Jakie są rzeczywiste intencje w zakresie powierzenia pielęgniarkom i położnym uprawnień do wypisywania recept? Poszerzenie uprawnień i kompetencji, poprawa statusu zawodowego czy jednak zmniejszenie obciążenia pracą lekarzy poprzez "efektywne wykorzystanie czasu pracy" ... pielegniarek i położnych!

Polskie ministerstwo zdrowia dzieli pielęgniarki na lepsze i gorsze!

........................................................

W uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej w zakresie "recept" napisano:

1. Jaki problem jest rozwiązywany?

1. Pacjenci często oczekują w kolejkach do lekarza, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (poz), oraz do lekarza specjalisty, aby uzyskać skierowanie na wykonanie badań diagnostycznych. W celu zniwelowania czasu oczekiwania pacjent przed pierwszą i kolejną wizytą lekarską w trakcie leczenia schorzenia przewlekłego mógłby otrzymać skierowanie na ustalone rodzaje badań od pielęgniarki lub położnej ubezpieczenia zdrowotnego realizujących świadczenia opieki zdrowotnej.
Projektowana ustawa ma na celu poprawę dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.
Proponowane rozwiązania umożliwią rozpoczęcie diagnostyki bez konieczności oczekiwania na wizytę lekarską.

2. Pacjenci często oczekują w kolejkach do lekarza poz i specjalisty, aby uzyskać poradę recepturową. W celu  przyśpieszenia możliwości otrzymania recepty na wybrane leki bez konieczności oczekiwania na wizytę u lekarza, należy zwiększyć kompetencje pielęgniarek i położnych. Zlecanie leków wg schematu ustalonego przez lekarza mogłaby realizować pielęgniarka lub położna. Projektowane rozwiązanie ma na celu ułatwienie kontynuacji leczenia bez konieczności oczekiwania na wizytę lekarską.

3. Ułatwienie pacjentom podejmowania leczenia lekami, które będą mogły zlecać pielęgniarki i położne samodzielnie (mgr pielęgniarstwa, mgr położnictwa), wówczas pacjent nie będzie korzystał z wizyty lekarskiej. Projektowane rozwiązanie ma na celu jak najszybsze podjęcie leczenia przez pacjenta, bez konieczności oczekiwania na wizytę lekarską.
Na przykładzie cukrzycy i chorób układu krążenia (łącznie) szacuje się, że rocznie udzielanych jest ok. 32 mln porad lekarskich podstawowej opieki zdrowotnej, udzielonych w miejscu udzielania świadczeń pacjentom w związku z leczeniem cukrzycy i/lub chorób układu krążenia, oraz ok. 500 tys. porad udzielonych w domach pacjentów w związku z leczeniem cukrzycy i/lub chorób układu krążenia oraz ponad 3 mln porad lekarskich w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Można przypuszczać, że liczba recept wydanych dla pacjentów z cukrzycą i chorobami krążenia będzie zbliżona do wskazanej liczby porad.

2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt

1. Istotą proponowanych zmian jest powierzenie pielęgniarkom/położnym ubezpieczenia zdrowotnego szerszych niż dotychczas uprawnień związanych z możliwością zlecania określonego pakietu badań diagnostycznych, zlecania leków w kontynuacji schorzeń przewlekłych (określonej grupy schorzeń), jak też samodzielnego zlecania wybranej grupy leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych przez pielęgniarki/położne z tytułem magistra.

2. Potrzeba zapewnienia lepszych standardów opieki pacjentom, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca udzielania świadczeń w obszarach wiejskich i społeczności lokalnej. Projektowane zmiany wpłyną na efektywne wykorzystanie czasu pracy członków zespołu terapeutycznego, wykorzystanie umiejętności, wiedzy, doświadczenia i poziomu wykształcenia zawodowego pielęgniarek i położnych, zmniejszenie obciążenia pracą części personelu medycznego.

3. Poprawa statusu zawodowego pielęgniarek i położnych potwierdzonego uzyskaniem szerszych uprawnień i kompetencji zawodowych.

Zobacz komentarze na facebooku

.

Kwestia finansów w kontekście "recept pielęgniarek i położnych". Jak sprawę postrzega ministerstwo zdrowia?
 

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz także:

Zobacz propozycję wykazu leków, na które będzie miała prawo wystawić receptę pielęgniarka i położna.

Aktualności według działów - Zapowiedź ministra zdrowia - pielęgniarka wypisze recepty [Ponad 500 KOMENTARZY!!!]

Najpierw UE dyskrymiowała pielęgniarki absolwentki Liceum Medycznego. Po 10 latach naprawiła swój błąd! Teraz polskie ministerstwo zdrowa chce przyznać kompetencje do samodzielnego ordynowania leków i wystawiana recept tylko magistrom, natomiast osobom z tytułem licencjata do wystawiana recept na zlecenie lekarza. Tylko ta grupa pielęgniarek będzie miała kompetencje do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne i laboratoryjne. NA TO NIE MOŻE BYĆ ZGODY! [CZYTANO PONAD 4 000 RAZY, 155 KOMENTARZY!]

