieszka

Lekarz za godzinę dyżuru z kontraktu ma 60 zł. Z umowy o pracę 47.50zl. Za godzinę pracy nie etatowej (Nie dyzur) 25 zł. Ktoś Panie wprowadził w błąd. Niemniej opieka zdrowotna w Polsce jest niedofinansowana i wszyscy zarabiają za mało. Nie jest to jednak powód żeby nawzajem się zwalczać i tym bardziej kłamać odnośnie zarobków.

#38  2019.09.07 23:10:33 ~Do 36

Plus czy

#39  2019.09.07 23:14:42 ~Lekarz

250 zł za godzinę. a zyja w tej bajce smoki? Oczywiscie, sa tacy co i wiecej zarabiaja, ale to zdecydowana mniejszosc, wiekszosc doktorow tym kraju dyżury na kontrakcie maja ponizej 100zl. Zresztą, ładnie, za przeproszeniem, sr***e we wlasne gniazdo z tymi wojnsmi na wyksztalcenie.

#40  2019.09.07 23:15:37 ~do 36

Plus czyhajacy na każdym kroku bilogiczno -chemiczny syf niebezpieczny dla zdrowia pielegniarek.Ale 20 -tka tego nie pojmie z powodu ograniczonego umysłu i braku wyobraźni więc nawet szkoda tłumaczyć .

#41  2019.09.07 23:17:52 ~Ktos

Do 37 oczywiście że nie musi. Nikt nikogo nie zmusi do pracy. Tak samo jak nikt nikogo nie zmusi do płacenia na niewykona pracę. Z tego co mi wiadomo. W mało, której pracy jest tak, że człowiek sobie wybiera co ma ochotę w pracy robic a co nie.

#42  2019.09.07 23:20:44 ~Do 36

Nauczyciele nie przechodzą na wcześniejszą emeryturę

#43  2019.09.07 23:23:49 ~Ktos

Nie rozumiem jednego: dlaczego pielegniarki nie dążą do podnoszenia prestiżu swojego zawodu, poprzez wykonywanie czynności, których uczą sie na wyższych studiach? Strach przed odpowiedzialnością powoduje, ze zamiast podnosić rangę zawodu np do tej ktora maja pielegniarki w krajach zachodnich nadal ciaza na Paniach obowiazki, które mógłby wykonywać opiekun med. Czy nie lepiej byloby np zajmować sie poradnictwem, wypisywać recepty itp niz wykonywac czynnosci zwiazane z higieną? Pozycja negocjacyjna stawki godzinowej bylaby zdecydowanie sensowniejsza a i zakres obowiazkow bylby bardziej adekwatny do wyksztalcenia.

#44  2019.09.07 23:26:21 ~slon

Nauczyciele nie przechodzą na wcześniejszą emeryture maja za to szereg innych przywilejów. Wg jednego z popularnych portali w tym roku szkolnym nauczycidle beda mieli 102dni wolnego nie liczac w tym wakacji.

#45  2019.09.07 23:29:20 ~Do 28

NIEPRAWDA. Epitety zostaw dla siebie. W pełni na nie zasługujesz

#46  2019.09.07 23:32:41 ~Do 44

Nie czytaj "popularnych portali". To kiepskie źródło informacji

#47  2019.09.07 23:35:42 ~Do 40

Tak jak twoja wyobraźnia nie pozwala zrozumieć z jakim stresem i odpowiedzialnością boryka się policjant czy nauczyciel. Epitety sobie podaruj, bo nic mądrzejszy nie jesteś

#48  2019.09.07 23:39:32 ~Do 39

Dokładnie. Takie wykształcone, a obrzuciły błotem piszącego o cewnikowaniu i wyjmowaniu szwów. A zarobki lekarzy im się marzą.

