Jestem gotowa stanąć na czele strajku pielęgniarek.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.


Przewodnicząca związku pielęgniarek w RMF

Pani Krystyna Ptok była gościem radia RMF w dniu 18 marca 2021 roku. Pybikujemy z RMF fragment wywiadu. 

źródło: RMF24

(...) Jestem gotowa stanąć dziś na czele strajku pielęgniarek. Sytuacja jest katastrofalna - mówi Krystyna Ptok. Dam przykład z dziś: jesteśmy na OIOM-ie covidowym, my tylko dwie, w kombinezonach, mamy wymieniać się co trzy godziny, jak to zrobić? - dodaje gość Marcina Zaborskiego. Pielęgniarki już w tej chwili padają na nosy. Sytuacja przenoszenia z miejsca na miejsce, pracy na trzech etatach - minister zdrowia powinien bić głęboki pokłon - dodaje Krystyna Ptok.

Mamy włoski strajk, mamy strajk okupacyjny, mamy strajki głodowe. Będą decydowały poszczególne organizacje. Forum radia, którego jestem sympatyczką nie jest miejscem na omawianie strategii związku zawodowego - mówiła w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Krystyna Ptok, zapytana o formę ewentualnego strajku pielęgniarek. Szefowa OZZPiP zapewniła jednak, że ewentualne protesty nie zaszkodzą pacjentom. Pielęgniarki są przy pacjentach. I każdą akcję, która była w Polsce organizowana przez pielęgniarki, nawet okupacyjną w szpitalu wskażę, że nie było wtedy żadnej sytuacji, która zaskoczyłaby pacjentów i była zagrażająca ich życiu i zdrowiu - dodała Ptok.

Przewodnicząca związku pielęgniarek i położnych powiedziała też, że propozycje wynagrodzeń, które przedstawia ministerstwo nie mają szans zatrzymać pielęgniarek w polskich placówkach ochrony zdrowia. Jeśli resort zdrowia mówi o zatrzymaniu najliczniejszej grupy pielęgniarek, która w tym momencie jest w systemie ochrony zdrowia nawet w momencie uzyskania wieku emerytalnego, to nie może wynagradzać pielęgniarki na poziomie 3700 zł pensji zasadniczej. Taką kwotę dostaje na wejście pielęgniarka, która wchodzi do systemu - powiedziała Ptok. (...)

źródło: RMF24

Wybrał: Mariusz Mielcarek