Sejmowa komisja zdrowia to wilk w owczej skórze, udający sprzymierzeńca pielęgniarek i położnych. Przepraszam uniosłem się, a to po prostu polityka .....

Działalność władz izby pip.

...................................................

27 marca bieżącego roku informowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych, że w dniu dzisiejszym odbędzie się specjalne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia. Temat: "Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych"! Czytano prawie 2 500 razy, 29 KOMENTARZY!

W sprawie "norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych" w ostatnich dniach w mediach ukazało się bardzo wiele informacji, które dezinformują opinię publiczną! Gołym okiem widać, że obecne zwiększone zainteresowanie kwestią norm zatrudnienia przez ministerstwo zdrowia oraz sejmową komisję zdrowia wynika z ... walki politycznej. Rozpoczynamy cykl artykułów w przedmiotowej sprawie. Dziś kilka zdań o sejmowej komisji zdrowia ....  

.


.

Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Każdy obiektywny obserwator sytuacji w kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych musi zadać sobie pytanie: co SEJMOWA KOMISJA ZDROWIA, zrobiła w przedmiotowej sprawie, od daty podpisania przez ministra zdrowia w dniu 28 grudnia 2012 roku przedmiotowego rozporządzenia? Czyli przez 450 dni!!! Co stało na przeszkodzie, aby posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych zwołać kilka miesięcy temu, a nie teraz na 5 dni przed wejściem w życie rozporządzenia z 2012 roku i kilka tygodni przed eurowyborami? Myślę, że obecny termin posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych wynika nie tylko z merytorycznych przesłanek, a wpływ miał także "kalendarz polityczny".

Zatroskanie tematem "norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych" przez sejmową komisję zdrowia jest zastanawiające, kiedy to SEJMOWA KOMISJA ZDROWIA zdecydowała o tym, że "normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych" mają być ustalane tylko w podmiotach leczniczych niebędący przedsiębiorcą! Czyli tylko w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz jednostkach budżetowych, których według rejestru podmiotów leczniczych jest około 460! Natomiast w Polsce mamy ponad 700 szpitali. Czyli rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych dotyczy tylko około 65% polskich szpitali.

Wniosek: regulacje prawne przyjęte przez sejmową komisję zdrowia (ustawa o działalności  leczniczej) spowodowały, że obecnie około 35% szpitali nie obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych!

Jeden z posłów podczas procedowania ustawy o działalności leczniczej zgłosił poprawkę, aby regulacje w zakresie norm obowiązywały także w szpitalach prowadzonych w formie spółek, lecz zdecydowany sprzeciw przedstawiciela ministerstwa zdrowia spowodował, że posłowie sejmowej komisji zdrowia takie rozwiązanie odrzucili. Z pełną świadomością, po dyskusji w tej sprawie.

Dlatego obecne biadolenie posłów w sprawie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych i przebieranie się za sprzymierzeńców naszej grupy zawodowej to szczyt hipokryzji. Zarówno posłów koalicji rządowej i opozycyjnych! Najpierw naprawcie to co zepsuliście .....

Obrońcy pielęgniarek i położnych się znaleźli .....

.

Zresztą co wy wiecie o pielęgniarkach? Sejmowa komisja zdrowia omawia sprawy dotyczące pielęgniarek. A tu nagle posłanka zadaje pytanie ....... No to pojechała! Czytano prawie 5 000 razy, 10 KOMENTARZY!

C.d.n

Mariusz Mielcarek

.

P.S W prima aprilis 2014 kierownictwo ministerstwa zdrowia spotkało sie z władzami izby pip w sprawie norm zatrudniania pielęgniarek i położnych. Powołają kolejny zespół.... Data spotkania mówi wszystko. Zobacz komunikat mz w tej sprawie. Natomiast strona interntowa władz izby pip milczy (2 kwietnia, 11.40).

..