Pielęgniarki: do 2025 roku "dodatkowy wymiar urlopu wypoczynkowego".

Warunki pracy pielęgniarek i położnych.


Dodatkowy wymiar urlopu wypoczynkowego do 2025 roku?

Rada Ministrów w dniu 25 października 2019 roku zaakceptowała uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”, przedłożoną przez Ministra Zdrowia. W dokumencie tym czytamy między innymi, cytuję:

"Dodatni wpływ na poprawę warunków pracy pielęgniarek i położnych powinno mieć wprowadzenie dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Pielęgniarki i położne podlegają ogólnym zasadom uprawnień urlopowych wynikającym z przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040, z późn. zm.). W kraju tylko nieliczne grupy społeczno-zawodowe mają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, który przysługuje im ze względu na stan zdrowia, rodzaj pracy lub szczególne warunki jej wykonywania".

W powyższym dokumencie wytyczono cel: poprawa warunków pracy pielęgniarek i położnych.

W celu osiągnięcia powyszego celu zaplanowano podejmowanie działań związanych z wypracowaniem formuły dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla pielęgniarek i położnych.

W "Polityce..." zapisano:

"W opinii środowiska zawodowego wprowadzenie przywileju zawodowego dla pielęgniarek i położnych w postaci dodatkowego urlopu wypoczynkowego przyczyni się do zatrzymania w zawodzie pielęgniarek i położnych, które ze względu na wiek, wypalenie zawodowe spowodowane stresem, a także niekorzystne warunki pracy i niesatysfakcjonujące poziomy wynagrodzeń podejmują decyzję o zakończeniu kariery zawodowej, przechodząc na emerytury, renty czy świadczenia przedemerytalne bądź decydują się przekwalifikować do wykonywania innego zawodu lub uatrakcyjnienia oferty pracy dla osób wybierających zawód pielęgniarki lub położnej.

Propozycje stopniowego wprowadzania powyższych uprawnień zawodowych, uwarunkowanych wiekiem (50 lat) lub stażem pracy (20 lat pracy w zawodzie) zostały złożone przez OZZPiP. Jednakże wprowadzenie w życie proponowanych rozwiązań wymaga przede wszystkim przeprowadzenia szczegółowej analizy dotyczącej ich skutków finansowych dla m.in. pracodawców, NFZ i budżetu państwa.

Termin realizacji: realizacja na bieżąco do 2025 r.

Podmiot odpowiedzialny: MZ we współpracy z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi i NRPIP".

źródło: Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce

Wybrał: Mariusz Mielcarek

Urlop zdrowotny dla pielęgniarek i położnych

Poniżej przypominamy o pomyśle izby pielęgniarek w sprawie urlopu dla poratowania zdrowia dla pielęgniarek i położnych 

politykazdrowotna.com

Oferta dla pielęgniarek i położnych w wieku emerytalnym, które chcą pozostać czynne zawodowo oraz urlop dla poratowania zdrowia to projekty, nad którymi chce pracować wspólnie z resortem zdrowia Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych – mówi nam Zofia Małas, szefowa NRPiP.

Dla pielęgniarek i położnych, które ukończą 60 r. życia i chcą jeszcze być czynne zawodowo dobrze by było przygotować zachętę do pozostania nadal w zawodzie – mówi nam Z. Małas. Wspominała o tym także podczas weekendowej konwencji PiS. 

Czytaj więcej w artykule pt.: Z. Małas o urlopie dla poratowania zdrowia pielęgniarek

autor: Aleksandra Kurowska

źródło: politykazdrowotna.com

Komentarze na pielegniarki.info.pl

Czytam to i się zastanawiam... czy autor artykułu dobrze zinterpretował słowa pani Małas i czy to nie jest jakieś przejęzyczenie bo w głowie mi się nie mieści, żeby takie idiotyzmy ktoś mógł wymyślić i mówić o tym. Zapytam: po co mi urlop zdrowotny w wieku 60 lat, jak będę mieć już wtedy wypracowana emeryturę? A to czy będę chciała pracować nadal czy odpoczywać będzie zależało tylko ode mnie.

