Kwestia finansów w kontekście "recept pielęgniarek i położnych". Jak sprawę postrzega ministerstwo zdrowia?

Rząd dzieli pielęgniarki na lepsze i gorsze!

...................................................................

 

Jakie stanowisko prezentuje ministerstwo zdrowia w kwestii finansowej w kontekście "recept pielęgniarek i położnych" najlepiej zobrazuję poprzez opublikowanie uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji publicznych oraz stanowiska ministerstwa zdrowia w przedmiotowej sprawie.

Mariusz Mielcarek

 


 

Uwaga nr 1

Należy przygotować równoległe projekty zmian legislacyjnych dotyczące źródeł i zasad  finansowania proponowanych zmian np. finansowania zadań związanych z wystawianiem recept ( ocena pacjenta, wypisywanie i dokumentowanie ordynacji), a także źródła finansowania zlecanych badań diagnostycznych szczególnie w POZ (zwiększenie stawki kapitacyjnej pielęgniarek czy tez przesunięcie środków ze stawki lekarzy rodzinnych).

Odniesienie się do uwagi przez ministerstwo zdrowia:
Uwaga nieuwzględniona, obecna regulacja nie przewiduje skutków finansowych.

Uwaga nr 2

Wprowadzenie dodatkowych obowiązków dla pielęgniarek i położnych rodzinnych, które ukończą kursy specjalistyczne w tym zakresie powinno wiązać się z jednoczesnym ustaleniem dodatkowego wynagrodzenia za te świadczenia. Samodzielne ordynowanie leków, w tym wystawianie na nie recept przez pielęgniarki, podobnie jak wystawianie recept na określone leki niezbędne do kontynuacji leczenia wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i musi być poprzedzone badaniem lub przeprowadzeniem określonego wywiadu. Ponadto, pielęgniarki i położne, które wyrażą wolę lub będą musiały z racji zatrudnienia dokonywać ww. świadczeń, muszą ukończyć kurs specjalistyczny z tej dziedziny, co także wiąże się z dużymi kosztami.

Odniesienie się do uwagi przez ministerstwo zdrowia:
Uwaga uwzględniona w zakresie badania poprzedzającego ordynację leków.

Uwaga nr 3

Ne przedstawiono również skutków finansowych planowanych zmian, co może powodować przypuszczenie, że pielęgniarki i położne zostaną obciążone dodatkowymi obowiązkami i odpowiedzialnością bez wzrostu wynagrodzenia.

Odniesienie się do uwagi przez ministerstwo zdrowia:
Uwaga nieuwzględniona. Projekt nie przewiduje skutków finansowych.

.

Zobacz komentarze na facebooku

.

Zobacz także:

Jakie są rzeczywiste intencje w zakresie powierzenia pielęgniarkom i położnym uprawnień do wypisywania recept? Poszerzenie uprawnień i kompetencji, poprawa statusu zawodowego czy jednak zmniejszenie obciążenia pracą lekarzy poprzez "efektywne wykorzystanie czasu pracy" ... pielegniarek i położnych!

.

Komentarze użytkowników

#1  2014.06.23 11:25:24 ~elik59

No jasne po co nam pieniądze,zaorać nas ,a wogóle to bez komentarza

#2  2014.06.23 12:06:50 ~lol

Powiem brzydko w końcu nauka płynie z góry niech mnie i moje koleżanki pocałują w dupę całe życie zawodowe podnoszę swoje kwalifikacje za własne pieniądze łudząc się że w końcu ktoś to doceni , w kółko tylko słowa uznania fałszywe uściski dyrektora, już więcej nie będę podnosić swoich kwalifikacji bo po co chyba tylko po to aby lekarze dostali podwyżki które przyklepują nasze związki bo nic nie robią w tym kierunku oprócz proszenia i pisania pustych protestów jeszcze raz powtarzam mam to głęboko w dupie

#3  2014.06.23 16:13:54 ~bizNurse

Skoro "obecna regulacja nie przewiduje skutków finansowych", Drogie Koleżanki i Koledzy, nie róbmy kursu i nie wypisujmy recept. Nie dajmy się wykorzystać! Bądźmy w tej kwestii jednością.