#49  2019.09.07 23:44:15 ~Pacjent

To chyba oczywiste, że lekarze, którzy leczą zarabiają o wiele więcej niż pielęgniarki, które są personelem pomocniczym, co to za paranoja z tym "oni mają tyle to ja też chcę". Czy lekarz w prywatnej klinice płacze, że chce tyle co właściciel kliniki? Chore. To się nazywa szczeble społeczne, kasjerki zarabiają tyle pielęgniarki tyle, lekarze tyle a wybitni sportowcy tyle.

#50  2019.09.08 00:18:24 ~Pp

Wstyd. we własnym środowisku tyle zawiści. jak lekarze protestowali pare lat temu to mówili tez o pielęgniarkach, jak my pielęgniarki protestowalysmy to lekarze wspierali nas! A wy koleżanki ciągniecie ich w dół? Wstyd mi za was.

#51  2019.09.08 01:07:20 ~Fizjo

Nie rozumiem, Czy szanowne koleżanki wiedzą że różnica pomiędzy mgr fizjoterapii a pielęgniarką w tym samym szpitalu to już około 1000 zł. Zaczynacie przeginać.

#52  2019.09.08 05:55:03 ~Do Ktosia

O jakim ty prestiżu mówisz? I czego ciągle nie rozumiesz? W tym właśnie rzecz, że mędrkujesz na temat rzeczy, których zupełnie nie rozumiesz i o których wielkie gó.no wiesz.

#53  2019.09.08 07:09:32 ~Anna

Kłamstwa, które są w artykule są niesamowite. W żadnym szpitalu, żaden znany mi lekarz nie zarabia 250 zl/godzinę, nawet na dyżurze. Zgodnie z rozporządzeniem specjalista zarabia za etat 6700 brutto, nieslecjalista 3500, rezydenci różnie w zależności od specjalizacji. Więcej można wynegocjować na kontrakcie, ale trzeba z niego opłacić ZUS i inne składki oraz mieć pełną odpowiedzialność odpowiadając własnym majątkiem aktualnym i przyszłym. Po co takie kłamstwa? Czemu to sluzy?

#54  2019.09.08 07:49:41 ~Magda

Co za kłamstwo i obłuda. Ten tekst ma na celu skłócenie obu środowisk na podstawie wierutnych kłamstw w tym artykule zawartych. Żadna informacja zawarta w nim nie jest prawdą A tylko zwykła manipulacją.

#55  2019.09.08 09:09:02 ~do 35#

Nie chce pani wsadzić się na minę dlatego, lekarz bez trudu zacewnikuje pacjenta. Ponieważ ta czynność należy do zakresu obowiązków pielęgniarki, zastanawiam się gdzie panią szkolono i gdzie się pani uczyła.

#56  2019.09.08 10:37:11 ~do 35

Jako student pielęgniarstwa odpowiem szacownemu interlokutorowi 55, że pielęgniarka ma w zakresie swoich czynności cewnikowanie kobiet i mężczyzn, jednak w praktyce mężczyzn cewnikuje lekarz, a najlepiej lekarz urolog, gdyż uszkodzenie cewki moczowej przez niewłaściwie dokonane cewnikowanie, daje nieodwracalne zmiany w czynnościach fizjologicznych dokonywanych przez mężczyzn.

#57  2019.09.08 10:37:43 ~56cd

Do 55 miało być także.

#58  2019.09.08 11:07:03 ~Student

Do 20, 21, 22, 33, 47, 48 ( NIE JESTEŚMY NA TY CH.MIE) a przede wszystkim do 49 od studenta 3 roku pielęgniarstwa. Macie dwa wyjścia: nauczyć siebie samoopieki, a w trudniejszych okolicznościach dotyczących stanu zdrowia liczyć na pomoc rodzinki lub mieć taki dochód, aby wynająć prywatną pielęgniarkę, bo ten zawód wymrze do 10 lat całkowicie. Połowa mojego rocznika już na starcie to na eksport lub do poradni, po paru latach pracy tutaj wyjadą pewnie następne osoby. Każdy kraj typu: Szwajcaria, Norwegia, Niemcy oferuje już na starcie służbowe mieszkanie, sfinansowaną naukę języka medycznego, pewna kwotę na alokację, o wiele większą na alokację z całą rodziną i o niebo lepsze warunki pracy.

#59  2019.09.08 11:21:57 ~Do 58

Z taką wulgarnością nie nadajesz się do zawodu. Wstyd!

#60  2019.09.08 11:46:13 ~Do 58

Być może. Ale z pewnością takiego ch. amstwa jak twoje nie będą tolerować. Inne standardy

#61  2019.09.08 13:23:47 ~Student

Być może ale to nie 59 i 60 będą o tym decydować i to ja z wielkim bólem zniżam się do waszych standardów.

#62  2019.09.08 15:32:22 ~Do 58/61

W większości wymienionych przez ciebie komentarzy chamstwa nie ma, w przeciwieństwie do twoich. Masz jakieś problemy z czytaniem ze zrozumieniem?

#63  2019.09.08 15:50:22 ~P do 58

Super to napisales, tak niestety sie stanie

#64  2019.09.08 15:52:17 ~do 62

Nie jesteśmy na per TY 62 i mam tylko nadzieję, że te wszystkie parszywe trolle, które z taką lubością wypowiadają prostackie w swojej formie komentarze na tym forum, doświadczą na swojej skórze braku fachowej opieki pielęgniarskiej już za niedługo, oni albo ich bliscy. Żegnam ozięble i nie pozdrawiam.

#65  2019.09.08 16:32:19 ~Piel

Popieram 64 i pozostałe komentarze Studenta. A tym wszystkim krytykantom i autorom chamskich wpisów na temat pielęgniarek dam jedną radę- lepiej dobrze żyjcie z własną rodzinką, bo inaczej przyjdzie taki czas (już niedługo), że zgnijecie we własnych odchodach. Powodzonka życzę

#66  2019.09.08 16:55:59 ~Do 65

Już czas na terapię, koleżanko. Zabierz ze sobą studenta. Brak słów, jak degradujecie ten zawód.

#67  2019.09.08 17:00:27 ~Ajka

1. Nie rozumiem porównywania się do lekarzy. Każdy powinien być godnie wynagradzany za swoją pracę. Mój brat ma dr inż i zarabia na etacie tyle ile ja nie wyciągnę z dyżurami. To nie jego wina i nie mam mu tego za złe, bo i niby co? Mogłam pójść na politechnikę, zrobić doktorat i pewnie miałabym to samo, ale wybrałam inny kierunek- to był mój wybór. 2. Zarobki lekarzy w powyższych komentarzach zakrawają o miejskie legendy. #18 500zł na godzinę na SOR czy OIT (tak, tak- nie ma już OIOMów od "oddziałów intensywnej opieki medycznej"- zdecydowanie nie ma tu "j"- tylko oddziały intensywnej terapii)? Ludzie by się o taką posadę zabijali, biorąc pod uwagę, że w pobliskiej Warszawie, w dużym szpitalu- centrum urazowym specjalista anestezjologii dostaje 110zł/h niezależnie od pory dnia i nocy. 3. Jak będziemy obrzucać się błotem zamiast działać razem to nigdy nic nie uzyskamy od rządzących. "Dziel i rządź" to stara maksyma, a jak widać doskonale przystaje do naszych czasów. #PorozumienieZawodówMedycznych

#68  2019.09.08 17:11:11 ~Magda

Jestem salowa, w moim szpitalu pielęgniarki maja po 75/h, a robią lżejsze rzeczy niż ja. Chce 50/ h !

#69  2019.09.08 17:35:53 ~Do 68

Ma Pani do tego prawo, bo ile można pracować w kraju, gdzie ceny są już zachodnie a pensje nadal wschodnie. Najpierw wprowadzili serwisy sprzątające do szpitali, które się nie sprawdziły. Panie salowe robią całą masę innych rzeczy, których osoby z serwisu nie zrobią ( pracujący w szpitalach wiedzą o co chodzi), potem zechcieli z powrotem zatrudniać salowe a tu ZONK, chętnych na rynku pracy brak. Zawód deficytowy to zawód dobrze płatny więc i na salowe przyjdzie kolej, a jak nie, to dyrektorzy i inni z tej sfery chwycą za mopy ( i przy okazji za wenflony i strzykawki też). Pozdrawiam 68.

