"U nas ratownicy robią wszystko co pielęgniarki tzn: np. przetaczają krew, piszą raporty pielęgniarskie, a my dalej nie wiemy czy jest to zgodne z prawem".

Rząd - braki w kadrze pielęgniarskiej uzupełnimy ratownikami medycznymi.

        

 

 

"Witam panie Mariuszu czy mógłby pan opublikować na portalu co ratownik medyczny może robić pracując na oiomie, u nas ratownicy robią wszystko co pielęgniarki tzn: np. przetaczają krew, piszą raporty pielęgniarskie, a my dalej nie wiemy czy jest to zgodne z prawem. Pracują po dwóch lub trzech w porze dziennej jak i nocnej bez pielęgniarki. Ratownicy pracują na umowę zlecenie jako praca dodatkowa za wysokie stawki godzinowe. Zarabiają dużo więcej niż wykwalifikowany personel etatowy na oiomie. Jesteśmy wobec tej sytuacji bezradne. Ordynator i oddziałowa stoją za nimi, a nas dyskryminują. Czy jest to zgodne z prawem?" 

Dane autorki do wiadomości redakcji Portalu 

Więcej informacji w tej sprawie wkrótce...

Mariusz Mielcarek 

 

Zobacz także:

23 maja 2016 roku - W sejmie dyskutowano o sytuacji, kiedy na oddziale Intensywnej Opieki Medycznej pracuje tylko... dwóch ratowników. Nie ma żadnej pielęgniarki.

15 sierpnia 2016 roku - Ministerstwo zdrowia o "zastępowaniu się nawzajem pielęgniarek i ratowników".

Rząd: braki w kadrze pielęgniarek uzupełnimy ratownikami medycznymi

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.08.18 20:47:40 ~kris

Niech NFZ to zweryfikuje, bo rozumiem że skoro wszystko robią to i pieczątki są .

#2  2016.08.18 21:00:25 ~Pigulka

U nas tez sa ratownicy, robia podstawowe bledy, przez ktore musimy świecić oczami. maja 50 zl mniej podstawy jak pielegniarki. Robia szkoly pielegniarskie, jednak nic z nich sensownego nie wynosza, bo wszystkie praktyki itd załatwiają. nas wysmiewaja, gdy im zwracamy uwage. na 7 ratownikow jedynie 1 jest zaangazowany w prace.

#3  2016.08.18 22:03:20 ~oj

No ! Czyli można płacić więcej za naszą pracę! Pieniądze się znalazły. Jakieś wnioski , miłe panie? Może by tak brać przykład z mądrzejszych?

#4  2016.08.18 23:34:55 ~Ratownik M

Kiedy skończy się wasze szczucie na ratowników a co oni wam zawinili? Niesłyszałem żeby środowisko ratownicze było do was nadtawione w tak wrigi sposób. O braki kadrowe miejcie pretensje do tych cwaniar co kształcą się na państwowym i wyfruwają za granicę, bo tym samym drenują nas wszystkich jako podatników i was drogie pielęgniareczki bo zamiast powodować ciągłość w zatrudnieniu na zasadzie uzupełniania personelu to robią się luki a wy przyklaskujecie że wyjeżdzają a z drugiej biadolicie, że was mało, w końcu żeby wam pomóc (tak wam nie pacjentom bo pacjent dla was to tylko numerek na tablicy), bo tego chcecie rządacie, ustawodawca sięgnął po ratowników, to wy znowu pomyje na ratowników i że tak być nie może, jednak jak się okazuje to ostatnio pielęgniarka wykonała dziecku zastrzyk śmierci z KCl czyż nie? Widzę na tym portalu zawiązał się nawet komitet obrony tej nieszczęśnicy i biadolicie nad nią jak wiejskie płaczki. Kolejna sprawa wynagrodzeń, czego chcecie od ratowników? miejcie pretensje to dyrekcji, skoro umówiłyście sie na takie płace to wasz problem. Wy wykonujecie swoją pracę a ratownicy swoją, skoro nie wiecie czy to jest zgodne z prawem to się zgadza bo jesteście zbyt ograniczone żeby mieć taką wiedzę, dlatego zajmijcie się leczeniem pacjentów i kształceniem żebyście umiały odróżnić NaCl od KCl.

#5  2016.08.19 03:49:02 ~gg

Ale pacan- do powyższego niby ratownika

#6  2016.08.19 05:54:23 ~Kknd

Szkoda słów na powyższy komentarz, ratownika. Nie wie Pan co dokładnie było przyczyną podania KCl. O waszych umiejętnościach też można powiedzieć bo zdarzali się tacy mądrzy wasi koledzy, że kaniule wkłówali odwrotnie, zaciskali stazę na szyji pacjenta by założyć wkłucie na główce dziecka.