#4  2014.06.23 17:51:03 ~gosc

Jakim prawem rzad dzieli pieleg. na gorsze i lepsze.jesli pracuje jako pielegniarka ma ukonczona szkole to nie wazne gdzie skonczyla ale jest pielegniarka, wypisywanie recept nalezy do lekarzy. Nie daj Boze apteka zle przeczyta ktora napisala pieleg. zaden lekarz nie obroni jej.Niech lekarze wezma sie za prace a nie tylko wolaja o podwyzki. Jestem tez zbulwersowana tym ze czytam potrzebne pieleg. do Dubaju W.B na statki .My w kraju mamy brak pieleg. a lekarzy pogodnic do roboty.

#5  2014.06.23 21:20:28 ~kuba75

Kolezanki i koledzy nie dajmy sie zwariowac, to kolejna proba obciazenia nas dodatkowymi obowiazkami i nic wiecej,prosba o nie robienie kursu jest wolaniem w proznie bo znana jest przeciez nasza niesolidarnosc zawodowa. W Holandii gdzie mieszkam i pracuje pielegniarka(rz) ma prawo wypisac skierowanie na badania ale recepty wypisuje nurse practicioner z zarobkami rownymi poczatkujacemu lekarzowi 3000-3500euro netto. Pozdrawiam serdecznie

#6  2014.06.23 21:25:04 ~ktoś

No ja już widzę tę solidarność śmiechu warte !

#7  2014.06.23 22:34:49 ~nurse

ALEZ ZGADZAM SIĘ Z bizNurse ! JA NIGDY TEGO KURSU NIE ZROBIĘ !

#8  2014.06.23 22:55:37 ~??????????

. o a nie wiedziałam że pielęgniarki nie potrafią pisać, bo żeby przepisywanie recepty wymagało kursu to naprawdę nie do pomyślenia ciekawe jaki kurs muszą skończyć lekarze do wypisywania recepty ?

#9  2014.06.24 02:32:56 ~MM

Dla mnie było by śmieznym, żebym ktoś po liceum medyczny czy zawodówce przepisywał recepty. Przecież to nawet nie brzmi;[. Ja zrobie kurs gdyby była taka okazja. Chciaż by dla siebie prywatnie aby doskonalic swoje umiejętnsci i poszerzac swoja wiedze. Najwięcej maja do powiedzenia jak zwykle pielegniarni , których to nie ebdzie dotyczyło . Jakos w anglii czy wymienionej wyżj Holandii jest taki podział i nie psioczą. Ale pielęgniarki jak zwykle jęcza. Uważam, że powinni wypowiadac sie tylko pielęgniarki z MGR a nie sadzę, żeby tak było po tym co czytam. Ile można, czy ktoś wam to każe robic. Wiem, że w tych straszyc piel jest zero ambicji. Skonczyc LO i fajrant;/, Niektórym nawet cieżko było się na ta godna pożałowania pomostówke wybrac.

#10  2014.06.24 02:33:46 ~m

Gdzie niczeg od was nie wymagaja moze poza obecnoscia;]. Uważam, że możliwośc wypisywania recept przez pielęgnairki na podtsaowoe i najważniejsze leki ułatwi jej prace jak i życie pacjenta. Myśle, że byłaby też molziwosc przy prywatnej opiece pielęgniarskiej co uważam podwyższa standart w wykonywanym przez nią zawodzie. Nie trezba z każda pierdoła czekac na lekarza no tak ale najlpiej myslec tylko osobie i wykonywac swoje minimum jak ktos sie juz was zapyta jak jest zbudowane serce czy nerki to macie juz problem. ALe gadac głupoty umiecie. Nie podoba mi się to w pielęgniarswie, że ciągle macie jakies ALE. Z jednej strony zachycacie sie zachodem i zarobkami a z drugiej najlpiej rozłozyc ręce i DAJ. Zamiast zacząc sie cenic to my tylko umiemy gadac. TZN WY

#11  2014.06.24 05:28:19 ~mgr

Ja mam to wasze wypisywanie recept głęboko w d.

#12  2014.06.24 10:00:59 ~Aida

DO MM - Współczuję koleżankom, które z Tobą pracują. Buta,zarozumialstwo i jeszcze raz buta. Tak,mam mgr, ale nie zamierzam robić żadnych kursów, po to, by odciążyć "kolegów" lekarzy. Tyle w temacie.