#70  2019.09.08 17:43:53 ~Do 52 i

Rozumiem, że duża część środowiska pielęgniarskiego boi sie odpowiedzialności dlatego woli podstawiac baseny czy myc pacjentow niz np wypisać receptę. Tylko po co w takim razie konczyc studia? Macie Panstwo wiedzę, umiejętności i możliwości prawne, ale wiele z Was woli schować się za pieczatka lekarza niż zadecydować i ponieść odpowiedzialność. Najlepszy przyklad to ten z zakładaniem cewnika. Tu nie jest potrzebna wielka wiedza tajemna tylko umiejętności praktyczne. Wykrecajac sie nigdy tej wprawy sie nie nabierze, a co za tym idzie zawsze mozna sie wykręcić ze przeciez nie ma sie wprawy. To samo z receptami- nie mam kursu, nie pisze recept. Pytanie wiec, czemu tak malo z Was ten kurs zrobilo mimo, że same o ta mozliwosc zabiegalyscie (zresztą slusznie w mojej ocenie)? Chcecie, żeby Wasz zawód był w oczach społeczeństwa "ważniejszy" i traktowany tak jak powinien po wyższych studiach, to sami o to zadbajcie, a nie boicie sie nawet cienia decyzji i odpowiedzialnosci. Na szczescie w mlodym pokoleniu widac inne podejscie. To studenta: macie oczywiscie prawo do wyboru wlasnej sciezki kariery, ale kazdy z Was tez ma rodzinę i sam może wymagac pomocy. Bez instrumentariuszek, pielegniarek ansetezjologicznych nikt Was nie zoperuje, a znajoma z poradni temu nie podola lub najblizszy dzialajacy szpital bedzie 100km dalej. Tak samo zreszta jak lazdy oddzial nie bedzie funkcjonowal bez pielegniarek. Jestesmy systemem naczyc polaczonych i te niedobory nie dotycza tylko tych tajemniczych "Was" tylko nas wszystkich.

#71  2019.09.08 19:12:03 ~Dr WHO

Trzeba się bylo uczyć. To w końcu tylko 6 lat studiów, rok stazu i 5-6 lat specki. Żadna filozofia, nikt nikomu nie broni. Zapraszamy :-)

#72  2019.09.08 20:47:37 ~Do 71

Jak zabraknie chętnych do pracy w pozostałych zawodach w ochronie zdrowia to dohtory niczym bogowie wszystko same ogarną, skoro takie omnipotentne są ( możliwe, że wydłużą sobie dobie z 24 do 72 godzin, aby się ze wszystkim wyrobić).

#73  2019.09.08 20:57:04 ~do 70

Pielęgniarki nie boją sie odpowiedzialności w wypisywaniu recept ani w zakładaniu cewników. One tylko nie chcą wyręczać w kolejnych obowiązkach lekarzy za kilkaset euro/mc. To taka bierna forma buntu, nie chcą kolejnych obowiązków do tych mnóstwa, którymi już są obciążone (włącznie ze sprawdzaniem poprawnej dawki leku wypisanej przez lekarza na zleceniu). Pozdrawiam

