Pielęgniarki – Leczene ran.

9 min czytania
Aktualności


Kolejną odsłonę Forum Leczenia Ran po raz kolejny nazwać można największą konferencją dotyczącą leczenia ran w Polsce – trzecia edycja wydarzenia zgromadziła ponad 1000 uczestników, którzy brali udział w wykładach, dyskusjach i warsztatach skierowanych do specjalistów zainteresowanych tą tematyką.  To absolutny rekord uczestnictwa w spotkaniach dot. leczenia ran. Wydarzenie to było również okazją do świętowania 10-lecia istnienia wydawnictwa naukowego Evereth Publishing, które z tej okazji wręczyło nagrody dla zasłużonych w edukacji w medycynie.

„Największa konferencja o leczeniu ran, jaka dotychczas miała miejsce w Polsce”

Już poprzednia edycja ogólnopolskiej konferencji naukowo-szkoleniowej Forum Leczenia Ran została ogłoszona przez media największą konferencją o leczeniu ran w Polsce – tegoroczna odsłona ponownie pokazała, jak ogromnym zainteresowaniem ta tematyka cieszy się wśród wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych. Wydarzenie, które odbyło się w dniach 10–12 października w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu, zgromadziło specjalistów wielu dziedzin medycyny i stanowiło wyjątkową okazję do interdyscyplinarnego dialogu na temat leczenia trudno gojących się ran i oparzeń. Uczestnicy przybyli z całego kraju, aby podczas tej 3-dniowej konferencji sięgnąć po najbardziej aktualną wiedzę, zadawać pytania oraz twórczo dyskutować o praktycznych rozwiązaniach wspomagających proces gojenia. O ogromnym sukcesie III Forum Leczenia Ran opowiedział Przewodniczący Komitetu Naukowego dr hab. n. med. Marek Kucharzewski:

– III Forum Leczenia Ran, które odbyło się w Karpaczu, jest największą konferencją dotyczącą leczenia ran, jaka do tej pory miała miejsce w Polsce – powiedział specjalista dla portalu ForumLeczeniaRan.pl. Zaczynaliśmy 3 lata temu – na pierwszej konferencji było niecałe 600 osób, druga przyciągnęła już 760, a podczas trzeciej edycji przekroczyliśmy 1000 uczestników. Liczby mówią same za siebie – wydarzenie to jest bardzo ważne i bardzo potrzebne. Jego największą wartość stanowi to, że uczestnicy mogą zapoznać się z wiedzą przedstawianą przez najwybitniejszych specjalistów nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. Były to osoby różnych specjalności, które na co dzień zajmują się zaopatrywaniem ran przewlekłych. Duża frekwencja świadczy o tym, że istnieje ogromna potrzeba szkolenia i wymieniania się doświadczeniami.

Dzięki wybitnym ekspertom merytorycznym, wykładowcom, panelistom i zaangażowanym uczestnikom III Forum Leczenia Ran stanowiło przestrzeń do interdyscyplinarnego dialogu dotyczącego leczenia ran. Jak podkreśliła Mariola Piotrowska, Prezes wydawnictwa naukowego Evereth Publishing, które już po raz trzeci zorganizowało to wyjątkowe wydarzenie, głównym celem konferencji jest wspieranie edukacji i rozwoju medycyny:

– Ideą, która przyświecała nam podczas tworzenia ogólnopolskich konferencji pod hasłem Forum Leczenia Ran, była przede wszystkim interdyscyplinarność oraz rozwój naukowy specjalistów różnych dziedzin medycyny – zaznaczyła Mariola Piotrowska. Chcieliśmy, aby wydarzenia te stały się przestrzenią dającą szansę na nowy, interaktywny wymiar rozmowy o leczeniu ran – nie tylko wśród lekarzy i pielęgniarek, ale również wśród mikrobiologów, fizjoterapeutów, farmaceutów i wszystkich tych, którzy z tą tematyką mają styczność w swojej codziennej praktyce zawodowej.