#13  2014.06.24 14:00:51 ~Ania do MM

MM - żenada! Taka gramatyka, interpunkcja, składnia, styl - jeden wielki chaos. Nie wiem jak Ty maturę ukończyłaś! Takie wyuczone Panie są przedstawicielkami naszego zawodu ale najważniejsze, że mgr przed nazwiskiem!

#14  2014.06.24 16:12:44 ~mgr S

Przecież pielęgniarki wypisują recepty wyręczając "kolegów" lekarzy. Uwielbiam patrzeć jak moje koleżanki w pracy odwalają robotę za lekarzy wdzięcząc się do nich. Brrr

#15  2014.06.24 17:08:48 ~Do MM

Ty koleżanko masz mgr? Nawet się nie przyznawaj, bo kompromitujesz siebie i nas przy okazji.Zamiast wytykać starszym koleżankom, które nota bene powinnaś szanować, Ty poniżasz je, tak nie zachowuje się osoba z Twoim wykształceniem, wątpię czy masz w ogóle wyższe wykształcenie, bo języka, którym się posługujesz i z ilości popełnionych błędów nie wynika to. Wyższe wykształcenie zobowiązuje i do kultury, i posiadania pewnego poziomu wiedzy. Pozdrawiam drogie koleżanki, zwłaszcza te poniżone przez pseudo magisterkę MM.

#16  2014.06.24 17:27:42 ~MM

Może mam może nie mam. Pisałam ten komentarz na tablecie, na szybko i o takiej godzinie, że oczy mi się same zamykały. Więc błędy , błędami ale mojego zdania nie zmienie, że pielęgniarką najczęściej tym starszym NIGDY NIC nie pasuje! Zawsze niezadowolone jak wam się nie podoba aż tak zrezygnujcie nikt wam nie każe byc pielęgniarką. Ciągłym jęczeniem, wyższych pensji nie wywalczycie! Owszem szanuje wiele pielęgniarek, które w szpitalu reprezentują odpowiedni poziom ale sorry jak pielęgniarka nie wie podstawowych rzeczy jak jakiś student jej się czegoś zapyta to jest żałosne;/ i jeszcze jak między sobą czasem rozmawiają. Jak najgorsze prostaczki! Wstyd!

#17  2014.06.24 17:28:10 ~mm

A do poniżania studentów lekarskiego czy pielęgniarstwa pierwsze się rwa! I opowiadają jakie to one mądre byy jak one się uczyły szkoda, że do tej pory niektórym chyba wiele uleciało z glowy. Przykro mi ale w środowisku medycznym jest taka opinia o pielęniarkach! Mój ojciec jest kardiochirurgiem od lat! I wie jakie są. Owszem wiele bardzo szanuje i lubi ale niektórym twierdzi, że powinno się odebrac prawo wykonywania zawodu! I też tak uważam. Nawet gdbyście chciały się kształcic czemu wszytkei nie poszły na te załosne podyplomowe studia. Byłybyscie gr zawodowa, która posiada wyższe wykształcenie inaczej by na to inni patrzyli ( w odniesieniu do terazniejszych realiów). Ale nie . po co? Przeciez to było bezpłatne a wy tak każdy grosz liczycie. A na codzienne ciasteczka i kawkę to macie pieniądze. Zal.

#18  2014.06.24 17:33:34 ~mm

Pielęgniarki się nigdy nie wspierają tylko patrza jak tu komuś szpilę wbic . Ok, nie wszytkie ale większośc! Nie wspieracie się i nie rozwijacie. Takie jest moje zdanie. Ile z was samych z własnej woli nawet wypozyczy -nie kupi ksiązke medyczną i bedzie się z niej uczyło ile? Tak dla siebie. Ile z was zna angielski? Ile z was było na jakiś konferencjach Polskich i zagranicznych. To jest na prawde mały odsetek. Czmeu wśród pielęgniarek jest tak mało doktorów? ECh . długo by wymieniac. Dlaczego jesteście niedoceniana gr zawodową

#19  2014.06.24 17:37:56 ~\'\'do mm\

Zobacz lepiej jakich Ty byków nasoliłaś ''starszym koleżankom''. ech szkoda gadac. Ja piszę TYLKO prawdę. Jestem zdania, że każdy niezależnie od zawodu powinien godnie zarabiac i życ ale jeśli tak nie jest, trzeba się zastanowic czemu tak jest i czy samemu można coś na to zaradzic.

