Nie studiują pielęgniarstwa bo praca jest trudna, odpowiedzialność wielka, a płaca nieproporcjonalna. "Ale trzeba ich zmotywować aby w to szli!"

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.


Jak zachęcić do studiowania pielęgniarstwa? 

Rozmowa ze Zdzisławem Gamański, starosta powiatu chełmińskiego, o tym, że w Chełmnie - jak w większości szpitali powiatowych w Polsce - brakuje kadry medycznej i co planują z tym zrobić. 

- Czy Związek Powiatów Polskich podejmuje ten temat i wysuwa wnioski do rządzących?

- Uczestniczę w spotkaniach ZPP - jestem członkiem zarządu - i podejmiemy tę tematykę, bo to problem ogólnopolski. Pisaliśmy wnioski do ministerstwa zdrowia, sugerując powrót policealnych szkół kształcących pielęgniarki, ale odpisali nam, że nie zamierzają do tego wracać. Mogą jedynie rozważyć ułatwienia dotyczące studiów. W naszym szpitalu 70-80 procent kadry dojeżdża - z Torunia, Bydgoszczy czy Grudziądza. Niewielu mamy rodzimych lekarzy, dlatego widzimy potrzebę zachęcania do takiego kształcenia. Jako powiat może niewiele zmienimy, potrzeba zmian na szczeblu centralnym. 
 
- Kiedyś personelu medycznego było w szpitalu więcej?
 
- Na pewno. Łatwiej było zostać pielęgniarką, co wspominałem. Teraz młodzi, jeśli muszą wybrać studia to takie, które dają dobrą płacę. Tu praca jest trudna, odpowiedzialność wielka, a płaca nieproporcjonalna. Trzeba czymś zachęcić, motywować, by szli w to! 
 
 
 
Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze użytkowników

#1  2019.11.16 16:55:58 ~Ania

Dobrze powiedziane,iść w to,

#2  2019.11.16 17:30:19 ~piel.

" Iść w to" . . . . na zatracenie.

#3  2019.11.16 17:38:28 [email protected]@@

Pielęgniarki powinny złożyć wypowiedzenia z pracy,to wtedy będą wiedzieli co zrobić.

#4  2019.11.16 17:55:06 ~Rebeka

Mnie zachęcić i zmotywować to mogą już tylko pieniądze a nie słodkie dyrdymały jak to cudnie jest być pielęgniarką.

#5  2019.11.16 18:05:13 ~Piel

Niech "wejdą w to" ich żony, córki czy wnuczki i posmakują tego miodku. Nasi szanowni decydenci niech zaczną czytać wnukom na dobranoc te swoje wypociny w postaci jakichś strategii, sregiii na rzecz pielęgniarstwa. Równie dobrze mogą reanimować czy pudrować trupa! Ja swojej córce nie pozwoliłam wejść w to bagno i zdecydowanie odradzam ten zawód nie tylko bliskim i znajomym, ale również obcym. Szkoda życia!

#6  2019.11.16 18:23:00 ~byleco

Czy pielęgniarka, ta pracująca z pacjentem może tak samo realizować tekst np. ustawy podatkowej, czy o ruchu drogowym, tak jak są realizowane zapisy art.84-87 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r. ( wcześniej art. 2 i 21 Ustawy o pielęgniarstwie z 1935 r.)?

#7  2019.11.16 19:31:40 ~Do 6

Masakra!

#8  2019.11.16 20:00:40 ~do 7

W rzeczy samej !

#9  2019.11.16 20:02:29 ~do 5

100/100

#10  2019.11.16 22:17:44 ~Gość

Będę przestrzegać moją córkę, niech nigdy nie wybiera pielęgniarstwa, niech się szanuje, siebie i swoje zdrowie, rodzinę, niech ma czas na odpoczynek i przespane noce, niech nigdy nie dozna takiego stresu w pracy jak ja, niech godnie zarabia i spokojnie żyje

#11  2019.11.16 22:22:38 ~Prawda

Tu należy mieć układy, to nie o studia chodzi.

