Pielęgniarki - priorytetowe testy COVID-19.

Pielęgniarki w okresie pandemii.


Testy dla pielęgniarek na obecność wirusa

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie priorytetowego wykonywania testów na obecność wirusa COVID-19 dla personelu medycznego

Szanowny Panie Ministrze,

znajdujemy się obecnie na prostej drodze do szczytu epidemii wirusa COVID-19. Najprawdopodobniej liczba zarażonych będzie w najbliższych dniach drastycznie wzrastać. Od początku zmagań z epidemią widzimy, iż najważniejszym bastionem wszelkich działań przeciwdziałających jest służba zdrowia.

Niestety już pierwszy tydzień ukazał istotną słabość systemu w ochronie służby zdrowia. Pojedyncze zachorowania, które zdarzyły się wśród personelu medycznego, spowodowały zamknięcie konkretnych placówek i przymusową kwarantannę dla ludzi niezbędnych w służbie zdrowia. Nie wyobrażam sobie, by tak potrzebne w tej chwili osoby jak lekarze i pielęgniarki oczekiwali bliżej nieokreślony czas na wykonanie testu. Nasza obecna sytuacja i prawdopodobny scenariusz najbliższych dni wyklucza takie marnotrastwo zasobów ludzkich.

Uważam, iż niezwykle istotne jest, by pracownicy szpitali w chwili podejrzenia zakażenia wirusem COVID-19 byli natychmiast poddawani testowi. To sprawi, iż czas kwarantanny będzie możliwie najkrótszy. Podobną praktykę należy wprowadzić w wypadku wystąpienia podejrzanych objawów u lekarza, pielęgniarki lub salowej, by jak najszybciej wykluczyć lub potwierdzić chorobę. Być może pewnym rozwiązaniem dla ciągłości pracy na konkretnych oddziałach szpitalnych byłoby zastosowanie prewencyjnej kwarantanny dla części personelu, który w razie przymusowej kwarantanny po potwierdzonym zachorowaniu mógłby podjąć pracę na oddziale i zapewnić kontynuację leczenia pacjentom.

Mimo wyjątkowej sytuacji liczę na szybkie działania, a także na odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Czy Ministerstwo Zdrowia zamierza odgórnie nakazać priorytetowe wykonywanie testów dla personelu medycznego?

2. Jeśli tak, kiedy będzie wprowadzone w życie?

3. Jakie działania podejmuje Ministerstwo Zdrowia, by przeciwdziałać zamykaniu oddziałów, w których ktoś z personelu zachorował na wirusa COVID-19?

Z wyrazami szacunku

Joanna Jaśkowiak

Poseł na sejm RP

24 marca 2020

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także:

Liczba pielęgniarek zarażonych i na kwarantannie. 
Pielęgniarki - ubezpieczenie należy się wszystkim pielęgniarkom!Zobacz także:

Dodatki dla pielęgniarek w szpitalach jednoimiennych.

Pielęgniarki a pandemia: "przedziwne" dysproporcje w zarobkach.

Pielęgniarki - MZ komunikat nr 2 - kwestia miejsc pracy.