200 tys. PLN na działania promujące zawód pielęgniarki i położnej...


Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z rektorami Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie oraz pielęgniarskimi samorządami chcą zainteresować zachodniopomorską młodzież pracą w zawodzie pielęgniarki i położnej. To inwestycja w bezpieczeństwo regionu, a także bezpieczeństwo mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz jakość ich życia. Niskie zainteresowanie studiami pielęgniarskimi i średnia wieku kadr przekraczająca dziś 50 lat sprawiają, że za kilka lat na ratowanie systemu ochrony zdrowia może być już za późno.


źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

- Zawód pielęgniarki i położnej, to zawód absolutnie szczególny i wymaga szczególnych predyspozycji.  Podobnie zresztą jak zawód lekarza wymaga empatii, dużej wytrwałości, odporności na wszelkiego rodzaju zdarzenia codzienne. Z najwyższym szacunkiem odnosząc się do tej profesji, chciałbym, by Ci wszyscy którzy mają takie predyspozycje i zastanawiają się jaką ścieżkę kariery obrać, by rozważyli czy zawód pielęgniarki i pielęgniarza nie jest tym, który chcieli by wykonywać w przyszłości - powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Mają w tym pomóc działania promujące zawód pielęgniarki i położnej, które przywrócą rangę tej profesji. Wraz z uczelniami wyższymi oraz samorządami pielęgniarskimi zaplanowano kampanie medialne, dni otwarte szkół wyższych, konkursy tematyczne czy wprowadzenie przygotowania zawodowego w szkołach podstawowych i liceach. Na te działania, na początek przeznaczono 200 tys. złotych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

- Stephen King kiedyś napisał, że kto uratował jedno ludzkie istnie jest bohaterem, a kto ocalił tysiące istnień jest pielęgniarką. Musimy dotrzeć do młodych osób w sposób nowoczesny, by przedstawić to miejsce pracy jako atrakcyjne, ciekawe, dynamiczne, rozwijające i takie, które będzie satysfakcjonowało młodych na ich drodze - wyjaśniała Prorektor ds. Nauczania i Studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie dr Monika Pawłowska.

Same pielęgniarki nie ukrywają, że to ostatni dzwonek, by zapobiec wyrwie pokoleniowej. Zmiany demograficzne i coraz większe potrzeby społeczeństwa na usługi medyczne, ale także spadek aktywnych zawodowo pielęgniarek i położnych, ich migracje zarobkowe czy rosnąca średnia wieku sprawiają, że za kilka lat jakość życia i bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Pomorza Zachodniego mogą być zagrożone.

- Od lat wychodzimy do społeczeństwa i młodzieży by pozyskać jak najwięcej chętnych. Działania promocyjne powinny zacząć się już od przedszkoli, od szkół podstawowych. Muszą one być wieloetapowe, wieloletnie, bo odejdzie bardzo duża liczba pielęgniarek - przekonywała Przewodnicząca Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i
Położnych Gabriela Hofman.

Analizy Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wskazują, że do 2033 roku prawa emerytalne nabędzie 141 tys. pielęgniarek i położnych, prawie 60% wszystkich osób obecnie wykonujących te zawody. Kształcenia na obecnym poziomie gwarantuje 1,5 tys. absolwentów rocznie. To za mało, by utrzymać ciągłość pokoleniową. W zachodniopomorskiem w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jest 4,2 pielęgniarki. W Polsce ten wskaźnik wynosi 5,2, a w krajach rozwiniętych średnia to 9,4.

- Najważniejsze jest wynagrodzenie. Wywalczyliśmy wzrost płac, które wynoszą dziś od 3 do 5 tys. zł brutto podstawy. Do tego są dodatki funkcyjne. Również warunki pracy są istotne. Dostępność pracy będzie, bo jest olbrzymi deficyt. Jst olbrzymia możliwość wyboru ścieżki, od łóżka chorego po asystowanie przy bardzo poważnych zabiegach operacyjnych. Każdy swoje miejsce może znaleźć  - mówiła Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Koszalinie Bożena Wojcikiewicz.

Absolwenci mają szansę na doskonalenie umiejętności zawodowych, często bezpłatnie, w blisko 20 specjalizacjach. Poza zatrudnieniem w szpitalu czy przychodni, pielęgniarka ma możliwość pracy w domach pomocy społecznej, fundacjach i organizacjach pozarządowych, hospicjach, domach seniora. Pielęgniarki i położne mogą również prowadzić działalność gospodarczą, uczyć zawodu w szkołach policealnych lub jako trener w instytucjach szkoleniowych. Istnieje także szansa rozwijania swojej kariery na uczelni czy w instytutach badawczych.

- Dziękuję za tą troskę i inicjatywę gdyż sytuacja kadrowa w naszych szpitalach jest bardzo trudna. Każdego roku odchodzą absolwenci, doświadczony personel, często wyjeżdżają za granicę. Borykamy się ze sporymi problemami. Co roku wypuszczamy nowe roczniki osób dobrze przygotowanych do zawodu pielęgniarki i położnej. To zawód stabilny, dobrze płatny i przynoszący olbrzymią satysfakcję. Bez działań systemowych, trudno będzie utrzymać poziom kadry na poziomie bezpiecznym dla mieszkańców regionu – mówił Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński.

Tylko w placówkach służby zdrowia podległych Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego w 2018 r. było zatrudnionych 2856 pielęgniarek, a ponad 40% z nich (1322 osoby) to specjalistki anestezjologii, internie, kardiologii czy psychiatrii. Zauważalnym problemem jest struktura wiekowa, gdyż 1005 osób osiągnęło już 50 rok życia. W wielu jednostkach zauważalny jest także problem znalezienia chętnych do pracy. Świadczy o tym liczba 180 wakatów na stanowisku pielęgniarki, wskazywana przez marszałkowskie zakłady opieki zdrowotnej.

- Nie ma systemu ochrony zdrowia bez pielęgniarek. Musimy o ten zawód dbać, mamy taki obowiązek i to robimy. Zaczynamy małym kroczkiem, ale od czegoś trzeba zacząć. Szukajmy wszyscy rozwiązań. Samorządy pielęgniarskie znają warunki, powinny podpowiedzieć jak wypracować zmiany w zasadach pracy. Dziękuję uczelniom. Z Panem marszałkiem będziemy dalej słuchać podpowiedzi, jak zwiększyć ilość pielęgniarek – mówiła przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Maria Ilnicka – Mądry.

- Inwestujemy w kampanie medialne, w bezpośrednią obecność w szkołach. Kluczem jest to, by dotrzeć do największej części młodych ludzi. To zawód perspektywiczny, jest gwarancja pracy. Coraz lepsze warunki finansowe, możliwość znalezienia sobie miejsca w systemie. Mlody człowiek stoi na rozdrożu, ważne by w tej drodze widział perspektywę. To jest nasz cel  - dodawał na koniec marszałek Olgierd Geblewicz.
 

List intencyjny podpisany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicz, a także rektorów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie oraz samorządy pielęgniarskie ze Szczecina i Koszalina jest deklaracją wieloletniej współpracy, na początek do 2022 r.

16 października 2019 r.
Autor: Marek Mucha
źródło: wzp.pl

źródło zdjęć: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze użytkowników

#1  2019.10.24 17:57:48 ~Piel

Powodzenia życzę!

#2  2019.10.24 21:36:12 ~#2

"Stephen King kiedyś napisał, że kto uratował jedno ludzkie istnie jest bohaterem, a kto ocalił tysiące istnień jest pielęgniarką." Tak, a w następnej kolejności napisał "Misery". Tak był w pielęgniarkach zakochany :-D

#3  2019.10.24 22:04:15 ~Ania

Promujcie,promujcie na pewno się rzucą, powodzenia Głupiej,naiwnej ,nabitej ideałami i pustą kieszenią młodzieży już nie ma.

#4  2019.10.25 01:23:55 ~Kasia

I czym tu się chwali? 200 tys to jest nic! Niech Ministerstwo odda 7 milionów które oddała na propagandowka tvp! Wstydu już nie mają! Są zamykane szpitale, pieniędzy nie ma a tu takie szwindle! Oj nie będzie komu podać szklanki wody!

#5  2019.10.25 06:50:26 ~Piel

A ja zrobiłam studia i jestem zadowolona mam pracę i 4210 zł na start, pozdrawiam moje koleżanki.

#6  2019.10.25 07:05:58 ~Ewa

Wystarczy nam godnie płacić. My nadal musimy walczyć o każdą podwyżkę którą najczęściej otrzymują lekarze. Warunku pracy i odpoczynku beznadziejne. Wiele z nas dorabia na kolejnym etacie aby choć trochę mieć lepiej a nie minimym. I czego oczekują rządzący, że oknam i drzwiami będą się pchać do zawodu dziewczyny ?

