Nursing Now vs. Pielęgniarstwo po polsku.

2 min czytania
Aktualności


foto: Ministerstwo Zdrowia


5 lutego 2020r. w Ministerstwie Zdrowia zainaugurowano w Polsce międzynarodową kampanię „Nursing Now”.

2020 rok został ogłoszony przez WHO we współpracy z Międzynarodową Radą Pielęgniarek i Międzynarodową Radą Położnych – „Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki  i Położnej”. Data ta zbiega się z dwusetną rocznicą urodzin Florence Nightingale, prekursorki współczesnego, profesjonalnego pielęgniarstwa.

– Współczesna pielęgniarka i położna to zawody samodzielne, nowoczesne, wymagające dużej profesjonalnej wiedzy medycznej, wyjątkowych predyspozycji – silnej osobowości, cierpliwości oraz empatii – podkreślała Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Międzynarodowa kampania "Nursing Now" ma podkreślić ogromną rolę pielęgniarek i położnych w ochronie zdrowia. W większości krajów świata stanowią one co najmniej połowę wszystkich pracowników systemu opieki zdrowotnej.

W czasie uroczystości studentki oraz studenci pielęgniarstwa i położnictwa przedstawili 20 marzeń dotyczących zawodu pielęgniarki i położnej. Wśród nich były m.in.: "Moim marzeniem jest zostanie specjalistką w dziedzinie, na którą się zdecyduję i być bardzo dobrą w swojej pracy", "Chciałbym, aby mężczyźni w pielęgniarstwie stali się normą, a nie wyjątkiem" oraz "Chciałabym, aby społeczeństwo widziało w pielęgniarkach i pielęgniarzach specjalistów, którzy znają się na tym co robią".

W uroczystości udział wzięli: Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, Zofia Małas, przewodnicząca Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Krystyna Ptok, prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, prof. Ryszard Gellert, Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, także przedstawiciele samorządów zawodowych lekarskiego, aptekarskiego, diagnostów laboratoryjnych, Rzecznika Praw Pacjenta, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, pielęgniarskich i położniczych towarzystw naukowych oraz Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych, Fundacji Urszuli Jaworskiej, Stowarzyszenia Amazonek, naczelne pielęgniarki szpitali warszawskich, studenci uczelni kształcących na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. 

źródło: zdjęcia i tekst – Ministerstwo Zdrowia


Zobacz także:

Bzdura roku? Pielęgniarki kontraktowe nie mogą być wliczane do wskaźnika zatrudnienia.

Pielęgniarki: Dysproporcje zarobkowe w zawodzie pielęgniarki mogą sięgać nawet 2 000 zł PLN.

Ministerstwo: pielęgniarka z licencjatem, czy pielęgniarka absolwentka LM, są to równoważne tytuły!


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze