Pielęgniarki to personel pomocniczy - mówi działacz izby lekarskiej.

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.


Pielęgniarki - personel pomocniczy

Zobacz także:

Pielęgniarki w ramach "1200" dostały do podstawy 1320 PLN. "Chcemy 1500".

Raport - pielęgniarki sygnalizują  zmęczenie, wyczerpanie fizyczne i psychiczne.

Raport: 30-50% pielęgniarek pracuje u kilku pracodawców. 

Ze zdumieniem i oburzeniem przecztałem wypowiedź zamieszczoną na jednej ze stron internetowych należącej do Okręgowej Izby Lekarskiej, cytuję:

"Niestety na tym nie koniec szpitalnych bolączek. Pod koniec ubiegłego roku, w trakcie posiedzenia Naczelnej Rady Lekarskiej, zwracałem uwagę na złą sytuację finansową personelu pomocniczego: pielęgniarek, techników RTG, laborantów, fizykoterapeutów, sekretarek medycznych, dietetyczek. Informowałem, że wprawdzie szpital lekarzem stoi, ale jest to system naczyń połączonych i bez wyżej wymienionych osób nie można zapewnić efektywnej pracy. Postulowałem bliższą współpracę naszego samorządu z reprezentacją personelu pomocniczego. Niestety, z uwagi na mnogość problemów własnych moje nawoływania nie dały szczególnego efektu. W tym czasie był prowadzony protest w szpitalu, gdzie jestem zatrudniony. Przebiegał on cicho, można rzec niezauważalnie, jeżeli nie liczyć plakatów informacyjnych i czarnych koszulek. A teraz w pewnym kraju mamy żółte kamizelki, na moim oddziale zabrakło sekretarek, a w zakładzie radiologii techników RTG i nasza praca została istotnie ograniczona. Co się stało? Wybuchł ,,dziki” strajk? I tak, i nie. Oficjalnie strajku nie ma, ale nagle wszyscy się pochorowali. Rozumiem desperację pracowników medycznych, ale – powiem to z naciskiem – nie rozumiem lekarzy, którzy wystawili zwolnienia. Nie jest to absolutnie opinia polityczna ani skierowana przeciwko protestującym ,,chorym”, ale uważam za niewłaściwe wykorzystywanie lekarzy w sporach społecznych. Apeluję więc do Państwa, aby nie angażować się w takie działania. Policjanci, nauczyciele i inne profesje mają swoje organizacje związkowe, samorządowe i to ich powinnością jest walczyć, zgodnie z prawem, o regulacje pozwalające godnie wykonywać swój zawód". 

Autorem powyższej wypowiedzi jest lekarz, przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej.

Wybrał: Mariusz Mielcarek

pielęgniarz - nie jestem niczyim pomocnikiem 


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze użytkowników

#1  2019.10.28 08:00:05 ~#1

Co tu komentować - kawał chama reszta buca. Gdyby nie ten "personel pomocniczy" to by sobie palcem do nosa nie trafił i tyle w temacie. No ale cóż, traktują nas tak, jak na to pozwalamy. Gdyby KAŻDA pielęgniarka znała swoją wartość i miejsce w zespole terapeutycznym nikt by nie robił z nas służących. A że nadal spora część dyga przed jaśnie doktorostwem to mamy to co mamy.

#2  2019.10.28 08:10:31 ~Piel

"personel pomocniczy ? " - większość pielęgniarek ma wyższe wykształcenie !

#3  2019.10.28 08:37:25 ~51?

Może to o zakładzie dla niepełnosprawnych?

#4  2019.10.28 09:03:39 ~Piel

Powiada idiota, że "szpital lekarzem stoi"? Buahahahaha! Dawno się tak nie uśmiałam! To dlaczego zamykają oddziały z braku pielęgniarek? Dlaczego ten prostak i buc w jednej osobie uważa, że pielęgniarki nie mają prawa chorować? Nie mają prawa być pacjentami? Bo co? Bo woły robocze i konie pociągowe są nie do zajechania? Bo lekarzykom muszą "służyć"? Puknij się w ten pusty łeb marny dohtorku, a roli służącej domagaj się od własnej żonki, jak ci na to pozwoli!