#12  2019.11.16 22:27:03 ~Gość

Pierdolenie kotka za pomocą młotka, ludzie, obudźcie się z niewoli, to nie minione stulecie!

#13  2019.11.16 22:43:44 ~Można

Mieć liceum medyczne i byckrolem na oddziale

#14  2019.11.16 22:44:50 ~Można mieć

Liceum i być królem na oddziale

#15  2019.11.16 22:45:39 ~Piguła

Tak, a ciekawe gdzie się tak króluje, powiedz

#16  2019.11.16 22:51:55 ~Kati

Gdzie są 4-letnie licea medyczne ja się pytam?

#17  2019.11.16 22:52:15 ~Jeżeli

Po liceum medycznym pielęgniarki mają więcej od magistrów że specjalizacją, jeżeli po liceum medycznym, mają w dodatku lżej fizycznie, jeżeli po liceum medycznym nie muszą pracować przy łóżku chorego tzw. toaletach a magister jest przy toaletach i jeździ do RTV itp. To o czym można jeszcze powiedzieć.

#18  2019.11.16 22:55:12 ~Nie

Ma szacunku do magistrów że specjalizacją, izby jeszcze tego nie zrozumiały, a związki zawodowe nie widzą, to jest przykre.

#19  2019.11.16 22:57:25 ~Nie

Mówcie, nie ma szacunku, wystarczy być w układzie i można wszytko. Litości do zawodu.

#20  2019.11.16 23:26:18 ~do 17

Można jeszcze powiedzieć,że ówczesne licea medyczne były na wyższym poziomie i lepiej przygotowywały do zawodu niż obecne studia. I wtedy znacznie trudniej było się do nich dostać niż teraz na studia.

#21  2019.11.16 23:35:32 ~do 17

Można jeszcze zapytać, po kiego grzyba ten magister jeździ do RTV ?

#22  2019.11.16 23:48:06 ~Plg

Jestem po SM po wyższych pokrewnych itd.itd.Rozumiem ,że powrót do liceów pozwoliłby na płacenie jałmóżny.Pielęgniarkami można byłoby szastać na liwo i prawo.Widać jak szanuje się nasz zawód.Teraz niemożliwością byłoby w ciągu 5 lat przygotować do zawodu pielęgniarki.Tylko głupcy nie mający zielonego pojęcia o naszej pracy ,mówić mogą takie pierdoły.

#23  2019.11.16 23:52:52 ~Widz

Powiem wam co zrobić ,żeby ściągnąć pielęgniarki do pracy-one gdzieś tam są.Zwiększyć obsadę i podnieść pobory .Ot i po problemie.W inny sposób nic nie wymyślicie.

#24  2019.11.17 00:10:27 ~20 -cd

Co nie oznacza,że Licea Medyczne dla 15 letnich dzieci to był dobry pomysł. Wręcz przeciwnie i mam nadzieję,że nigdy nie wróci . Zbyt twarda szkoła życia dla nieletnich. Ale wszyscy na niej zyskali oprócz absolwentek dyscyplinowanych i formowanych tak ,żeby kosztem własnych wyrzeczeń ulżyć wszystkim oprócz siebie.

#25  2019.11.17 03:38:25 ~Piel

Licea Medyczne to były kuźnie małoletnich służących . Takie instytucje nie powinny legalnie działać a taki proceder powinien być surowo karany.

#26  2019.11.17 08:15:18 ~Piguła

Licea Medyczne ogołacały z godności, prały mózgi i łamały charaktery młodym dziewczynom, patologia! Dobrze, że to się skończyło.