„Forum Leczenia Ran ma już bardzo szlachetną tradycję”

– Tegoroczną edycję Forum Leczenia Ran oceniam bardzo wysoko – podkreśliła dr hab. n. med. Anna Chrapusta, wybitna chirurg plastyczna. Wielką wartością tych konferencji jest interdyscyplinarność oraz obecność zarówno środowiska lekarskiego, jak i pielęgniarskiego. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem. Dla mnie, jako lekarza zajmującego się chirurgią plastyczną i leczeniem ran, głównie ostrych, ogromnie ważna jest możliwość posłuchania wykładów największych nazwisk – specjalistów w dziedzinie mikrobiologii, leczenia odleżyn, owrzodzeń. Jeżeli skupiamy się na danej dziedzinie, która zawsze jest w pewnym sensie wąska w aspekcie całej medycyny, możliwość poznania najnowszych odkryć i technologii ma wielką wartość, której nie jesteśmy w stanie w szybki sposób i na bieżąco zdobyć, jedynie czytając literaturę.

Szczególnym zainteresowaniem podczas III Forum Leczenia Ran cieszyły się wykłady prowadzone przez znanych i cenionych specjalistów. Wśród nich znaleźli się tacy eksperci, jak m.in. dr hab. n. med. Marzenna Bartoszewicz, prof. nadzw., która poprowadziła sesję dotyczącą antybiotykoterapii w leczeniu trudno gojących się ran.

– Przyjechałam na konferencję, aby dzielić się swoją wiedzą oraz aby tę wiedzę czerpać – podkreśliła w rozmowie z ForumLeczeniaRan.pl. Moja wiedza byłaby bowiem niczym, jedynie czystą teorią, gdyby nie została połączona z działaniami praktycznymi. Dlatego właśnie uważam, że formuła III Forum Leczenia Ran jest niezwykle nowoczesna – mamy tu zarówno wykłady, gdzie prezentowana jest teoria, jak i warsztaty, czyli absolutnie czystą praktykę.

Wśród ekspertów, którzy swoją obecnością zaszczycili konferencję, znalazł się również prof. dr hab. n. med. Waldemar Kostewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (PTL) i ceniony specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i naczyniowej. Opowiedział on m.in. o potrzebie współpracy pomiędzy stowarzyszeniami naukowymi a podmiotami szerzącymi edukację w medycynie, a także o konieczności organizowania tego rodzaju wydarzeń:

– III Forum Leczenia Ran ma już bardzo szlachetną tradycję – powiedział Prezes PTL. Widzę, będąc również na poprzednich dwóch edycjach, że z roku na rok zwiększa się liczba osób uczestniczących w tych konferencjach. Idea takich forów, spotkań interdyscyplinarnych zrzesza coraz więcej lekarzy, pielęgniarek i innych specjalistów zainteresowanych tą tematyką – zakres poruszanej tu wiedzy jest bowiem bardzo szeroki.

„Kto w medycynie stoi w miejscu, ten się cofa”

– Konferencja, na której jesteśmy, to jedna z okazji do ciągłego aktualizowania naszej wiedzy, co stanowi istotny element naszej edukacji – podkreślił prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, Kierownik oddziału klinicznego chirurgii ogólnej, endokrynologicznej i onkologii gastroenterologicznej w Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Tego typu spotkania nie tylko pokazują, że nieustannie pojawiają się nie tylko nowe wytyczne, rekomendacje, które można znaleźć w Internecie, ale również dają szansę na zapoznanie się z ich interpretacjami i możliwościami przełożenia tej wiedzy na nasze polskie realia. III Forum Leczenia Ran prezentuje bardzo wysoki poziom merytoryczny, ponieważ wykracza poza ramy standardowo poruszanych tematów.

