Dwa tysiące pielęgniarek anestezjologicznych wyszło na tory kolejowe i wstrzymało ruch pociągów. Powód: żądanie podwyżki płac oraz uznanie ich specjalności na poziomie magisterium. Policja usunęła protestujących siłą. Zobacz zdjęcie.

Pielęgniarstwo na świecie.

Powodem paraliżu na podparyskim dworcu kolejowym Montparnasse był strajk około dwóch i pół tysiąca pielęgniarek i pielęgniarzy anestezjologicznych. Powodem protestów są zbyt niskie płace oraz nie uznanie ich specjalności na poziomie magisterium. Związane jest to z reformą zaproponowaną przez Minister Zdrowia Roselyne Bachelot.

Akcja protestacyjna francuskiego białego personelu trwa już od kilku tygodni, jednak, jak twierdzi Krajowy Związek Anesteziologów i Pielęgniarek, dotychczasowe formy protestu nie zwróciły uwagi francuskich władz na ich problem.


Protest jest jedną z najostrzejszych form, jaką do tej pory zastosowano. Na kilka godzin sparaliżowany został całkowicie ruch pociągów podmiejskich w kierunku na południowe i zachodnie przedmieścia Paryża, a także ruch części francuskich szybkich pociągów TGV.

Początkowo policja starała się zmusić uczestników akcji protestacyjnej do opuszczenia torowiska pokojowo, ale nie przyniosło to zamierzonego rezultatu. Ostatecznie do usunięcia protestujących z torów policja użyła siły.

We Francji pracuje około 7500 pielęgniarek i pielęgniarzy anestezjologicznych. Osoby takie kończą pięć lat studiów, następnie po trzech latach zdają egzamin państwowy. Po dwóch kolejnych latach w zawodzie muszą ukończyć dwa lata dodatkowych szkoleń. Pomimo tego zgodnie z reformami Minister Zdrowia Francji pielęgniarki z takim wykształceniem posiadają jedynie tytuł licencjata.

Zdjęcie oraz artykuł ukazał się w dniu 19 maja 2010 roku na stronie France 3.fr, jego autorką jest Emmanuèle Bailly. Zdjęcie AFP / ERIC PIERMONT.

Tłumaczenie Jarosław Heydrych

Wybrał Mariusz Mielcarek

 

Zobacz także:

Pielęgniarstwo na świecie

26 kwietnia 2010 roku - Jednolite stroje służbowe pielęgniarek i położnych w całej Polsce? Jak takie rozwiązanie miałoby szanse na wprowadzenie w naszym kraju? Zobacz informację z kraju, w którym taki system wprowadzono. Ten artykuł czytano prawie 3 000 razy. KOMENTARZY 35.

29 kwietnia 2010 roku - W trosce o godność pacjentów oraz wygodę pielęgniarek i pielęgniarzy w Państwowej Służbie Zdrowia Wielkiej Brytanii wprowadzone zostaną nowe stroje . . . dla pacjentów. Ten artykuł czytano prawie 1 500 razy. KOMENTARZY 8.