#27  2019.11.17 08:22:41 ~Do 16

Licea Medyczne byly 5 letnie nie 4. W czasie 5 lat nauki robilo sie zwykly ogolniak i zdobywalo dyplom pielegniarski. Po 4 klasie zdawalo sie mature a po 5 dyplom

#28  2019.11.17 08:30:35 ~Pola

W moim szpitalu pielęgniarki , które osiągnęły wiek emerytalny przymusza się do przejścia na emeryturę a potem ewentualnie praca na kontrakcie. zostało przyjętych dodatkowo masa pielęgniarek na małe kontrakty 4-6 dyżurów a starym pracownikom nie daje się ani 1 nadgodziny.Wproeadzilo to straszny chaos,dezorganizację,obniżyło jakość opieki pacjentów.czego można się spodziewać po pielęgniarkach które pracują po ponad 300 godzin miesięcznie i dorabiają niekoniecznie w swojej dziedzinie,np. pielęgniarka na codzien pracująca na psychiatrii dorabia na chirurgii.Prezesi szpitali są chciwi i liczą kasę nie przejmując się jakością.a będzie jeszcze gorzej.Czesc pielęgniarek po prostu jeździ po szpitalach zarabiać pieniądze a nie uczciwe pracować ,nie są związani emocjonalnie z xadn miejscem pracy .nie dbają o sprzęt.Liczy się kasa. .

#29  2019.11.17 08:35:23 ~Ja

Mam wrazenie,ze 90% tu wypowiadajacych sie nie jest pielegniarkami a wymadrzaja sie jak nie wiem. Do 22-jak nie mozna bylo przygotowac w 5 lat do zawodu? Mozna bylo i przygotowywano. Obecnie tez to trwa 3 albo 5 lat. 3 lata licencjatu i 2 mgr (dawniej mgr trwalo 5 lat czyli pielegniarka uczyla sie 10 lat). Dzis licencjat mozna miec z czego innego a i tak dostac sie mozna na mgr z pielegniarstwa. Mialam 2 koordynujace. Jedna miala licencjat z pedagogiki specjalnej zrobiony na WAM i mgr z promocji zdrowia. Druga miala licencjat z etnografii a mgr z pielegniarstwa(na szczescie zanim poszla na licencjat miala dyplom Liceum Medycznego) wiec sie orientowala w pracy. Kiedys pielegniarka konczac 5 letnie LM czy 2 letnie studia zawodowe od razu dostawala uprawnuenia do wykonywania wszystkich czynnosci. Dzis nawet glupiego plastra magister nie ma prawa przykleic dopoki nie skonczy kursu.

#30  2019.11.17 08:40:23 ~do 27

I dodam,jeśli ktoś nie zdał matury,wylatywał ze szkoły,lub powtarzał.Nie było możliwe otrzymanie dyplomu bez matury.

#31  2019.11.17 08:40:33 ~do 17

E, to jak jeździsz do RTV , to jeszcze nie tak źle!

#32  2019.11.17 09:47:45 ~Kejtno

Wychodząc z uczelni z dyplomem licencjata, nie można bez kursów, a zarazem wydania pieniędzy z własnej kieszeni lub od pracodawcy (często kosztem "lojajki", nie można wykonać prawie żadnych czynności. Przykładowo w poz nie można szczepić ani wykonać ekg. Podstawy teoretyczne są bardzo dobre, ale praktyka leży i kwiczy. Szczerze mówiąc pobierać krew nauczyłam się dopiero w pracy, nie mówiąc już o innych czynnościach. Szkoła nie przygotowała mnie na wyzysk pracodawcy, niską pensję która ledwie starcza od 1 do 1, wręcz śmieszne propozycje wynagrodzenia w szpitalach, wypalone koleżanki pracujące po 300 h. Studia magisterskie musiałam odłożyć że względu na koszt, ponad 13 tysięcy w moim mieście. Wkuwają nam w głowy ideały, autonomię zawodu, a z dniem odebrania PWZ i rozpoczęcia pracy jest zderzenie. Nie dziwię się, że nikt nie chce studiować kierunku, po którym będzie mało zarabiać i na uczciwe zarobki, które pozwolą na osiągnięcie pewnego standardu życia czy choćby zakupu mieszkania. Staram się trzymać wizji poprawy sytuacji w przyszłości i skupiać się na pacjencie, co przy ilości dokumentacji nie jest proste.