#74  2019.09.08 21:24:23 ~do 70

Przykro mi ale tego systemu nic już nie uratuje, na wszystko jest już za późno. Pierwsza padnie opieka długoterminowa domowa, potem DPSy i ZOLe, na koniec szpitale powiatowe, a konkretniej oddziały, takie jak interna, z której masowo odchodzą pielęgniarki. Ochrona zdrowia w Polsce powinna już być finansowana na poziomie 10% PKB a nie żałosnych 4,6%, docelowo za 2 lata 6% PKB. Każdy w dzisiejszych czasach patrzy na swój interes, a osoby po studiach nie mają żadnego aby tu harować na czyjś dobrobyt, gdy mogą gdzie indziej na swój. Wszyscy myśleli, że w ciągu 5 lat przyjedzie do Polski pracować jakieś 40 - 50 tyś pielęgniarek z Ukrainy, zapominając, że na ten sam pomysł wpadli także Niemcy, ludzie z krajów takich jak Bangladesz, Filipiny pracują już w Japonii czy Australii ( wyśmiali by marzenia polskich decydentów o próbie sprowadzenia ich do Polski, oni są anglojęzyczni), zostaje polska młodzież, wychowana na niekończących się protestach białych miasteczek, walczących o ochłapy z pańskiego (lekarskiego ) stołu i Postaci Halinki Kiepskiej. W związku z powyższym, nie ma nadziei dla polskiej ochrony zdrowia.

#75  2019.09.08 23:31:15 ~Plg

Pracuję na oddziale 30 lat.Przez te lata cewnikowałyśmy kobiety ,które tego wymagały,bez zlecenia lekarskiego.Mężczyn cewnikuje lekarz.Niejednokrotnie proszeni są urolodzy.Nie dźwcie się więc pielęgniarkom.Na dzień dzisiejszy żeby móc zacewnikować pacjenta,trzeba mieć ku temu powód.Nawet lekarz powinien to uzasadnić ,a co dopiero pielęgniarka.Ktoś napisał pielęgniarka nie umie cewnikować,czy zdjąć szewka.Otóż są plg ,które nie mają z tymi sprawami do czynienia.Mają prawo czegoś nie umieć,coś zapomnieć .W pielęgniarstwie ,jak w żadnym zawodzie zakres obowiązków jest b. szeroki.Ktoś kto nie piastuje tego zawodu,nie powinien ,w ogóle się wypowiadać i ośmieszać.Żeby przeciętny człowiek wiedział co robią pielęgniarki,doszedłby do wniosku ,że to one trzymają całą służbę zdrowia.Począwszy od krwiodawstwa.Zamiast pokazywać filmy o pielęgniarkach psychologach ,chodzących po korytarzach ,pokazać pracę pielęgniarek w każdej,sytuacji.Począwszy od podszewki.To by się ludzie zdziwili.Niektóre grupy zaw.mają żal,że plg mają 1000zł więcej.A to dlatego ,że te pieniądze wyrabiają na nocach i świątecznych dyżurach.Noce nie przespane i święta prz.ne.

#76  2019.09.08 23:43:28 ~gość 12

Przykro mi, że się tak błotem i nienawiścią do siebie pałacie drogie panie i może panowie. Gdybyśmy byli i mówili tak samo to już dawno nasze pensje dorównały do przyzwoitej kwoty. Polskie pielęgniarki nie rozumieją co to znaczy jedność, polska pielęgniarka to żmija sycząca na swą koleżankę. Zastanówmy się co robimy?

#77  2019.09.08 23:45:06 ~Do 75

To działa w dwie strony. Pielęgniarki również mogłyby się zdziwić, jak trudne sytuacje bywają w innych zawodach. Jednak i one (i w artykule, i w komentarzach) nie wahają się krytykować czy umniejszać trudy pracy innych ludzi. One także nie powinny się w tej dziedzinie wypowiadać i ośmieszać

#78  2019.09.09 00:47:11 ~Plg do 77

Nie wiem,czy chodzi ,w ogóle o inne zawody,czy zawody medyczne? Jeżeli chodzi o te pierwsze, to zgadzam się.Jeżeli chodzi o te drugie to mamy bardzo dobre rozeznanie.

#79  2019.09.09 03:48:01 ~Gość 12

Do DR WHO Pana EGO sięga zenitu, nie docenia PAN pracy innych osób, nie każdy chce być lekarzem, bo to jest zawód z ograniczoną kulturą osobistą, dokładnie chodzi o to jak traktuje się drugiego człowieka/ pacjenta/bezdomnego itd. A przysięga składana na studiach do czegoś zobowiązuje. Pozdrawiam tzw. "elitę"

#80  2019.09.09 07:50:37 ~Do 78

Chodzi o inne zawody. Proszę uważnie przeczytać artykuł i komentarze.