#7  2019.10.25 09:20:57 ~Jasiczek

Godna płaca i szacunek i może chętne się znajda do wykonywania tej trudnej pracy

#8  2019.10.25 09:30:35 ~Piel

Do Piel. Ja zarabiam więcej, 4500 ale jestem bardzo nie zadowolona bo mam to na kredyt i przedszkole dla dziecka. A za co żyć? Niech dadza te pieniądze lepiej na premie dla obecnych pielęgniarek bo zaraz i te odejdA, bo i tak niebawem PiS zrowna place dla wszystkich i będzie taka sama, czy dla sprzataczki czy dla stazysty, piel. . A po co nam odpowiadać za ludzkie życie i nie daj nikogomu po sądach latać bo sa różni pacjenci i teraz to potrafią nawet nas nagrywać i wrzucać do tv zeby tylko kase wyrwać od nas. A taka sprzątaczka jak nie założy rękawiczek to nic sie nie stanie, niktjej nie będzie po sądach wzywał. Albo niech te pieniądze lepiej przeznacza na zlobki czy przedszkola dla pracowników tylko i to juz bedziesie ludziom lepiej powodzilo.

#9  2019.10.25 12:28:12 ~#9 do5

Piszesz bzdury,nie jesteś pielęgniarką,raczej panią z Izb,ktora zarabia ponad 10 tys. zł i wydaje nasze składowe pieniądze na promowanie zawodu.A moze lepiej wydać te pieniądze na walkę o wczesniejsze emerytury,urlopy zdrowotne,renty zawodowe itp.Będą to wlasciwie wydane pieniądze i promocji zawodu nie trzeba robić,bo sama się zrobi.4100 na start,to tyle co ja mam po 30 latach pracy,studia+ specjalizacja+praca na ciężkim oddziale w nocy,soboty,niedziele,Swieta Bozego Narodzenia,Wielkanoc,Sylwester+styrane zdrowie co=wrak czlowieka.Na rękę ponad 3 tyś zł,i z czego się cieszysz,z dziadowszczyzny,za którą ciężko wyżyć,zrobić oplaty,wykształcić dzieci? Na co ci te pieniądze wystarczą,jak jesteś samotna to moze na waciki,jakiś ciuch.Nie pisz bzdur,bo na magazynach,dyskontach ludzie tak zarabiają,a ty chronisz i odpowiadasz za ludzkie życie ,masz mega trudną i odpowiedzialną pracę,tyrasz w wiekszym stresie jak strazak czy policjant , nie mówiąc o nauczycielach i nie masz nic,i z czego się cieszysz ! Zacznij traktować siebie z szacunkiem i godnością jak przystało na kobietę,pielęgniarkę i pracownika,i zadaj tego szacunku dla siebie od innych.NIE ZADAWALAJ SIĘ BYLE CZYM-JESTES PIELĘGNIARKĄ,JESTEŚ CZŁOWIEKIEM.Obserwuj nasze Zwiazki Zawodowe,Izby Pielegniarskie,politykow-bo jesli promowanie zawodu ogranicza się do pitu,pitu o powolaniu,poswieceniu,wielkich tego zawodu jak Florencja dzieciom w szkolach i przedszkolach,to już odpowiedz sobie na pytanie ,że nikt niczego dobrego dla pielegniarek zrobić nie chce.Cała ta wladza milczy na temat dobrych zarobkow,emerytur,urlopów zdrowotnych itp.bo to są koszty,okupione walka i wysilkiem , a nikomu się nie chce takiej ceny ponosić ,więc tematem zastepczym jest pitu,pitu bo to tanio,miło i przyjemnie,a jeszcze jak są zadowolone z 4100,to nic juz wiecej nie trzeba.Przemyslcie to.