#7  2016.08.19 08:26:16 ~do kknd

Czy ktoś z tego powodu stracił życie?

#8  2016.08.19 09:21:15 ~Ratownik M

Oczywiście standard zaraz napiszecie, że to producent pomylił ampułki i źle oznaczył etykietą. Prawda jest taka, że gdyby to zdarzyło się ratownikowi to rychło pod ministerstwem rozbiłybyście białe miasteczko i domagali się wyrzucenia ratowników ze szpitalnych oddziałów i oczywiście podwyżek, bo wy tak nigdy wprost o same podwyżki tylko zawsze przy okazji bo wam nigdy o pieniądze nie chodzi, jak strajkujecie to w pierwszej kolejności to poprawa warunków pracy, że pacjenci są zagrożeni a lekarze mało przystojni a przy okazji to wiadomo, podwyżki.

#9  2016.08.19 09:33:09 ~do Ratowni

Masz świętą rację. Tak się składa, że jestem opiekunem medycznym i terapeutą zajęciowym w dps. Pielęgniarki tylko narzekają na to, że jest ich brak, a jak wprowadzili nasz zawód opiekuna medycznego to zaczęły mówić, że niepotrzebnie, bo to do nich należy pielęgnacja. Jedynym zawodem, który pielęgniarki uznają jest lekarz, bo nawet na położne już narzekają, że tylko poród mogą odebrać i nic więcej.

#10  2016.08.19 10:41:38 ~Piel

Taa.ratownicy stworzeni do celów wyższych ? nigdy nie zapomnę jak ratownik powiedział o mojej ciężko chorej Mamie cyt. " trupów się nie myje" MAZOWIECKI ODDZIAŁ ONKOLOGICZNY W WIELISZEWIE PODODDZIAŁ RADIOTERAPI.I uczyłam ich pomiarów RR ! ŻENADA I SKANDAL KOGO TAM ZATRUDNIAJĄ !

#11  2016.08.19 10:44:16 ~mgr

Ratownik M : ależ prostackie pisanie . no jaki fach.taki człek.cóż wymagać.

#12  2016.08.19 10:51:37 ~kkrystyna

"my dalej nie wiemy czy jest to zgodne z prawem" - nosz kurcze pi. A tak na poważnie polecam : http://isip.sejm.gov.pl/ - tylko trzeba POCZYTAĆ ! kurde, za chwilę powiedzą nam że jesteśmy tępe bo się znalazła idiotka która nie poszuka sobie informacji tylko: " DALEJ NIE WIE"! Oceń artykuł - poniżej krytyki

#13  2016.08.19 15:25:20 ~Rafał Mich

Znajdzie się jeden baran i już rozmowa zjeżdża do poziomu rynsztokowego. Wycieczki at persona i generalizowanie nieprzystoi nawet w piaskownicy.

#14  2016.08.19 18:05:37 ~Ratownik M

Poziom rynsztokowy dyskusji bo taki sam poziom tego serwisu, gdzie co i rusz jeździcie po ratownikach, w imię czego? Najlpsze jest to, że tylko wy same sobie z dziubków spijacie bo wszyscy inni podzielają moje spostrzeżenia. Przykro ale to wy wytaczacie przeciw nam działa, ale wiedzcie, że będziemy się bronić, bo mamy do tego święte prawo!

#15  2016.08.19 22:25:07 ~,Bonia

Skąd w panu tyle jadu i goryczy? panie Ratownik przez duże R? Łatwo jest ocenić drugiego a może tak trochę krytyki i samooceny? ,szanujmy się nawzajem a będzie miło,profesjonslnie i bezpiecznie.Pozdrawiam.

#16  2016.08.19 22:38:21 ~Ratownik M

A skąd na tym portalu i forach tyle jadu względem ratowników? Bezwzględne ataki na ratowników uznałyście za normę, gdzie tu szacunek? Wpierw skończcie z oficjalnym pluciem na ratowników medycznych a później można budować relacje bo bez tego jest to niemożliwe.