#5  2019.10.28 09:12:01 ~44

Feudał republikański czy feudalny demokrat?

#6  2019.10.28 10:08:42 ~Dietetyk

Dietetyk personelem pomocniczym? Puknij się Pan w czoło!

#7  2019.10.28 10:44:30 ~#5

Jezeli chodzi o pielegniarki,to jest nas za mało i trudno nam zmienić wizerunek zawodu pokazując lodziom na czym tak naprawdę polega nasza praca,do tego mamy bardzo elastyczny zakres obowiązków pozwalajacy na zmuszaniu nas do np mycia podłóg i obslugi basenow,bo w swoim zakresie mam np. dbanie o higienę pacj. ijego otoczenia,więc jak nie ma komu tych czynnosci wykonywać to wiadomo na kogo to spada.Jest nas mało,skupiamy się na wykonywaniu zlecen lekarskich,więc jak inaczej ludzie mogą nas postrzegać ? Lekarzy już na studiach uczy się jak mają o sobie myśleć,jaka jest ich pozycja w tzw.zespole terapeutycznym,potwierdzeniem ich mniemania o sobie są pieniądze,ktore zarabiają.Walczmy o prestiż naszego zawodu,domagajac się dobrych pieniedzy ,warunkow pracy,przywilejów jak urlopy zdrowotne,promujmy nasz zawod jako bardzo trudny,odpowiedzialny,rujnujacy pracą zmianowa zdrowie i domagajmy się szacunku.Przestanmy milczec i udawać,ze problemu nie ma,bo pielegniarce nie wypada,bo pielegniarka ma byc silna i zawsze się sprawdzic,bo pielegniarka ma byc cicha,skromna,karna itp.Zlosci mnie wydawanie naszych pieniedzy przez Izby Pielegniarskie na promowanie zawodu,to jest obowiazek Panstwa zajac się problemem,skora doprowadzili do tej sytuacji to niech myślą co zrobić,ale chetne pielegniarki się wszystkim zajmą,udzwigna problem jak zwykle,nawet kasę poswieca.Lekarze swoich pieniedzy tak nie trwonia.Może Pan od obrażania ludzi przeczyta kiedyś ten wpis,wiec niech wie,że służbę to niech sobie poszuka we wlasnym domu,a najlepszego pomocnika to ma w osobie wlasnej żony,ktora wypierze gacie,skarpety ,wyprasuje koszule zajmie się garami,czasy pomocników dawno minęły.W pracy ma się partnerow,wspolpracownikow i czas skończyć z tym ciaglym podkreslaniem ważności zawodu lekarza przez pryzmat przypisywania innym zawodom funkcji personelu pomocniczego.

#8  2019.10.28 11:02:17 ~Mimi

Przerośnięte ego niektórych ,współpracowników " nie przestaje mnie przerażać, pielęgniarka pomocniczą a panie z firmy sprzątające przeźroczyste.

#9  2019.10.28 11:03:32 ~Medyk

Hehe, dla mnie zawsze będziecie do pampersow, trzeba było się uczyć lenie

#10  2019.10.28 11:05:25 ~Piel

Wielkie przebudzenie nastąpi, gdy lekarze zmuszeni będą pchać łóżka jeździć na badania i zawozić pacjentów na blok, wtedy skończy sie era "pielegniarka nasza służba zrobi wszystko za nas"

#11  2019.10.28 11:18:47 ~Ja

Nauka przyszłych lekarzy powinna się opierač na szacunku do innych zawodów medycznych.a taki przewodniczący izby lekarskiej do zdegradowania.teraz powinny nasze izby założyć sprawę w sądzie o zniesławienie tego lekarza.a gratyfikację finansową dla hospicjum dać np.

#12  2019.10.28 11:23:31 ~Mm

I co z tego że mają wyższe wykształcenie jak bez zlecenia lekarskiego nic nie zrobią Po tych wpisach to widzę że są mocno niedowartosciowane i chcą na siłę być lepszymi od innych

#13  2019.10.28 11:38:00 ~Piel

Zrobią, często też muszą te zlecenia lekarskie poprawiać bo są niedorzeczne, a jak ktoś poda bezmyślnie to wiadomo jaki skutek ! lekarze zawsze się wywyższali, ale żeby jedna pielęgniarka przeciwko drugiej? To niezrozumiałe!

