Przegląd coponiedziałkowy internetu. Pielęgniarka oddziałowa menadżerem kliniki? Pielęgniarki idą do sądu i skarżą dyrekcję szpitala o fundusz socjalny. Zobacz kto i jak szczepi we Francji na grypę A/H1N1 i jakie są tego stanu skutki. 1 KOMENTARZ.

Pielęgniarstwo a media.

Zobacz nowy dział na Portalu - studia pomostowe będą jeszcze krótsze!

Świętochłowice – u sześciu osób z personelu szpitala w tym dwóch pielęgniarek stwierdzono obecność  wirusa A/H1N1. Objawy chorobowe bardzo łagodne. Informacje pochodzą z portalu Nasze Miasto.

Bydgoszcz – Gazeta Pomorska oraz Gazeta Wyborcza informuje, że w szpitalach uniwersyteckich w Bydgoszczy planowane jest wdrożenie nowego rozwiązania organizacyjnego, które będzie polegać na tym, że klinikami zarządzać będą pielęgniarki oddziałowe. To jeden z elementów restrukturyzacji dwóch bydgoskich szpitali uniwersyteckich.  Prezes firmy konsultingowej przygotowującej program naprawczy wyraża opinię, że: "utworzymy nowe stanowisko menedżera oddziału. Obejmą je obecne pielęgniarki oddziałowe. Chodzi nam o rozdzielenie zarządzania od spraw medycznych. To model holenderski i duński, który zarządzanie przekazuje w ręce personelu pielęgniarskiego". Cytowany powyżej przez Ekspres Bydgoski prezes, informuje iż "od menedżera oddziału zależeć będzie aż 40 proc. dochodów każdego z pracowników (także ordynatorów). Szpitale mają odejść od systemu płac proporcjonalnego do dochodowości uzyskiwanej przez dany oddział.- Zakładamy, że 60 procent pensji uzależnione zostanie od stanowiska i tego, co robi dany pracownik, a pozostała część wynikać będzie z karty zadań menedżera". W komentarzu do artykułu w przedmiotowej sprawie czytamy: „Niejednemu nie spodoba się podział władzy w klinikach - ograniczenie roli lekarzy do opieki nad chorymi, a pielęgniarkom oddziałowym przekazanie uprawnień do zarządzania.”

Opole – pielęgniarki na dwie godziny odeszły od łóżek pacjentów. Według protestujących pielęgniarek szpitala MSWiA, wynagrodzenia są „poniżające”. Dwie godziny pielęgniarki spędziły w sali konferencyjnej. Pielęgniarki żądają obecnie 170 zł podwyżki brutto (pierwotne 250 zł), dyrekcja proponuje 100 zł. O sprawie informuje TVP Opole.

Białystok – szpital winny jest pracownikom ponad 3 miliony złotych z funduszu socjalnego. Pracownicy chcieli aby na święta przeznaczyć środki finansowe w wysokości 400 tys. zł. Dyrekcja stanowczo odmówiła. Wobec powyższego związki zawodowe pielęgniarek wystąpią o wpłacenie przez szpital na konto funduszu socjalnego należnych pieniędzy. Obsługa samego pozwu sadowego to będzie wydatek dla szpitala w wysokości 70 tys. złotych.

Francja – szczenienia na grypę A/H1N1.  Przez pomyłkę pielęgniarki wstrzyknęły pięciorgu dzieciom w wieku poniżej 3 lat cztery razy większe dawki specyfiku, niż powinny. Oburzony związek lekarzy obwinia za to rząd, który zamówił szczepionki w hurtowych buteleczkach, zawierających aż po 20 dawek specyfiku. Szef związku twierdzi, że nie doszłoby do pomyłki, gdyby ministerstwo zdrowia pozwoliło prywatnym lekarzom na szczepienie Francuzów, zamiast powierzać to pielęgniarkom i uczniom szkół pielęgniarskich w zatłoczonych ośrodkach szczepień pośpiesznie stworzonych w halach sportowych. O sprawie informuje Portal Interia.

Z sieci internetowej wyłowił Mariusz Mielcarek

Zobacz poprzednie coponiedziałkowe subiektywne przeglądy sieci . . .

29 listopada 2009 roku - 5 KOMENTARZY

23 listopada 2009 roku - 3 KOMENTARZE

16 listopada 2009 roku - 4 KOMENTARZE

8 listopada 2009 roku -  12 KOMENTARZY

2 listopada 2009 roku - 3 KOMENTARZE

26 października 2009 roku - 21 KOMENTARZY

Chcesz otrzymywać bieżące informacje o pielęgniarkach i pielęgniarstwie na swoją skrzynkę pocztową? Zapisz się tutaj.