#17  2016.08.19 23:14:49 ~basia

Nie macie prawa wykonywac zawodu pielęgniarki bez zezwolenia Izb Pielęgniarskich bo za to grozi kryminal .Pracując jako pielęgniarki uprawiacie szarlatanizm,czekam kiedy Izby Pielęgniarskie zaczną zglaszać pierwsze przypadki do prokuratury,zawod pielęgniarki mogą uprawiac tylko pielęgniarki ,a cała reszta to przestępstwo

#18  2016.08.19 23:15:14 ~basia

Nie macie prawa wykonywac zawodu pielęgniarki bez zezwolenia Izb Pielęgniarskich bo za to grozi kryminal .Pracując jako pielęgniarki uprawiacie szarlatanizm,czekam kiedy Izby Pielęgniarskie zaczną zglaszać pierwsze przypadki do prokuratury,zawod pielęgniarki mogą uprawiac tylko pielęgniarki ,a cała reszta to przestępstwo

#19  2016.08.20 04:16:44 ~gość

Chciał pan być pielegniarzem trzeba było iść na studia piel.czyli idąc tokiem myślenia brakuje lekarzy to może zastąpicie ich.

#20  2016.08.20 04:16:47 ~gość

Chciał pan być pielegniarzem trzeba było iść na studia piel.czyli idąc tokiem myślenia brakuje lekarzy to może zastąpicie ich.

#21  2016.08.20 10:59:09 ~iza

Basiu dobrze napisałaś nie mają prawa do wykonywania zawodu pielęgniarki,To jest przestępstwo za przyzwoleniem Ministerstwa.Może jak się coś stanie to zmieni się ta beznadziejna ustawa.Biedni ci pacjenci ,ratownicy nie mają żadnej wiedzy na temat pielęgniarstwa ,leczenia odleżyn i tak dalej. Nie znają laków które podaje się na oiomie.ale jak twierdzą mają większe kompetencje niż pielęgniarki .To jest jakaś kpina i kryminał.Broń Boże od takiej opieki.

#22  2016.08.20 15:03:52 ~Michał

Ratownik nie wykonuje pracy pielęgniarskiej lecz świadczenia zdrowotne w mysl rozporządzenia do ustawy o Panstwowym Ratownictwie Medycznym, które zezwale ratownikom na prace we WSZYSTKICH podmiotach leczniczych. Drogie Panie zapraszam do lektury, bo ręce opadają:-/

#23  2016.08.20 15:17:33 ~beata

Szanowne Koleżanki, gdzie są Wasze Związki Zawodowe i Okręgowa Izba. W wielkim skrócie zapoznajcie się z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym i rozporządzeniu Mz z 8 kwietnia 2016 o uprawnieniach ratownika medycznego. kolega ratownik medyczny może zastąpić pielęgniarkę tylko w zespole ratownictwa medycznego S lub P i odwrotnie, to jest jedyne miejsce, gdzie te zawody mogą się zastępować. W każdym innym miejscu jest podległość slużbowa, owszem posiada szerokie uprawnienia, ale napewno nie przetaczanie krwi i pisanie raportów pielęgniarskich. Nie powinien zostać na oddziale bez pielęgniarki, ponieważ ma określone uprawnienia w których brak świadczeń zdrowotnych : profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych rehabilitacyjnych oraz planowania opieki w szerokim znaczeniu tego słowa, czyli opieka nad pacjentem holistyczna, a nie tylko wybrane zabiegi, czynności, fragmenty z całościowej opieki. I dlatego nie powinien dyżurować tylko ratownik medyczny, poza tym powinien mieć swoją dokumentację medyczną,gdzie wykonane czynności potwierdza podpisem. Jeśli tak nie jest to macie nieodpowiedzialnego ordynatora i oddziałową, którzy nie mają wiedzy, mało tego,w pełni odpowiadają za wszelkie działania niezgodne z prawnymi przepisami, jeśli zaistnieje taka sytuacja w oddziale łącznie z ratownikiem, który świadomie wykonywał czynności, zabiegi niezgodne z kwalifikacjami i uprawnieniami . Niestety to ordynator i oddziałowa narażają kolegów ratowników medycznych na poniesienie konsekwencji prawnych w razie wystąpienia błędu medycznego, wiec sami powinni wiedzieć jak poruszać się w katalogu swoich uprawnień dla własnego bezpieczeństwa.

#24  2016.08.20 15:23:05 ~gabi

Szanowny Michale faktycznie świadczycie usługi bo do pielęgniarstwa wam daleko chłopaki ,Róbcie to co umiecie najlepiej, bo ręce opadają jak widzi się tych zaniedbanych pacjentów.

#25  2016.08.20 15:23:52 ~gabi

Szanowny Michale faktycznie świadczycie usługi bo do pielęgniarstwa wam daleko chłopaki ,Róbcie to co umiecie najlepiej, bo ręce opadają jak widzi się tych zaniedbanych pacjentów.