#33  2019.11.17 10:43:17 ~22 do ja

5 letnie licea nie kształciły tylko w kierunku pielęgniarstwa.W ciągu tych lat musiałaś też opanować wiedzę ogólną i przystąpić do matury.Kiedyś plg były dobrze przygotowane.Nie mówię,że nie.Wiedza medyczna tak poszła do przodu ,że dzisiaj takie kształcenie nie ma sensu.Mówi Ci to plg z 33letnim stażem.Jak już wspomniała jedna z koleżanek ,kiedyś była produkcja służących.Coś w stylu podręcznych.

#34  2019.11.17 10:54:52 ~DoDo

O tak, dawna szkoła licealna dawała uprawnienia. Przecież jej program jest na bezplatnych stronach internetowych ISAP, a to ogranicza wydatki.

#35  2019.11.17 11:15:29 ~Do 34

I brak rozrzutności na wyciągnięcie ręki. I były takie przedmioty jak: walka z chorobami społecznymi i zawodowymi, obrona przeciwgazowa, i wiele innych.

#36  2019.11.17 11:25:47 ~Sceptyk

Od qrwa 30 lat jest chujowo i żadne pieprzone żądy tego nie zmieniły czy to komuchów, liberałów czy PIS-u.PIS to pudruje od czasu do czasu.Pierdolone media żeby o czymś pisać jak nie ma o czym wyciągają jakieś afery, bo zawsze ktoś, gdzieś umrze i ktoś jest z tego niezadowolony.Procurator Naczelny stworzył odpowiednie komórki do walki ze służbą zdrowia i jest to po gangsterach jedyna grupa,którą się w ten sposób traktuje. Taki pijar wbija się w durne mózg i gawiedzi,która teraz pod wpływem googli jest już tak mądra, że zgłupiała do reszty.Młodzi,którzy zdecydowali się jednak na te miody nie garną się do trudnych rzeczy tylko idą za kasą. Rozwiązywać trudnych problemów zdrowotnych niedługo nie będzie miał kto.Wytną jakiś debilny wyrostek ale nie zrobią już nic ciekawaszego.Cofniemy się o 50 lat.

#37  2019.11.17 11:32:55 ~Ob

Wiadomo, że pielęgniarka może w każdej chwili złapać wirusa zoltaczki, HIV, gronkowca, paciorkowca, jakiegoś sysa skornego, syfa kalowego,W pakiecie dostaje również zozsypany kręgosłup i cukrzycę typu 2 i wieczne awantury z pacjentami i ich rodzinami. . Dlatego nie ma chętnych na studiowanie pielęgniarstwa , Mimo, że propaganda zamiata to pod dywan, to świadomość młodych ludzi jest już tak duża, że nie dadzą się nabrać na słodki ton decydentów.

#38  2019.11.17 12:00:52 ~Ob

No i wiadomo. Pielęgniarskie nie może się pomylić. Prokurator czuwa i wtedy można tylko liczyć na paczki od rodziny i znajowych,którzy nie odwroca się od Ciebie.

#39  2019.11.17 12:02:02 ~Ob

Przepraszam za literówki.

#40  2019.11.17 12:09:04 ~a_

Wiem, ze obrady czy tam inne narady to nie lekcja języka polskiego, ale sposób w jaki pan mówi: bezosobowo "trzeba ich zmotywować", i liczy na to, że tą bandą półgłówków będzie łatwo manipulować i wciskać kit. Ludzki pan! ;d Po przeczytaniu miałam jakiś niesmak i wizję, jak takie panisko przyjdzie do szpitala, przeżyje szok w zetknięciu z rzeczywistością, a nast. będzie żądał specjalnego traktowania ;d Tak jak inni decydenci wszelkiej maści ;d A to małej sali, najlepiej jednoosobowej, przyśpieszenia terminu zabiegu i cudownych leków ;d / a jak wiemy cudowna jest tylko woda z Lichenia ;d/ Miła jest memu sercu satysfakcja, jak widzę, jak wszelkiej maści wielcy panowie tego "kraja" doznają szoku już podczas pierwszego dnia pobytu w szpitalu ;d Wszystko jest inne! I nie pasuje do żadnego serialu paramedycznego ;d

#41  2019.11.17 12:11:08 ~Iga

Kasa i jeszcze raz kasa!