#14  2019.10.28 11:50:59 ~ja

A,jednak! Zadne studia,specki i takie tam tego nie zmienią.Nie teraz,nie jùż.Byle lekarzyk polecenia wydaje,zlecenia wpisuje,nakazuje umyc pta-bo smierdzi.I.taka p.mgr pieleg.+specka+5 kursow musi to zrobić! Taka to robota. Ohydna.

#15  2019.10.28 12:29:55 ~Prat

Widzę że wszyscy tu, z autorem artykułu na czele, mają ból zadka. Tak kurczowo się chwyciliście tego "personelu pomocniczego", że pozostajecie ślepi na całą resztę - że lekarz był zmartwiony sytuacją w szpitalu i wstawił się za wami. Czy użył nieadekwatnych słów twierdząc, że "szpital lekarzem stoi"? No tak, tu już go trochę poniosło. Ale na kostur Eskulapa - co to w ogóle za plucie jadem z waszej strony? Jestem autentycznie przerażona. I - #14 - co to w ogóle za wyrażenie "byle lekarzyk"? Jako pielęgniarki i pielęgniarze jesteście niestety najbardziej zakompleksioną, skłóconą i jadowitą grupą zawodową. Próbujecie się często dowartościować poprzez deprecjonowanie innych - a to "pacjent durny" , a to "ratownik niedouczony" , a to ten "lekarzyna, co bez pielęgniarki nawet oliwkami stetoskopowymi do uszu nie trafi". Ludzie. Pielęgniarstwo to ważny, potrzebny i cudowny zawód. I tak, zdaję sobie sprawę, jak nieraz koszmarnie niedoceniany i niewłaściwie postrzegany. Ale doszukiwaniem się dziury w całym i zianiem nienawiścią na prawo i lewo niczego nie naprawicie. Poza tym no kochani, nie oszukujmy się. Lekarze mieli, mają i prawdopodobnie będą mieć szerszy zakres kompetencji. Choć pielęgniarki i pielęgniarze nieraz mogą mieć wiedzę co najmniej równą lekarskiej - przepisy są takie, że w większości przypadków bez jego zlecenia wielu rzeczy nie zrobi. Czy uważam, że pielęgniarstwo w naszym kraju powinno inaczej wyglądać, być bardziej doceniane, lepiej finansowane, a jego przedstawiciele traktowani jak profesjonaliści? Tak, zdecydowanie. Ale na miły Bóg, zachowujcie się jak ci profesjonaliści, a nie zakompleksione dzieci.

#16  2019.10.28 12:30:11 ~H

Felczer

#17  2019.10.28 12:59:26 ~60

O co wam chodzi byłe już "koleżanki"? Przecież ów buc powiedział prawdę. Że was ona boli to przykre.Miast studiow pieleg.+inne reso+ kursy i specki należałoby zrobić medycynę.Byc nawet glupkiem laikiem,pojsc na psychiatrię itp.Ale być lekarzyną!

#18  2019.10.28 13:23:47 ~Zocha

Ja też niedawno usłyszałam od lekarza ortopedy w szpitalu pediatrycznym, że pielęgniarki to personel pomocniczy. Jakby nie my i nasze doświadczenie, wiedza i umiejętności to niejeden konowal nie dałby rady, choć nosi stetoskop na szyi. Lekarz bez personelu pomocniczego nic nie zrobi.

#19  2019.10.28 13:25:19 ~XX

Do medyka taak takich jak ty uczę na bloku podstaw bo nie macie pojęcia nawet o zgodnym z procedurą myciu rąk.

#20  2019.10.28 13:40:19 ~ajka

Do Medyk: czekam z utęsknieniem, aż będziesz miał potrzebę zmiany pampersa u siebie. Zobaczymy, co wtedy powiesz ;)

#21  2019.10.28 13:46:11 ~Ewik

Zawsze taki burak się znajdzie i będzie gadał głupoty.Takie czasy i ludzie .Pelni pychy ,zarozumiali i zapatrzeni w siebie.