#26  2016.08.20 15:23:54 ~gabi

Szanowny Michale faktycznie świadczycie usługi bo do pielęgniarstwa wam daleko chłopaki ,Róbcie to co umiecie najlepiej, bo ręce opadają jak widzi się tych zaniedbanych pacjentów.

#27  2016.08.20 20:03:55 ~Michał

Pani nie potrafi czytac ze zrozumieniem. Prosze zrozumiec, iz nie swiadczymy usługi lecz udzielamy swiadczen. Prosze zrozumiec, iz pielegniarki nie maja monopolu na prace w szpitalu i wreszcie prosze zając sie robotą i pielegnowaniem pacjentów, a nie ustalaniem innym zawodom medycznym zakresu obowiazkow. Z całym szacunkiem to nie nalezy do obowiązków pielegniarki

#28  2016.08.21 01:48:09 ~basia

Kochany Michale,mało wiesz,krótko pracujesz widac bo bzdury piszesz.Jesli dojdzie do błędu,pomyłki-jak w sądzie wytłumaczysz dlaczego wykonywałeś takie czy inne czynności na oddziale bez uprawnien jako ratownik-kazdy prawnik zniszczy cię i wygra dla pacj wielką kasę od ciebie i szpitala , poczekaj kochanieńki to tylko kwestia czasu.

#29  2016.08.21 02:24:22 ~basia

I ieszcze jedna sprawa zadufany ratowniku-ja jako pielęgniarka na swoim odcinku pracy pewnych czynnosci bez własciwych kwalifikacji nie wykonuję,odmawiam wykonywania czynności które nie należą do moich kompetencji-tak dla własnego dobra i bezpieczeństwa

#30  2016.08.21 15:06:26 ~Ratownik M

Ratownicy medyczni i pielęgniarki które uprawiają . :) zawód pielęgniarki (taki żarcik) są ŚREDNIM personelem medycznym, działającym głównie na zlecenie lekarza. Michał ma rację, przestudiujcie ustawę o PRM i rozporządzenia ministra zdrowia, ratownik ma naprawdę szerokie spektrum uprawnień o których byście się dowiedziały czytając rozporządzenie http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/0587 zachęcam do lektury. Wasza walka z ratownikami przypomina szamotaninę psychola w kaftanie w pokoju bez klamek. Odnionie pielęgnowania odleżyn, chciałbym zaznaczyć że gros rodzin pacjentów zgłasza, że pacjenci po pobycie w szpitalu nabawili się odleżyn bardzo trudnych do wyleczenia, tak miłe panie wy to znacie, ale tylko w teorii. Nigdzie nie ma ani w regulaminach pracy ani w ustawie zapisu, że ratownik med. ma pracować pod nadzorem pielęgniarki bo to niezgodne z prawem, więc nie uzurpujcie sobie jakiejś władzy nad nami bo jej nie macie i mieć nie będziecie. Ratownik med. pracuje na oddziale jako ratownik medyczny nie jako pielęgniarka czy salowa czy noszowy.

#31  2016.08.21 18:55:40 ~gabi

Nie macie prawa wykonywac zawodu pielęgniarki bez zezwolenia Izb Pielęgniarskich bo za to grozi kryminal .Pracując jako pielęgniarki uprawiacie szarlatanizm,czekam kiedy Izby Pielęgniarskie zaczną zglaszać pierwsze przypadki do prokuratury,zawod pielęgniarki mogą uprawiac tylko pielęgniarki ,a cała reszta to przestępstwo Basia ma rację,

#32  2016.08.21 19:06:46 ~gabi

Do Michała proszę cię zostań ratownikiem ,albo pielęgniarką ,albo salowym,albo pielęgniarzem,albo grabarzem .zawsze jakiś zawód - bez ustawy, pozdrawiam,

#33  2016.08.21 19:12:50 ~Michał

:D ha

#34  2016.08.21 19:18:52 ~Michał

Kończ wasc, wstydu oszczedz!

#35  2017.06.18 10:25:33 ~Pacjentka

Ratownik pokazał tylko że jest bucem jakiego mało. To najbardziej arogancka grupa zawodów medycznych, ekipa która przyjechała do mojej mamy z zawałem wciskała kit że to zatrucie. Myślałam że uduszę tych pseudo ratowników. Na oddziałach brzydzą się pacjentów i latają ze stetoskopem na szyi bo "oni są od ratowania życia". Więcej pokory i na studia pielęgniarskie marsz jak tacy mądrzy.

Dodaj komentarz