#81  2019.09.09 07:54:28 ~Do 79

Proszę poczytać komentarze koleżanek - pielęgniarek. "Tłuku", "chamie", "zgnijecie we wľasnych dochodach" itp. itd. Nie brzmi to kulturalnie i nie budzi zaufania ani szacunku

#82  2019.09.09 09:11:41 ~do 81

Proszę, jakie święte oburzenie wrażliwców, a wyzywać pielęgniarki od śmierdzących leni, nierobów, czy nieuków, co to się nie dostały na medycynę już można ? Proszę się nie martwić, za bardzo krótki czas zawód ten przestanie istnieć w Polsce. Nie potrzebuję waszego zaufania a szacunku dla pielęgniarek i tak nie macie, więc nowe pokolenie pielęgniarek nie nadejdzie. Ch.m to było stwierdzenie faktu, a nie inwektywa.

#83  2019.09.09 09:26:35 ~Piel

Do 81. W sformułowaniu "zgnijecie we własnych odchodach" widzisz tylko brak kultury i nie budzi to twojego szacunku i zaufania? bliskich Ojejku! Szkoda mi cię, bo nie dostrzegasz nieuchronności takiego faktu już w bardzo bliskiej przyszłości, więc już się szykuj. A poza tym domaganie się szacunku od pielęgniarek przez osoby, które nie szanują nawet własnych bliskich, a co dopiero pielęgniarki, jest żałosne i zakrawa na hipokryzję. Zgadzam się zupełnie z panią 82.

#84  2019.09.09 10:24:08 ~Do 82 i 83

Błąd. Nigdy nie nazwałam Was j/w. Dopiero wasze komentarze powodują, że. hmm. powiedzmy patrzę na Was inaczej. Z jakąś dziką satysfakcją powtarzacie, że wkrótce (łagodnie mówiąc) nikt się "nami" nie zajmie. Zapominacie, że Was też to czeka. Inne pielęgniarki powiedzą Wam to samo, co Wy teraz.

#85  2019.09.09 10:36:32 ~ja

Polska pielęgniarka Z tytułem magistra i po specjalizacji z licznymi kursami ,na które poświęciła swój wolny czas i nakład finansowy w chwili obecnej domaga się wyższych poborow I tylko tyle .Jezeli chodzi o zmianę zakresu odpowiedzialności zawodowej ,to już nie .Problem wypisywania recept -za dopłatą. Temat badania fizykalnego -też im jest daleki .Problem pielęgnacji pacjenta -proszę poczekać na opiekuna medycznego. Będzie tak dalej ,jeżeli nie nastąpią zmiany ,pieniądze powinny iść za określone procedury odpowiednie co do wykształcenia i stanowiska. A tak po ludzku ,żeby się domagać to trzeba od siebie coś dac A nie tylko być.

#86  2019.09.09 10:52:52 ~Do 85

Bardzo dobry komentarz

#87  2019.09.09 10:54:23 ~Do 83

Czytaj ze zrozumieniem

#88  2019.09.09 11:25:23 ~do 22

Lekarz np. jak się na czymś nie zna to daje skierowanie do specjalisty, prosi o konsultację, A od pielęgniarek wymaga się żeby znały się na wszystkim, nie ważne gdzie pracują - bo znajomy przyjdzie do domu i chce zdjąć szwy - nieważne że w domu nie ma potrzebnego sprzętu !

#89  2019.09.09 11:30:05 ~do 85

Coś nie tak, bo ta specjalizacja jest na poziomie średniego szkolnictwa medycznego? Co jeszcze pominięte zostało?

#90  2019.09.09 12:13:12 ~Do 88

Porównanie nieadekwatne do sytuacji.