Swoimi wrażeniami dotyczącymi poziomu merytorycznego konferencji podzielił się również dr n. med. Paweł Grzesiowski, Prezes Zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa:

– W dzisiejszej medycynie panuje przekonanie, że kto stoi w miejscu, ten się cofa – każdy zastój powoduje zagrożenie – zaznaczył specjalista. Podobnie w ranie – każdy zastój powoduje zagrożenie stanem zapalnym, zakażeniem, a w konsekwencji nawet postępującym uszkodzeniem narządów. Dlatego bez kształcenia, bez podnoszenia swoich kwalifikacji, bez zdobywania nowej wiedzy i umiejętności niestety będziemy przegrywali z procesem chorobowym. Z tego względu takie konferencje jak ta, dając możliwość zwiększania zasobów wiedzy, zapoznania się z najnowszymi technologiami, są realnym, praktycznym sposobem na poprawę jakości i bezpieczeństwa opieki nad pacjentem.

To właśnie wiedza dotycząca nowych narzędzi umożliwiających skuteczne zaopatrywanie ran trudno gojących się przyciągnęła do Karpacza uczestników o różnych specjalnościach medycznych. Oprócz lekarzy na III Forum Leczenia Ran gościli m.in. mikrobiolodzy, fizjoterapeuci i pielęgniarki, stanowiące jeden z najważniejszych elementów efektywnej opieki nad pacjentami z ranami. Ich nieocenioną rolę opisała w rozmowie z ForumLeczeniaRan.pl Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, mgr Zofia Małas:

– Program III Forum Leczenia Ran jest na najwyższym poziomie – poruszone tematy wykładów i warsztatów, które stanowią doskonałe dopełnienie, cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a wykładowcy w bardzo ciekawy sposób prezentują problemy związane z trudną, ale potrzebną tematyką leczenia ran trudno gojących się. Pielęgniarki, z którymi rozmawiałam, są zachwycone panelistami, ale również tym, że mogą uczestniczyć w warsztatach – warto pamiętać, że kuluarowa wymiana doświadczeń to też jest zdobywanie wiedzy i podpowiadanie, jakie rozwiązania i w jakim przypadku zastosować. Pielęgniarki chętnie aktualizują swoją wiedzę, mimo że są bardzo zapracowane – kosztem swojego czasu prywatnego przyjeżdżają na konferencję, aby aktualizować swoją wiedzę, ponieważ taka jest potrzeba – powiedziała.

Wybitni specjaliści zostali nagrodzeni podczas Gali Jubileuszowej wydawnictwa Evereth

III Forum Leczenia Ran było również okazją do świętowania wyjątkowego jubileuszu – organizator wydarzenia, wydawnictwo Evereth Publishing w tym roku obchodzi bowiem 10-lecie istnienia. Przez cały okres swojej działalności firma skupiała się przede wszystkim na wspieraniu rozwoju medycyny oraz aktywnym szerzeniu wiedzy m.in. dzięki współpracy z wybitnymi specjalistami wielu dziedzin medycznych. Jako wydawca licznych czasopism naukowych, monografii książkowych, a także organizator lokalnych i ogólnopolskich konferencji Evereth Publishing dociera z wiedzą do tych, którzy jej poszukują, i z zaangażowaniem przyczynia się do szerzenia edukacji medycznej w Polsce. Z tej okazji gratulacjami i wyrazami szacunku dla firmy podzielił się m.in. prof. Paul Chadwick, który na konferencję przybył aż z Wielkiej Brytanii, aby wygłosić wykład dotyczący zaopatrywania stopy cukrzycowej:

– Ogromne gratulacje z okazji 10-lecia organizatora konferencji – powiedział w rozmowie z ForumLeczeniaRan.pl. Nie miałem okazji zawitać tu na długo, ale myślę, że jest to fantastyczny kongres – zarówno wystawa firm, jak i program wyglądają naprawdę imponująco. Już nie mogę się doczekać udziału w kolejnej edycji.

Z okazji 10-lecia wydawnictwa uczestnicy wzięli również udział w uroczystej gali, podczas której po raz pierwszy wręczono nagrody zasłużonym w edukacji w zakresie zdrowia w Polsce – Kryształowy Evereth – Ekspert Edukacji w Medycynie. Nagrodą wyróżniono wybitnych specjalistów, którzy z pasją i zaangażowaniem szerzą wiedzę i dzielą się swoimi doświadczeniami w przedstawicielami wszystkich dziedzin medycznych. Wśród laureatów znalazły się tak cenione osobistości, jak dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, dr hab. n. med. Anna Chrapusta, prof. dr hab. n. med. Waldemar Kostewicz, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Rybak, dr hab. n. med. Marzenna Bartoszewicz, prof. nadzw., prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz i wielu innych.

