Szef do pielęgniarek: zróbcie "kroplówki z potasem" w klubie sportowym. Odmówiły! Sportowcy przyszli do pielęgniarek.

Praktyka zawodowa pielęgniarek.


Pielęgniarki a wlew kroplowy z potasem

źródło: sport.pl

Pielęgniarki z jednego z podmiotów leczniczych miały udać się do klubowych budynków klubu sportowego. Taka prośbę dostały SMS-em od dyrektora placówki. Cel niecodziennej wizyty? Podanie dwudziestu kilku graczom kroplówek. Dawki co najmniej po pół litra, na głowę. Wlewy nie tylko z witaminy C, B12, elektrolitów, żelaza i glukozy, ale też z potasu w stężeniu 15-procentowym. Abstrahując od tego, że takie zabiegi byłyby równoznaczne ze złamaniem procedur antydopingowych, czego same pielęgniarki prawdopodobnie nie wiedziały (zdrowemu sportowcowi dożylnie można podać tylko 100 ml wszelkich substancji) to budziły ich wątpliwości związane z bezpieczeństwem. Podania potasu kategorycznie odmówiły. Do klubu nie pojechały. Piłkarze na polecenie klubowych władz przyjechali do nich do kliniki. Kroplówki (ostatecznie z magnezem zamiast potasu) podano pierwszej pechowej siódemce, dla reszty nie było miejsca w pokojach. Kolejni gracze swoje porcje mieli dostać następnego dnia, ale na zabiegi się już nie zgodzili. Zostali wyraźnie poinformowani przez personel, że to co proponuje im klub i to o co prosi ich pracodawca, jest nie tylko niebezpieczne, ale i nielegalne. Jedna z pielęgniarek miała mówić o tym najgłośniej, również sportowym działaczom i swoim zwierzchnikom. Teraz sama ma problemy i czuje się winna.

(...)

- Potas to jest kation wewnątrzkomórkowy. Zbyt duża jego ilość podana w zbyt szybkim czasie może powodować groźne dla życia zaburzenia rytmu serca - mówi nam dr. nauk medycznych Jarosław Krzywański. Specjalistę medycyny sportowej zapytaliśmy o dożylne podawanie tego minerału. Nasz rozmówca kręci nosem. - Potas podawany dożylnie jest na oddziałach intensywnej opieki medycznej, w szpitalach, a nie w przychodniach, gdy ktoś ma jego niedobór – uzasadnia. Nie można dziwić się zatem pielęgniarkom, że jak zobaczyły, co podawać mają zdrowym ludziom, były skonsternowane.

(...)

Zobacz szczegóły w artykule pt.: Pielęgniarka z Siedlec ujawniła aferę dopingową. Teraz sama ma problemy. "Mam własne wartości"

źródło: sport.pl

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze użytkowników

#1  2019.11.24 19:18:42 ~Jaga

No i dobrze źe ustawa o zawodzie pozwala nam odmówić dziwnych eksperymentów nawiedzonych lekarzy

#2  2019.11.24 20:38:32 ~Jan

To się w głowie nie mieści ! Co za ignorancja !

#3  2019.11.24 21:02:51 ~Iwona

Ja byłam świadkiem jak lekarz wpisał zlecenie podać 15ml potasu uwaga Z BOLUSA. Na uwagę że nie można był bardzo zdziwiony że trzeba to podać w kroplowce. Pozdrawiam i życzę zdrowia

#4  2019.11.24 21:40:26 ~Aip

Chorym ze zleceniami od od lekarza też odmawiają, niestety.

#5  2019.11.24 22:38:27 ~Go

Najgorsze jest to, że ci sportowcy uważają, że to jest czysty doping i można go stosować. Dowiedziałam się ostatnio od jednego ex-sportowca, że przetoczenia dożylne po zawodach to norma. Inaczej nie ma wyników i się wypada z gry. Był b. zdziwiony, kiedy dowiedział się, że takie kwd podaje się chorym w stanie zagrożenia zdrowia czy życia. Obecnie wyczynowy sport to wynaturzenie cywilizacji współzawodnictwa i sportowcom/trenerom/działaczom czy prezesom klubów sportowych wydaje się, że wszyscy, w tym medycy, uważają takie działanie za normalne, a to po prostu patologia. Co do ostatnio zaobserwowanych dziwnych zjawisk w zakresie zleceń lekarskich/obyczajów obserwuję ustne zlecanie serii zastrzyków typu Fraxiparyna czy Olfen-w lecznictwie otwartym (zlecone przez lekarzy z placówek ościennych). Oczywiście-nie podaję, odsyłam pacj. do lekarzy i bez skutku. Też tak macie?

#6  2019.11.25 08:28:27 ~Piel

To nie było ich stanowisko, miejsce pracy, zakres obowiązków, ich pacjenci - musiały odmówić. Nie można się dawać wkręcać w takie sytuacje - niech sam to poda jak czuje taką potrzebę !

#7  2019.11.25 10:47:49 ~-Piel

To byli zdrowi ludzie . Jak można podać coś dozylnie bo ćwiczą. Moga pobrac per os przygotowac sie do sportu na ile organizm naturalnie jest wydolny . Czasem można przedobrzyc . To chyba jakiś żart .

#8  2019.11.26 22:04:30 ~Coś

Ujawniła nielegalnie podawane kroplówki. Jest sama z tym wszystkim zero wsparcia jakiegokolwiek od 1.5 miesiąca . A pan mówi do niej, że należałoby panią wstrząsnać! Sam się Pan wstrząśnij!

#9  2019.12.02 21:25:58 ~....

"Kto uratował jedno ludzkie istnienie jest bohaterem, a kto ocalił tysiące istnień jest pielęgniarką" - cyt. Stephen King https://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/10432

Dodaj komentarz