Nie studiują pielęgniarstwa bo praca jest trudna, odpowiedzialność wielka, a płaca nieproporcjonalna. "Ale trzeba ich zmotywować aby w to szli!"

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.


Jak zachęcić do studiowania pielęgniarstwa? 

Rozmowa ze Zdzisławem Gamański, starosta powiatu chełmińskiego, o tym, że w Chełmnie - jak w większości szpitali powiatowych w Polsce - brakuje kadry medycznej i co planują z tym zrobić. 

- Czy Związek Powiatów Polskich podejmuje ten temat i wysuwa wnioski do rządzących?

- Uczestniczę w spotkaniach ZPP - jestem członkiem zarządu - i podejmiemy tę tematykę, bo to problem ogólnopolski. Pisaliśmy wnioski do ministerstwa zdrowia, sugerując powrót policealnych szkół kształcących pielęgniarki, ale odpisali nam, że nie zamierzają do tego wracać. Mogą jedynie rozważyć ułatwienia dotyczące studiów. W naszym szpitalu 70-80 procent kadry dojeżdża - z Torunia, Bydgoszczy czy Grudziądza. Niewielu mamy rodzimych lekarzy, dlatego widzimy potrzebę zachęcania do takiego kształcenia. Jako powiat może niewiele zmienimy, potrzeba zmian na szczeblu centralnym. 
 
- Kiedyś personelu medycznego było w szpitalu więcej?
 
- Na pewno. Łatwiej było zostać pielęgniarką, co wspominałem. Teraz młodzi, jeśli muszą wybrać studia to takie, które dają dobrą płacę. Tu praca jest trudna, odpowiedzialność wielka, a płaca nieproporcjonalna. Trzeba czymś zachęcić, motywować, by szli w to! 
 
 
 
Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.