#91  2019.09.09 12:41:10 ~Do 87

A ty przestań udawać kogoś mądrzejszego, niż w rzeczywistości jesteś. Gó.o wiesz na temat pracy pielęgniarki, więc się nie wysilaj.

#92  2019.09.09 12:45:51 ~Do 84

Jakie inne pielęgniarki? Co ty babo bredzisz? Chyba że ty i tobie podobni wyślecie do tego super zawodu swoje córunie. Niech popróbują tego miodku, a i wami kiedyś się zajmą.

#93  2019.09.09 12:51:44 ~Do ja

Kim jesteś z zawodu i gdzie pracujesz wszechwiedząca mądralo, skoro wiesz, co jest najlepsze dla polskiej pielęgniarki? Pytam, bo jestem ciekawa, czy w pracy "tylko jesteś" czy coś " od siebie dajesz" i pytanie - za ile? Odpowiadaj albo wypad z tego portalu śmieszny trollu!

#94  2019.09.09 14:41:23 ~iga

Lekarze zarabiają bardzo dużo w porównaniu z pielęgniarkami ! Ktoś tu chyba pisze stawki praktykantów/stażystów !

#95  2019.09.10 04:07:16 ~do#85

Polska pielęgniarka ma nadmiar papierków potwierdzających kwalifikacje.Jednak to tzw "papierowa biegunka", bo za tym nie idą solidne umiejętności.Studia, pomimo trąbienie ile to godzin mają, nie uczą praktycznych umiejętności.Może na dawnych akademiach medycznych.Ale przeważająca część studiuje na uczelniach, które nie mają dostępu do dobrej kadry i miejsc praktycznej nauki zawodu. Podobnie jest ze specjalizacjami.Prywatne podmioty prowadzą specjalizację bez nadzoru, staże wyrabiane na papierze. I jeszcze drobiazg.Egzamin. Nawet jak mało osób zda, obniża się próg. To żałosne, zwłaszcza, że spora część specjalizacji jest dotowana.

#96  2019.09.10 04:40:22 ~Do 95

Ponawiam pytanie- kim jesteś z zawodu "ekspertko" od kwalifikacji pielęgniarek?

#97  2019.09.10 12:29:47 ~do 95

Racja

#98  2019.09.10 14:12:38 ~95, 97

Dwóch ekspertów? Zakładam, że bez tych "papierków", za to z biegunką z powodu ich braku.

#99  2019.09.10 20:03:54 ~do 98

Biegunka nie grozi,raczej zaparcia,bo na papierki nikt nie zwraca uwagi.

#100  2019.09.10 20:56:31 ~Piel

Do 99. Doprawdy nikt? No to masz przechlapane, bo moje "papierki" są brane pod uwagę i dostaję podwyżki zgodnie z ustawą. Z niecierpliwością czekam na kolejne w lipcu przyszłego roku, kiedy to uwolnią kwotę bazową.

#101  2019.09.12 15:56:16 ~Do 28

Pielegniarka pije kawę

#102  2019.09.15 06:09:56 ~do100#

Może i są brane pod uwagę ale to nadal papierki bez jakości dla wykonywanej pracy.Jakkolwiek mają wartośc dodaną- wszystkie czują się dzięki nim ważniejsze.A nie napisałam nic o czym by ten portal nie wspominał. Wykładowca przyszłych pielęgniarek.

#103  2019.09.15 22:43:39 ~gość 12

Jestem pielęgniarką, której wiedza i umiejętności jest wyższa od niektórych lekarzy rodzinnych i internistów- ale nikt tego nie docenia. Fajnie jak trzeba lekarzowi podpowiedzieć. potem nie ma nawet dziękuję. Premie dostają inni. pozdrawiam pielęgniarka

#104  2019.09.17 17:31:19 ~do#103

Po co ci więc ta wiedza? dwa - ty tak uważasz. Co jest dość częste wśród tego personelu, zwłaszcza takie cytaty: mogłam być kiepskim lekarzem ale wolę być świetną pigułą.