Jak zlokalizować odpowiedni urząd w Niemczech w zakresie uznania kwalifikacji pielęgniarki?

Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen.

.................................................

Portal Pielęgniarek i Położnych rozpoczyna swoją działalność w nowym obszarze dotyczącym pracy polskich pielęgniarek i położnych w Niemczech. Mam nadzieję, że praktyczny aspekt przekazywanych informacji w ramach pflegepolen.pl spotka się z zainteresowaniem polskich pielęgniarek zamierzających podjąć pracę w Niemczech oraz tych, które już pracują w Niemczech. Zapraszamy na Facebook - Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen

Mariusz Mielcarek

 

 

Jak zlokalizować odpowiedni urząd w

Niemczech w zakresie uznania kwalifikacji

pielęgniarki?

 

Gdy planujemy podjąć stałą pracę w Niemczech w charakterze pielęgniarki / pielęgniarza musimy wystąpić o państwowe uznanie dyplomu. Uznanie to daje nam prawo do używania nazwy zawodu i do jego wykonywania. Jedna ze stron internetowych Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych, a mianowicie: www.anerkennung-in-deutschland.de traktuje właśnie o temacie uznawania tytułów zawodowych w Niemczech. Osoby, które ukończyły szkołę za granicą, a które chciałyby podjąć pracę w swoim zawodzie w Niemczech mogą ubiegać się o uznanie w tym kraju posiadanego świadectwa kwalifikacji zawodowych. W ramach postępowania odpowiedni urząd sprawdzi równoważność naszego dyplomu z niemieckim odpowiednikiem takiego dokumentu. Uznanie może być nam wydane jedynie pod warunkiem, gdy nasze wykształcenie zostanie uznane za równoważne.
Natomiast kiedy zamierzamy pracować w Niemczech tylko tymczasowo i okazjonalnie, a jesteśmy obywatelami kraju członkowskiego UE lub EWG, nie potrzebujemy uznania państwowego, konieczne jest jednak zameldowanie faktu wykonywania pracy zawodowej w odpowiednim urzędzie.
Po kliknięciu zakładki „Annerkennungs-Finder” (wyszukiwarka zawodów) na wspomnianej już stronie i wykonaniu kilku kroków  wytypowany zostanie konkretny adres jednostki urzędowej, do której  należy się zgłosić w obu przypadkach.

Opracowanie na podstawie:

http://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/index.php (19.08.2014)

 

Koordinatorin für internationale Kontakte
Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen
Email: [email protected]

.

Zobacz także:

W Niemczech zmniejszają dokumentację medyczną w zakresie opieki, a w Polsce każda pielęgniarka widzi codziennie na swoim stanowisku pracy jak bezsensownie tą dokumentację się rozbudowuje.

Zarobki pielęgniarek w Niemczech.

Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen - Niemcy starają się pozyskać pielęgniarki z .... Filipin, Wietnamu czy Chin.

Polish Nursing and Midwifery Portal - Pielęgniarki w Anglii

.