#10  2019.10.25 12:31:08 ~Karolina

Poszukuję położnych które chciały by być jak pielęgniarki i mieć możliwości jak one pracy

#11  2019.10.25 12:32:28 ~Karolina

Zgadzam się młodzież nie będzie się babrał w pampersach. Połowa moich koleżanek odeszła jak zajrzałam na praktykach do pampersach i poczuła zapach

#12  2019.10.25 12:34:08 ~Dagmara

Fb strona Położne chcą być jak pielęgniarki trwa dyskusja Na facebook

#13  2019.10.25 12:43:11 ~piel

Dopóki szpitale będą dla pielęgniarek obozami pracy o wciąż zaostrzającym się rygorze ,dopóty będzie coraz więcej wakatów. Jeśli , jak pisze 11. zwiększy się liczba złowionych studentów pielęgniarstwa to oni szybko odejdą z państwowych szpitali, nawet jeśli są w "czepku urodzeni".

#14  2019.10.25 12:46:11 ~Połozne

Z zająca zrobią tygrysa?

#15  2019.10.25 13:03:02 ~do 9

Gdzie Florencja tekście swojej teorii dopuszcza nie realizowanie obowiązku prawnego w stosunku do pielęgniarek praktyki?

#16  2019.10.25 13:45:20 ~Ech

Skąd się położne wzięły na pielęgniarstwie, że chcą być pielęgniarkami?

#17  2019.10.25 14:06:37 ~a_

Dzisiejsza młodzież jest mądrzejsza-na szczęście:d zamiast opowiadać słodko i pierdząco jak to wspaniale jest być pielęgniarką, mieć powołanie i inne bzdety, proponuję wycieczkę na oddział;d To wystarczy! Jakby jednak było mało, to proponuję rozmowę z pielęgniarką pracującą np. na neurologii. To zdecydowanie pomoże podjąć właściwą decyzję:d

#18  2019.10.25 16:44:37 ~Ja

Wyrwa już jest a oni dookoła Macieju to samo w kosmosie żyją?

#19  2019.10.25 19:01:04 ~19# do 18

Oni nie żyją w kosmosie i dobrze o tym wiedzą.Mają ból dupy,jak oszukać młodych ludzi i zwabic ich do ciężkiego ,trudnego i odpowiedzialnego zawodu bez ponoszenia kosztów takich jak urlopy zdrowotne,wczrsniejsze emerytury itp.Czytam te ich bzdury,jakie to piekne mieć milosierdzie i poswiecac sie dla innych.Wniosek jest jeden,kto uratował jedno zycie jest bohaterem,kto uratował tysiąc istnień jest pielęgniarką,ktorej nikt nie ceni,nie dba o bhp pracy,nie płaci godnie,naklania za darmo do pracy za panią salowa,sprzataczke,kuchenkowa,zostawia na pojedynczych dyzurach w przepelnionych pacjentami oddzialach.Nigdy nie liczylam ile uratowalam istnien ludzkich,wiem jak mi płacili za ratowanie ludzkiego życia-glodowymi pensjami,upodleniem kiedy mobbingowana musialam zmywac podłogi sal chorych,zostawac w pracy dluzej bez dodatkowego wynagrodzenia.Takie to piekno wyplywa z naszego zawodu !

#20  2019.10.25 19:46:35 ~Mp

Promocją zawodu pielęgniarki będzie pokazanie jej pracy w szpitalu po 1 dyżurze na każdym oddziale a nie pogawedki i opowieści. Najlepsza zachętą byłby wolontariat

#21  2019.10.25 20:49:43 [email protected]

"Niemoralna propozycja"

#22  2019.10.25 21:14:13 ~44

Taaaa, bo tam fałsz=prawda.

#23  2019.10.27 10:31:51 ~Piel

Pielęgniarki zarabiają za mało i jest to główna przyczyna braku poszanowania tego zawodu. Kolejny słaby punkt to brak ludzi do pracy - niespełnianie norm zatrudnienia przez pracodawców. Oczywiście jedno wynika z drugiego - a tu będą wymyślać promocje i strategie - jak sprawa jest oczywista!

#24  2019.10.27 10:35:54 ~piel

"Działania promujące zawód pielęgniarki i położnej, przywrócą rangę tej profesji" - niby jak? Kto dobrze zarabia - tego się szanuje - niestety to jest jedyna recepta na prestiż, podniesienie rangi zawodu ! Samo gadu, gadu nic nie pomoże!

#25  2019.10.27 12:19:34 ~iga

"To zawód stabilny, dobrze płatny i przynoszący olbrzymią satysfakcję" - każde z tych słów to kłamstwo - czy tak ma wyglądać promocja zawodu pielęgniarki? Same kłamstwa? Ktoś uwierzy, ktoś się nabierze? Szukają frajerów?

Dodaj komentarz