No nie mogę. .. a może ciut wcześniej, żeby jakoś do tej 60-tki dociągnąć? 
Kto wymyśla takie bzdury????
Dlaczego nauczyciel może wziąć roczny urlop żeby podreperować zdrowie, odpocząć a my tyramy po nocach w święta i weekendy i mamy tylko 26 dni urlopu???
To jakaś paranoja!!!!
Czytając komentarze bardzo spodobał mi się pomysł wręczania medali POŚMIERTNIE!!!!! 
W punkt normalnie!!!!!

Słabe.... Desperacki krok, mający na celu zatrzymanie pielęgniarek emerytek. Bardzo słabe. Gdyby Paniom reprezentującym nasze sprawy, zależało na zdrowiu nas, pielęgniarek pracujących z pacjentem, zawalczyłyby o urlop na potraktowanie zdrowia w trakcie aktywności zawodowej, abyśmy w zdrowiu dotrwały do emerytury. Po osiągnięciu emerytury, taki urlop jest zbyteczny, bo te z koleżanek które będą w dobrej kondycji, pójdą na emeryturę. A jeśli będą chciały dorobić, to dorobią sobie na swoich warunkach. A tych, dla których jedynym marzeniem, jest koniec wątpliwej kariery zawodowej, nie skusi nic, a szczególnie pomysł rzucony jak ochłap.

Brawo. A po 70 roku życia urlop zdrowotny, pełna refundacja leków i leczenia sanatoryjnego. A co izby proponują dla pielęgniarek po 80 roku życia? Kompletną rewitalizację?

Czasami zastanawiam się jak jeszcze można poniżyć naszą grupę zawodową wymyślając takie bzdury. W tym wieku każda pracująca kobieta powinna pójść na zasłużoną emeryturę i się nią cieszyć. Złota zasada pracuję by żyć a nie żyję żeby pracować.

A po co mi urlop zdrowotny na emeryturze? Wtedy będę już miała urlop dozgonnie. Nauczyciele mają w karierze zawodowej możliwość trzykrotnie korzystać z rocznego płatnego urlopu zdrowotnego... A nam Panie w Izbach pielęgniarskich proponują urlop zdrowotny po 60- tce. To chyba jakiś żart. Nawet się nie chce komentować...

Wybrał: Mariusz Mielcarek


Zobacz także:

Wynagrodzenia pielęgniarek - izba przystała na powiązanie "dodatku zembali" z zaangażowaniem w pracy oraz opinią pacjentów.

Szef do pielęgniarek: zróbcie "kroplówki z potasem" w klubie sportowym. Odmówiły! Sportowcy przyszli do pielęgniarek.

Pielęgniarka jednozmianowa miała L4. ZUS wypłacił 7 tys. zasiłku. W drugim zakładzie według ZUS-u "świadczyła" pracę, powinna oddać zasiłek. Co na to Sąd?


Komentarze użytkowników

#1  2019.12.04 10:08:45 ~Hmm

Za 5 lat akurat bedzie odmlodzenie kadry bo roczniki starsze ktorych jest duzy procent przejda na emeryture, a zostana tylko Mlodzi ktorzy teraz zaczynaja zdobywac doswiadczenie, mlodzi ktorzy przyjda po studiach i nie juz tak duza czesc personelu pielegniarskiego ktora ma teraz 40-50lat. jak zwykle byle im sie oplacalo cos wprowadzic.

#2  2019.12.04 11:26:12 ~pacjentka

Odejdą z zawodu te które muszą pracować z paniami 60 plus które zanim się schlą są już zasapane są ciągle zmęczone i wysługują się młodszymi wiem o czym mówię bo w niektórych szpitalach 70 % pielęgniarek to emerytki na kontraktach nie liczy się wydajność liczy się sztuka . Obudźcie się bo za parę lat będzie za późno pielęgniarka to nie galernik jako pacjentka nie mogę patrzeć na taki stan rzeczy . Za parę lat przy takich warunkach pracy w szpitalach pielęgniarek nie będzie takie warunki to powolna autanazja pielęgniarek i pielęgniarstwa jako takiego.

#3  2019.12.04 11:29:46 ~gość

Wprowadzić gratis pampersy i chodziki dla czynnych zawodowo,może się skuszą.

#4  2019.12.04 13:13:39 ~Nikt

Pancie ogarnijcie się.po co komu urlop na emeryturze.to taka sama rewelacja jak ustawa 203 a później brutto.brutto.może trzeba używać rozumu!