#22  2019.10.28 14:26:56 ~Piel

Czemu się oburzacie? Nie porównujmy się do lekarzy, jak nie będzie lekarza to i pacjenta nie będzie taka jest prawda

#23  2019.10.28 14:27:24 ~do 2

Wyższe wykształcenie nic nie znaczy nadal jest pielęgniarka

#24  2019.10.28 14:36:08 ~Gość

A ty 9 posrany medyku co robisz na tym portalu?

#25  2019.10.28 14:39:23 ~koleżanka

Kiedyś, kilka lat temu byłam świadkiem rozmowy koleżanki z lekarzem,moja koleżanka wtedy chodziło o sens zlecenia i ów lekarz odpowiedział; "jesteś mądra to idź na medycynę, skończ ją i dopiero wtedy dyskutuj na temat zlecenia" a prawda jest taka że z mgr ,specka to i tak będzie traktowana jako personel pomocniczy i musi być kilka pokoleń lekarzy zanim zmieni się myślenie, że to nie służebność tylko partnerstwo w opiece nad chorym pacjentem

#26  2019.10.28 15:18:31 ~Jaga

Gdyby nie personel tz pomocniczy to by lekarze spać w nocy nie mogli. Skąd wtedy zaufanie do tego pomocniczego personelu. Ķto cały dyżur obserwuje pacjenta? Na całym świecie pielęgniarki i lekarze to zespół tylko w Polsce są lepsi i gorsi.

#27  2019.10.28 15:40:46 ~B. Fiałek

Proszę o informację, kto tak powiedział i link do wypowiedzi. Prezesów izb lekarskich jest ponad 20.

#28  2019.10.28 15:56:38 ~Leq

W medycynie nie ma zawodów głównych i pomocniczych. Każdy jest inny i stanowi odrębny fach. To tak, jakby powiedzieć, że motorniczy jest zawodem pomocniczym kierowcy autobusu, wszak cel ich pracy jest jeden ;) Najgorszy jest brak szacunku do współpracownika, czy będzie to pielęgniarka, lekarz czy technik. Ani jeden z tych zawodów nie istniałby bez innego. Prosta sprawa.

#29  2019.10.28 17:18:09 ~Iga

Https://www.bil.org.pl/images/Primum/Primum.2019/Pliki.PDF/Primum201902.pdf

#30  2019.10.28 19:13:22 ~Ala

Co za c.l niedouczony, walnięty w chamski łeb

#31  2019.10.28 20:19:21 ~Piel

Do Pana medyka. Studia pielęgniarskie trwają 5 lat specjalizacja 2 a kursy to już zależy. Ostatnio od Pana rezydenta usłyszałysmy żeby podac potas z bolusa więc mu powiedzialysmy że unas z bolusa dają lekarze. Idiota zostal przez nas cofniety tuż potym jak nam naciagnal potas do strzykawki. Więc z ta edukacja nie tylko nam by się przydała. wszystkich przykladow niewiedzy nie będę wymieniac bo bym musiala książke napisać. Z resztą odciąć wam internet i będziecie biegać jak zagubione owieczki.

#32  2019.10.28 20:41:12 ~Iwona

Tego idioty i być zwanego medyk o nr 9 szkoda komentowac bo to debil.

#33  2019.10.28 20:55:06 ~Ala

Zgadzam się z tym jesteśmy pomocnikami dla lekarzy żeby sobie kupowali Lexusy za naszą ciężką pracę i opłacaną poniżej godności

#34  2019.10.28 22:05:41 ~Ela

Medyk nr 9 to zwykły troll albo niedowartościowany kolejny ratownik

#35  2019.10.28 22:17:49 ~XXX karlik

Tak personel pomocniczy to dlaczego muszą pracować za lekarzy wszystko. A lekarz to co król i władca . 85 procent opiera się na na pielęgniarkach . Lekarzą nie którym to już się w głowach porzestawiało i od pieniędzy i statusu społecznego. Nie możemy też wszystkich lekarzy rzucać do jednego koszyka. Są też normalni. Widzę i obserwuje co się dzieje w szpitalu pacjentem jestem. Szpital troszkę to mój drugi dom