Komentarze użytkowników

#1  2014.06.20 08:17:17 ~basik

No nie.wypisywanie recept ,ma poprawić nas status? dziękuję bardzo.wolę być bliżej pacjenta na sali,a nie siedzieć i pisać kolejne papiery.

#2  2014.06.20 09:01:26 ~mm

Czy kolezanki entuzjastki wypisywania recept przeczytaly? Jestem ciekawa czy sa zachwycone '' efektywnym wykorzystaniem czasu pracy pielegniarki''?

#3  2014.06.20 10:41:52 ~piguła

No nie nawet jak będę miała 10 specjalizacji i podwójnego magistra z pielęgniarstwa to moja ręka nie wypisze żadnej recepty moja praca jest przy pacjencie i tam chcę być i tak już zarzucili nas stertą papierów i co jeszcze recepty i co jeszcze pytam efektywne wykorzystanie czasu -to co niby ja leżę przez 12 godzin w salonie spa ? chyba co po niektóre koleżanki entuzjastki mgr i recept i badań podmiotowych w głowę czymś oberwały? ale chyba za mało tak wam bardzo zależy na odwalaniu roboty za doktorków? wy chyba powariowałyście do końca !

#4  2014.06.20 23:06:03 ~jm

No i wyszło szydło z worka. Ciekawe czy bardzo bolało entuzjastki wypisywania recept jak je w d. ukłuło

#5  2014.06.21 11:14:31 ~Anka

To jest rozwiązanie systemowe na "rozładowanie kolejek" pana Bartosza Arłukowicza?

#6  2014.06.21 19:12:34 ~M@gister

Dla mnie to oczywiste, że pielęgniarki mają mieć różne kompetencje w zależności od posiadanych kwalifikacji. Nie rozumiem dlaczego . Znowu ktoś chce skłócić środowisko. Powinniśmy się raczej skupić na walce o większe pieniądze, które pójdą za zwiększonymi kompetencjami a nie o mieszaniu koleżankom w głowach i sianiu kolejnego bezsensownego zamętu.To ciekawa zagrywka pielęgniarki skłócić.i zapomną o walce o podwyżki. MOŻE LEPIEJ MÓWIĆ JEDNYM GŁOSEM .CHCEMY ZARABIAĆ GODNIE .A nie dyskutować kto ma wypisywać recepty.w moim POZ-ie gdzie się leczę recepty wypisują już dawno pielęgniarki wykonując tą pracę za lekarza pierwszego kontaktu. widziałam wielokrotnie a lekarz przystawiał tylko swoją pieczątkę . a teraz przystawią je same.OBUDŹMY SIĘ I KRZYCZMY JEDNYM GŁOSEM .CHCEMY ŻYĆ GODNIE . Nie widzicie że niszczą naszą grupę zawodową , a my sami sobie skaczemy do gardeł.WSTYD!

#7  2014.06.21 20:05:57 ~@l@

A nie zastanowiło to Was ,że ktoś naszym kosztem będzie znowu zgarniał kasę za szkolenia .bo już kończy się nabór na pomostówki i skończy się kasa, a te wszystkie uczelnie i firmy kształcące pielęgniarki muszą jakoś się utrzymać. Bo na naszej grupie zawodowej najłatwiej zbić majątek, nawet nasze izby prowadzą odpłatnie kursy specjalistyczne i szkolenia. Tylko kto za to płaci? Oczywiście pielęgniarki ze swoich nędznych dochodów.I zamiast lepiej zarabiać musimy ponosić kolejne wydatki.

#8  2014.06.22 10:21:58 ~nurse

Zgadzam się z pigułą i @l@ ! Ja mimo,że mam mgr i specjalizację KURSU Z WYPISYWANIA RECEPT NIE ZROBIĘ ! Walczmy o lepsze zarobki, lekarze biorą za dyżur 2000 zł, z czego połowę śpią, a drugą przesiedzą w internecie. My musimy często pracować za taką stawkę cały miesiąc.

#9  2014.06.23 09:47:29 ~irena

Najlepszy jest punkt ,2''- ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha ,ha ha, - ale się uśmiałam

#10  2014.06.23 13:20:08 ~pielęgnia

A co z odpowiedzialnością za źle wypisaną receptę. Wówczas wszystko co złe spadnie na pielęgniarkę, błędna diagnoza , błędne leczenie. Lekarz zawsze się wybroni - typu recepta była wystawiona bez konsultacji z lekarzem, lub pielęgniarka błędnie zinterpretowała wyniki badań itp.

#11  2014.06.27 14:40:49 ~gusiek47

Mój lekarz również proponował mi 100% udziału w gwarantowanych i bezpiecznych akcjach. Nie musiał długo czekać na moją zgodę. Niestety wydmuchał mnie i zostawił samą, a teraz jestem zmuszona do pracy na dwa etaty wśród wdzięcznych mi za moją lojalność i godną pochwały postawę koleżanek:) Nie marnuję czasu, właśnie szukam trzeciego etatu. Mam nadzieję na lepsze jutro:)

Dodaj komentarz