#42  2019.11.17 12:26:08 ~Piel

Zwiększyć obsadę i pieniądze . Pojedyncze dyżury wywalić w zeszła epokę . Dawno to powinno być zrealizowane . I po zawodach .

#43  2019.11.17 13:04:31 ~Do

No właśnie, galicjusze w tamtej epoce wskazali normę prawidłową to 7-8 chorych.

#44  2019.11.17 13:15:04 ~Do43

To dlaczego odnotowuje się okres bezrobocia ( szczególnie lata 90-te, XX w,początek XXI w. )w grupie pielęgniarek?

#45  2019.11.17 14:09:32 ~Fredi

I tak od początku świata,a może dłużej.Motwują.The show must go on./przedstawienie musi trwać/

#46  2019.11.17 14:25:09 ~Do 44

Dlatego,że chciano zaoszczędzić.Pielęgniarki wyrzucane były z pracy jak psiaki.Nie zwalniane, a wyrzucane.Te,które zostawały ,miały już wtedy o wiele więcej obowiązków.Dzisiaj nie wspomnę.Wiele z nas choruje,sporo odchodzi na wieczny odpoczynek grubo przed 60-tką.O tym cisza ,sza.Stąd wzięło się bezrobocie.Dzisiaj też można zrobić bezrobocie.Pozamykać szpitale,pozwalniać lekarzy i pielęgniarki.Chorych podrzucić rodzinom.W internecie podać instrukcję obsługi,co robić z takim chorym.Można zaoszczędzić? Można.Będzie bezrobocie? Będzie.

#47  2019.11.17 14:53:25 ~Tomek

Pracuje w szpitalu i średnia wiek pielęgniarek u mnie jest 50-60+. Dopóki nie wróci liceum pielęgniarskie, to nie będzie pielęgniarek. Bo na zdrowy rozum jak dziewczyna jest zdolna i jest w stanie 3 lata studiować pielęgniarstwo i zrobi 5 lat lekarza i nie będzie pomiataczem lekarza i nie będzie z kaczka na nocy latać dla pacjenta. Muszą wrócić czasu z liceum. I tak pielęgniarka robi wszystko co zleci jej lekarz więc po jakiego jej studia.

#48  2019.11.17 15:04:30 ~do 35

W tym programie występują też takie przedmioty jak: chemia stosowana, choroby wewnętrzne, chirurgiczne, ginekologiczne, dziecięce itd. Ciekawe tylko jeden przedmiot ma w nazwie "pielęgniarstwo". Jest to pielęgniarstwo społeczne.

#49  2019.11.17 15:09:40 ~do 43

Czy to przedział czasowy, w którym to do zawodu wymagającego ukończenia odpowiedniej szkoły i zgody państwa nie wprowadzano czynności takich jak np:higiena osobista pacjenta, czy innych drobiazgów wpływających na komfort chorego?

#50  2019.11.17 16:02:57 ~Ola

Krótkie pytanie czy jest taka płaca która by zadowolila pielęgniarki chyba nie. Bez przerwy tylko słychać że chcą więcej i więcej.

#51  2019.11.17 16:07:09 ~do 50

Chcą więcej,bo im się należy!

#52  2019.11.17 17:47:35 ~G.

Tomku nie wypowiadaj się w tematach dla siebie obcych, skup się na tym na czym się znasz.

#53  2019.11.17 18:09:37 ~AdamxD

Witam jestem na 3 roku pielęgniarstwa. Jest to ciężki kierunek który pochłania wiele czasu. Aktualnie młodzi ludzie na pielęgniarstwie nie widzą przyszłości w PL i decydują się pracować za granicą. Jeśli nic się nie zmieni sam nauczę się języka i wyjadę gdzie szanuje się pielęgniarki, pielegniarzy :)

#54  2019.11.17 18:11:28 ~do 47

Musisz się walnąć w swój pusty łeb i posłuchać jak rezonuje.Oddał byś baranie swoje dziecko na służącego którym każdy pomiata ?