#36  2019.10.29 00:15:13 ~paranoja

Przecież napisał prawdę, jak się komuś nie podoba rzeczywistości to niech poszuka innej. A co do komentarzy na temat tego że teraz pielęgniarki są po studiach, a co to ma do cholery za znaczenie, lekarski jest o wiele trudniejszy i wymagający, dlatego to pielęgniarki i cała reszta ekipy szpitalnej jest personelem pomocniczym osób prowadzących leczenie czyli lekarzy i tu nie ma na co się obrażać. Każdy zawód med. wnosi coś do leczenia i jest potrzebny ale to lekarz tym kieruje a inni wspomagają kropka.

#37  2019.10.29 00:23:01 ~Iva

Jak mamy walczyć dla lekarzy wszystko się należy a dla nas od lipca 100 zł do tej pory pieniędzy nam nie wypłacili. Mają nas w d. Nie liczą się z nami. Na pielęgniarki nie ma chętnych a reszta w ciągu 2 - ch lat odejdzie na emerytury i nas pocałujcie. Nigdy bym tego zawodu nie wybrała wierzcie mi nigdy w życiu. Tak mam dość

#38  2019.10.29 06:22:46 ~Med

Lekarze są za mocno rozpuszczeni zadufani i zapatrzeni w siebie. Stawki z kosmosu. A niektórzy powinni mieć zakaz wykonywania zawodu bo krzywdzą pacjentów.

#39  2019.10.29 06:46:35 ~ewa

Nawymyślali studiów,specjalizacji,kursów żeby zarobić na pielęgniarkach ,niestety rangi zawodu to nie podniosło,nadal wszyscy traktują nas jak personel pomocniczy .Ot i wszystko.

#40  2019.10.29 06:50:49 ~Danuta

Jak ja się cieszę że wyjechałam z Polski. Pracuję w Wielkiej Brytanii, tutaj pielęgniarki są szanowane i doceniane.

#41  2019.10.29 08:35:43 ~Magda .

Jak czytam te wasze wypociny pielegniarki to zygac mi sie chce . Wam niektorym to sie wydaje ze czy sie stoi czy sie lezy to wam sie nalezy .Odwiedzajac bliskich w szpitalu widze wasze podejscie.Sa wsrod was owszem z powołania panie serdeczne .Wiekszość starego personelu jest po liceum medycznym i tyle a uwazaja sie za Bog wie kogo .Wybierając ten zawód chyba miałyście swiadomość co chcecie robic czyli opiekować się pielęgnować chorych. Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak czuje się pacjent traktowany jak przedmiot przez was .

#42  2019.10.29 12:50:13 ~Piel

Ciekawe jak czuje się pacjent pozostawiony w szpitalu lub w domu opieki przez rodzinę? Jak trzeba z policją odwozić go do domu bo nikt po niego nie przyjeżdża? Cała rodzina robi karierę, musi pracować, nie chcą żyć w ubóstwie. Pielęgniarka też chce dobrze zarabiać ! Nie nasza wina, że jest za mało personelu i nie da się wszystkiego zrobić na czas ! Pani w urzędzie też każe czekać i często trzeba 100 razy chodzić żeby coś załatwić!

#43  2019.10.29 12:52:30 ~Piel

I skończcie z tym powołaniem - z powołaniem to może być ksiądz ! Pielęgniarki muszą zarabiać na swoje dzieci !

#44  2019.10.29 13:18:08 ~Do Magda

Pielęgniarki kończąc szkołę wiedziały na czym polega ta praca i jaki jest zakres obowiązków. Nie wiedziały natomiast, że w pracy będą musiały oprócz swoich obowiązków wykonywać pracę za dietetyków, fizjoterapeutów, opiekunów, psychologów, salowych, kuchenkowych, których szpital postanowił nie zatrudniać lub w niewystarczających ilościach. Ze trzeba będzie dokonywać wyborów kim zająć się najpierw, co wykonać teraz a co może poczekać lub zostanie nie zrobione bo czas iść do domu. Wreszcie, że trzeba będzie też wykonać pracę za inną pielęgniarkę która według norm zatrudnienia powinna być, a której nie ma zatrudnionej, bo nie ma chętnych żeby wykonywać ten zawód lub jak wolisz nie ma "powołań" !