Pełną listę laureatów znaleźć można w relacji z Gali Jubileuszowej wydawnictwa Evereth.

„Frekwencja świadczy o ogromnej potrzebie kształcenia w środowisku medycznym”

Podczas III Forum Leczenia Ran zapowiedziano także powstanie nowego towarzystwa – Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran. Jego głównym celem będzie szerzenie edukacji poprzez organizację szkoleń w tematyce leczenia ran dla przedstawicieli zawodów medycznych oraz propagowanie wiedzy na łamach nowego czasopisma medycznego. O szczegółach misji stowarzyszenia opowiedział nowo powołany Prezes SNLR, dr hab. n. med. Marek Kucharzewski:

– Podczas tej konferencji została powołana nowa organizacja dotycząca ran – jest to Stowarzyszenie Naukowe Leczenia Ran. Dlaczego powstało? Proszę spojrzeć – 1000 osób przyjechało na Forum Leczenia Ran, to jest 1000 osób, które potrzebuje wiedzy, chce się kształcić i rozwijać. Głęboko wierzę w to, że aby sprostać tym dzisiejszym potrzebom, konieczne jest stworzenie organu, który jak żaden dotychczasowy będzie wspierał lekarzy i pielęgniarki w pozyskiwaniu wiedzy i dostarczał wsparcia. Potrzeba nowego podmiotu, który będzie prowadził edukację oraz który będzie wydawał merytoryczne czasopismo naukowe. Chcemy sprostać temu zadaniu i otworzyć w naszym środowisku nowy rozdział, nową jakość w edukacji w leczeniu ran – powiedział.

Interesujące wykłady, dynamiczne panele dyskusyjne, praktyczne warsztaty i emocjonujące wydarzenia towarzyszące konferencji sprawiły, że III Forum Leczenia Ran można śmiało określić mianem sukcesu. Uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem słuchali prelegentów i dyskutowali z nimi w kuluarach, co umożliwiło żywą wymianę doświadczeń pomiędzy specjalistami z całej Polski. Jak zaznaczyła Prezes wydawnictwa Everth Publishing Mariola Piotrowska: „Zgromadzenie na konferencji ponad 1000 uczestników z całej Polski świadczy o ogromnej potrzebie kształcenia w naszym rodzimym środowisku medycznym”:

– Organizując kolejne odsłony Forum Leczenia Ran, pragniemy wychodzić naprzeciw właśnie tym potrzebom – zarówno pod kątem wykładów prezentujących najbardziej aktualną wiedzę z zakresu opieki nad raną, jak i warsztatów, podczas których uczestnicy mają okazję empirycznie poznać najnowsze narzędzia i technologie umożliwiające efektywne leczenie pacjentów. Uczestnicy już pytają nas o kolejną edycję – na pewno odbędzie się w październiku 2020 roku. O szczegółach powiemy już niebawem – podsumowała.

źródło: everethnews.pl

 


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8148 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Stoły zabiegowe z elektryczną regulacją – jak mogą ułatwić codzienną pracę medykom?

3 min czytania
Stół zabiegowy to wyspecjalizowane wyposażenie medyczne, wykorzystywane w wielu dziedzinach. Ich głównym zadaniem jest ułatwienie przeprowadzania badań diagnostycznych, różnego rodzaju zabiegów, masaży,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – petycja w sprawie dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej.

2 min czytania
Sprawa dodatku stażowego i nagród jubileuszowych dla pielęgniarek i położnych… Do sejmowej komisji ds. petycji wpłynęła petycja w zakresie określenia, że do…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - władze izby pielęgniarek miały posiedzenia w Collegium Humanum.

1 min czytania
Współpraca izby pielęgniarek z Collegium Humanum… W dwóch artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informowaliśmy czytelników o współpracy władz izby pielęgniarek…
Komentarze