#55  2019.11.17 18:24:59 ~Do Oli

Nie jest nam mało.My ciągle nie mamy normalnej siatki płac.Od kilku lat nam po trochu dają,później zabierają.My chcemy wiedzieć ile zarabiamy? Nie chcemy zapieprzać za 3 pielęgniarki.Na dłuższą metę tak się nie da.

#56  2019.11.17 18:38:47 ~Plg

Niech nie przejmują się pielęgniarkami.Jak wprowadzą dodatkowe zus-y dla pracujących dodatkowo na zlecenie,okaże się ,że braki są jeszcze większe.Szybciej zrezygnuję z dodatkowej pracy ,niż mam płacić złodziejom dodatkowy zus.Emerytury i tak nie doczekam.

#57  2019.11.17 22:29:46 ~Ech

Młode nie chcą pracować - bo stosunek ilości nauki, trudności studiów jest nieproporcjonalny do zarobków. Powrót do liceum medycznego nic nie da, tylko pogorszy. Po co iść do liceum w danym fachu skoro nie można w nim nigdzie pracować, tylko w Polsce? Tylko skończone ameby umysłowe wybrałyby coś takiego. W Europie i na świecie nie ma już szkół średnich z pielęgniarstwa czy położnictwa - są wyłącznie studia. Jakby wróciły licea medyczne, to by tylko zmotywowało nasz wspaniały ŻONT do tego, aby zatrudnić pielęgniarkę za najniższą krajową + 1 pielęgniarka na dyżur + wiiiiincyj obowiązkowych kursów. Bo przecież nigdzie nie wyjadą - bo ich nie zatrudnią :) bo nie mają dyplomów ukończenia STUDIÓW. A skoro nie wyjadą - to wydoimy z nich kasę ile się da. Dlatego, cieszmy się, że nasz zawód sięga rangi nauk szkół wyższych. A problem tego, że nie chcą pracować jest zupełnie inny - PIENIĄDZE. Pracuje dopiero 2 lata w zawodzie. Jakby mi ktoś powiedział przed studiami ile się dostaje na rękę (bo na licencjacie to jak się kogoś zapytało to wgl wielka tajemnica i głupie odpowiedzi w stylu -"oj lepiej znajdź bogatego męża" - qwa, gdzie ja się pytam xD, jak na studiach od rana do wieczora na zajęciach xD) i że istnieją POJEDYNCZE DYŻURY w szpitalach III stopnia, to bym poszła serio na coś innego (mimo że lubię swoją pracę). Jak od kwietnia moja pensja końcowa wyniesie mniej niż 3 tys na rękę (za 1 etat, a pracuje na 1+1/4) to poszukam pracy gdzieś indziej, gdzie mogą mieć hybrydy na paznokciach, wolne święta, bez pracy w nocy, nawet za te 2500 tys na rękę - byle bez tej odpowiedzialności i myślenia za lekarzy.

#58  2019.11.17 22:43:26 ~Do

3 tys na rękę to dla opiekuki czy opiekuna medycznego np. w DPS? za mniej nie przyjdą.

#59  2019.11.17 22:48:22 ~Do 32

Dokładnie tak. Tego co jest tak naprawdę potrzebne nauczyłam się w pracy. Umiejętności praktyczne tak naprawdę zależą w dużej mierze od osób, na które się trafi na praktykach. Ja miałam to szczęście, że trafiłam dobrze. Nie nauczyłam się wszystkiego, ale dużo umiałam zrobić. Także, bawi mnie to, jak Panie piel/poł z którymi miało się styczność na praktykach narzekające na młode, że nić nie potrafią - tak naprawdę to ile my umiemy kończąc studia zależy od nich. Połowę przedmiotów jakie wałkujemy na studiach bym wysłała w kosmos. Na studiach próbują zrobić z nas lekarzy, zamiast wpajać nam naszą wiedzę, to wciskają taką bardziej dla lekarza. Nie wiem na cho(.)re była mi cała anatomia, parazytologia, genetyka, embriologia, biofizyka, biochemia, filozofia, kilka rodzajów psychologii itd. jak to nie ma żadnego związku z naszą pracą, a zagadnienia omawiane np na farmakologii - totalnie niepraktyczne dla nas. Nic. I tak tego się człowiek uczy żeby zdać, a potem zapomnieć. A najgorsze jest to, że z takich przedmiotów najbardziej tyrali - więc zamiast się skupić na tych naszych zawodowych przedmiotach, to trzeba było się uczyć na stos poprawek z innych, niepotrzebnych przedmiotów i olewać resztę, albo - zdać byle na 3. Studia niech są - okej. Ale niech wywalą część tych przedmiotów i zastąpią je praktykami - bo ich jest zdecydowanie za mało.