#5  2019.12.04 17:19:35 ~Pacjent

To jest niemożliwe. Ktoś musiał dokonać błędnej interpretacji. Nie może być taka głupota zapisana w ustawie. Tak jak nauczycielom tak i wam należy się dodatkowy urlop i to po paru latach pracy. Tyle wolnego ile mają nauczyciele powinno przysługiwać wam i całej reszcie średniego i niższego personelu. Może wówczas mialybyscie inne podejście do pacjenta. I coś mi się wydaje, że tutaj jest pies pogrzebany. Człowiek chory to i zmierzły a wam się to udziela. I tak dzień w dzień. Szlag. Dobrze jest trafić na takie forum, wówczas łatwiej zrozumieć drugą stronę. Ja powoli zaczynam. Fajnie by było gdybyście i wy starały się zrozumieć.

#6  2019.12.04 19:48:45 ~ola

A może urlop zdrowotny żeby można było bez kolejki iść na rechabilitację ,żeby się zregenerować i pracować dalej?

#7  2019.12.04 22:00:06 ~Plg

Może dodatkowy urlop pielęgniarkom mającym kontakt z czynną gruźlicą i wlewami.Dlaczego zabrano nam urlop? Czy taka choroba jak gruźlica i nowotwory płuc miały iść w zapomnienie? Nieee,jest ich więcej.Nasze zdrowie się nie liczy?

#8  2019.12.04 22:38:05 ~:)

A może w ogóle wypoczynek pośmiertny? Co za głupoty.

#9  2019.12.04 22:56:02 ~Gosc

Prosze panie z Izb o odpowiedz ;co z pielegniarkami z Dps-ow czemu zspominacie o tej grupie, placa regularnie skladki i nikt nie wspomina zeby podwyzki rowniez je objely, mimo ze odlaczyono Dps-y od MZ pielegniarki tam pracujace odprowadzaja skladki a Izby Pielegniarskie wogole nie podejmuja tematu. Zapraszam panie do Dps-u Tomaszow Mazowiecki ul Farbiarska

#10  2019.12.04 22:58:51 ~Agnieszka

Najpierw zapewnijcie urlop tym na przymusowych kontraktach bo właśnie tak pracuje od 15 lat i bez urlopu. To jest masakra i kpina.

#11  2019.12.05 05:04:16 ~Monika

Dodatkowy urlop dla pielegniarki, która osiągnęła wiek emerytalny? To jakaś kpina!

#12  2019.12.05 11:46:01 ~Piel

Do #5 Droga pacjentko, dziękuję, że stara się Pani zrozumieć pielęgniarki. Zapewniam Panią, że człowieka chorego rozumiemy jak nikt inny. To my żyjemy chorobami innych nie mając czasu na zajęcie się własnymi schorzeniami. To my przeżywamy śmierć matki zostawiającej malutkie dzieci, my widzimy rozpacz żony zostającej wraz z dziećmi bez środków do życia, bo jej mąż uległ wypadkowi i sam wymaga domowej pielęgnacji. My stykamy się z rozpaczą rodziców, którym umierają dzieci. My walczymy z czasem, żeby udało się wydobyć noworodka zanim niedotleni się.dalej nie będę rozpisywała się. Przykłady można mnożyć. Proszę nie wymagać od nas, abyśmy były super miłe dla dzieci staruszków zostawianych w szpitalu, bo rodzina musi odpocząć, bo rodzina brzydzi się zmienić pampersa, bo rodzinanma chory kręgosłup i nie da rady posadzić chorego. My naprawdę wiemy komu trzeba współczuć, a komu przemówić do rozsądku. Szpital to nie żłobek dla staruszków, a rodzina pacjentów nie jest gośćmi Grand Hotelu. Pozdrawiam serdecznie i życzę nam wszystkim dużo zdrowia.

#13  2019.12.05 12:55:53 ~Aga

A po co Nam dodatkowy urlop wypoczynkowy, ja chce wcześniejszego przejścia na emeryturę. To powinniśmy walczyć, to ma na prawdę sens.

#14  2019.12.05 15:25:42 ~anes

Uwazam ze urlop zdrowotny powinien byc wczesniej,jak pojde na emeruture i bede chciala dorobic,to wezme np. 1/2etatu lub mniej i ta reszta czasu to moje wolne. emerytalne. W glowie mi sie nie miesci jak mozna wymyslec cos tak dziwnego. Urlopy dla pan po 20 latach pracy owszem-super pomysl. pozdrawiam

Dodaj komentarz