#45  2019.10.29 16:44:35 ~Do 41

To rzygaj! Na co czekasz? Tylko najpierw weź słownik ortograficzny do ręki. To po pierwsze. A po drugie, jak szanowna pańcia odwiedza kogoś w szpitalu, to niech się zajmie osobą przez siebie odwiedzaną, ruszy dupę i coś przy niej zrobi, a nie obserwuje pielęgniarek. Takich jak ty widuję na co dzień w szpitalu. Interesują się wszystkim, tylko nie bliską osobą, którą przyszli odwiedzić, a nie daj Boże, gdyby poczuli smród z pampersa, wtedy przestają liczyć pielęgniarce łyki zimnej kawy i biorą nogi za pas. Wiesz mądralo, jak się czuje pacjent traktowany przez rodzinę jak zbędna rzecz, zwłaszcza przed świętami czy wakacjami? Dotarło czy napisać ci to drukowanymi literami?

#46  2019.10.29 17:05:59 ~50+

Za 2-3 lata nie będzie 1/3 pielęgniarek ,jak nie więcej i wtedy chciałabym zobaczyć miny tych wszystkich indiotów jak mówi mój wnuczek , a może zastąpią je lekarze tak jak jest w Niemczech , jeden taki spokornialy wrócił bo musiał pobierać krew ,podawać dożylne ,docenił wtedy piel na swoim oddz ,spokorniał .czekam na ten moment

#47  2019.10.29 22:19:22 ~Studentka

Ja bardzo podziwiam i doceniam pracę pielęgniarek ale wydaje mi się że to już trochę przesada i czepianie się , szukanie dziury w całym, przypuszczam że nikt nie miał nic złego na myśli.

#48  2019.10.29 22:30:13 ~B.50

Nareszcie ktos odwazyl sie powiedziec prawde. .Personel pomocniczy! Dobre. Bardzo dobre.

#49  2019.10.29 23:19:06 ~Anna

A ja zapraszam za granicę, przynajmniej za godne pieniądze pracuje i w poszanowaniu.

#50  2019.10.30 08:31:41 ~Do44

Za mnie Pani nie pracuje, więc proszę mnie nie obrażać, tylko robić do do Pani należy. Ja nie będę więcej za pielęgniarki podawać leków, reagować jak pacjent wymiotuje, sadzać do posiłków. To nigdy dom nie należało a byłam do tego przymuszano presją. Kim jestem? Na pewno nie służącą od pielęgniarek.

#51  2019.10.30 13:15:53 ~Do Magda

Naprawdę nie wiem w którym momencie Cię obraziłam ? Po prostu w polskich szpitalach jest bardzo źle. są to skutki wieloletnich zaniedbań rządzących. Szpitale są zadłużone, nieremontowane, brak personelu (każdego) niskie płace i wykorzystywanie ludzi. W tym wszystkim jest pacjent, który szuka winnych za niewystarczającą opiekę. Nie wie, że minimalne normy zatrudnienia i najniższe koszty to minimalna opieka, niestety. Ci co wymyślają takie ustawy nie leczą się w tych szpitalach ! Bo wiedzą, że to co wymyślili jest to do bani !

#52  2019.10.30 13:22:50 ~Piel

I tak jest ze wszystkim, w szkolnictwie też wspaniałe reformy, a swoje dzieci posyłają do prywatnych, przedszkoli szkół bo te są dla nas, zwykłych ludzi ! Dlatego takie "cudowne" bo nie dla siebie tworzone ! A teraz promocja pielęgniarstwa i znowu wszyscy będą się uśmiechać jak w reklamach colgate :)

#53  2019.10.30 13:38:14 ~Jan

A konowała do jakiej grupy personelu można zaliczyć?

#54  2019.10.31 15:31:01 ~misia

Przez 40 lat pracy nie spotkałam pielęgniarki - córki lekarzy.To jest zawód dla tzw. szaraków.Moje córki nie są pielęgniarkami. I to mój sukces .