#60  2019.11.17 23:00:26 ~57do58

Kurczaki, czyli ja już powinnam rzucić tą robotę w piiiisiu xD i słabo się cenię. W kwietniu to zrobię. Bo dodatek 1200 jeszcze mnie ratuje, ale później, będąc na kontrakcie - za 2500 zł nie będę robiła.

#61  2019.11.17 23:15:12 ~Do59

Ciekawe, dlaczego się tak dzieje w praktyce pìelęgniarki albo pielęgniarza?

#62  2019.11.17 23:19:47 [email protected]@

Do 59Jakie zakresy obowiązków mają pielęgniarze A jakie zadania nakłada ustawa z 2011 r o zaw plg i pł?

#63  2019.11.17 23:35:40 ~od59do62

Proszę zadać konkretne pytanie albo związane z moją wypowiedzią, a nie domyślać się o co chodzi. Czy mam wymieniać wszystkie artykuły?

#64  2019.11.17 23:38:37 ~od59do61

W sensie co?

#65  2019.11.18 01:24:11 ~PIEL

Aby dostać się na pielęgniarstwo wystarczy ledwo zdać maturę, znaczy na 30 %. Lekarzem - to po jakieś 90 % z rozszerzonej biologii , chemii i pdst. matematyki lub fizyki. Co tu niektórzy mają za mniemanie, że jak ktoś dostał się na studia pielęgniarskie to i na lekarskie się dostanie. I dlatego trzeba nam liceów medycznych. ? Skąd te bzdury ?

#66  2019.11.18 08:01:08 ~Ja

Do 65 tak zgadza się wymagania na studia pielęgniarskie są minimalne a studia wcale nie takie łatwe. O co chodzi? Wiadomo żeby złapać w sidła przyszłych niewolników systemu! I to zaledwie 30 procent minimum na studia pielęgniarskie to początek naszej deprecjacj zawodowej! Wstyd!

#67  2019.11.18 11:09:41 ~Iza

Jak być służącą to za dobre pieniądze. Czasy Florencji już dawno się skończyły.

#68  2019.11.18 13:40:44 ~PIEL

Nikt z młodych nie zostanie w tym zawodzie, jeżeli nie pojawią się opiekunki, sekretarki, wieksza samodzielność, ścieżki kariery zawodowej i stopniowy wzrost wynagrodzeń. Nie taki, że przychodzi mgr ze spec. i przeskakuje emerytki o 2000 tys. zł . Więcej szacunku do stażu pracy. Niech młody wie, że z wiekiem rośnie szacun i zasoby. Inaczej wypalenie po paru latach. I te urlopy zdrowotne, pomoc psychologa, psychiatry, urządzenia do przemieszczania chorych itp. Wszystko co pomoże przetrwać w miarę dobrym zdrowiu własnym i pacjenta. A studiów to już brońcie jak zdrowia. To jak litera A w alfabecie.

#69  2019.11.18 14:26:17 ~51?

Specjalista z plg z magistrem z plg.

#70  2019.11.19 14:42:35 ~Liceum

Niedługo napiszą że wystarczy weekendowy kurs. A tu piszą same piguly po liceum że poziom był lepszy w liceum niż na studiach z zazdrości. To logiczne.

#71  2019.11.20 08:22:19 ~Jasiczek

Po ostatnich moich dyżurach nocnych ja już nie chce być Pielegniarka /29 lat pracy / . Praca jest wyczerpująca psychicznie i fizycznie i wynagrodzenie za ta prace nędzne . Pozdrawiam koleżanki piel i życzę siły