#20  2014.06.24 17:52:44 ~Magda J

Jestem mgr, ale również recept wypisywać nie będę. Dlaczego ja mam wypisywać recepty skoro lekarz za mnie nie pielęgnuje chorego. A przepraszam stara się wtrącać w moja pracę. Nie wiedząc, że na przykład toaleta jamy ustnej to codzienność u chorego.Pisze w zleceniach lekarskich jak jakiś głąb nie obrażając.

#21  2014.06.24 18:21:34 ~Ania do mm

Jedną - to pielęgniarką (np jesteś) kilku - to pielęgniarkom (np powiedziałaś) Jeżeli tak beznadziejnie znasz język ojczysty (co wpis to błędy), to ciekawe na jakim poziomie jest Twój angielski? Najgorzej jak "widzi się cudze pod lasem, a swojego pod nosem już nie"

#22  2014.06.24 20:00:05 ~też mgr

Do MM czytasz w moich myślach dzięki i mnie wstyd za wiele kol. pielęgniarek tak niektóre jak robotnice, chłopki a podobne wiele tam korzeni.wyliżą nawet podłogę kasa i nic więcej oprne na wiedzę dużo by pisać ale siły brak !

#23  2014.06.24 20:01:12 ~ja

I co 21 napisało praktycznie bzdet

#24  2014.06.24 20:04:19 ~też mgr

Tylko patrzeć jak wytkną mi bzdety tak pielęgniarki zazwyczaj uwielbiają bzdury, plotki, poltyka parzy a nauka jeszcze bardziej a to tędy droga, tędy ! te nocki i kontrakty są do czasu jak wytrzymacie do 50-tki to gratuluję !

#25  2014.06.24 20:08:08 ~też mgr

A i wytkną mi zaraz błędy które pojawjają się z musu pisania ileż to ja kiedyś pisałam teraz ręce opadają lubicie harówę nadal chłopki i robotnice lekarze trzymają klas osiągając powyżej 10- krotne zarobki żenada ! kiedy wy się zmienicie ?

#26  2014.06.24 20:12:57 ~ja

Nie dzielmy pielęgniarek na starsze i młodsze jestem tą starszą i nie stałam w miejscu, podział na mądre i głupie jest bardziej adekwatny znam wiele pielęgniarek młodych, które niewiele zrobiły w sensie wykształcenia a jakie podlizuszki ho, ho, ho.

#27  2014.06.24 20:54:39 ~gosc

Rece opadaja po 35 latach pracy w zawodzie, jak czytam te komentarze . WNIOSEK NIE TRZEBA ZADNYCH ZMIAN SAME SIE WYNISZCZYMY.jakie to smutne

#28  2014.06.25 15:26:00 ~dorota

Są takie pielęgniarki które pragną dorównać pod każdym względem lekarzom jeżeli chodzi o KOMPETENCJE. Dlatego pragnę wykonywać wszystko aby zabłysnąć nie tylko wiedzą, a to, że będę wykonywać dodatkowe usługi za darmo mnie nie zraża:)Nawet odbieranie innym pielęgniarkom pracy jest dla mnie NIEISTOTNE:) uff mam już dwa etaty, ale nadal uważam, że jestem bardzo dobrą pielęgniarką pod każdym względem. Jednak bardzo ubolewam, że nie zostałam lekarką, bynajmniej miałabym bardziej z górki:)choć ogólnie rzecz mówiąc lubię toczyć swoje gówienko pod górkę ups:)

#29  2014.06.25 16:11:54 ~dorania

ECH A TO CAŁA JA;Britney Spears - Lucky

#30  2014.06.25 17:12:23 ~do mm

Powiedz mi droga mm kto opłaca te konferencje w Polsce i zagranicą? Tatuś kardiochirurg? Mnie stać było na zapłacenie za specjalizację i za studia magisterskie. Pielęgniarstwo jest zawodem a nie wolontariatem. Wprowadzenie dodatkowych obowiązków powinno zostać poparte podniesieniem płac. Jeśli nie- to mogą sobie sami wypisywać recepty ci . biedni przepracowani lekarze.

#31  2014.06.25 18:24:52 ~MM

Ja w tym roku jade do afryki jako wolotaraiat medyczny! A rok temu byłam w Szwajcarii rbilismy pewne badanie medyczne. I wszytko za darmo;]. Nie wiem nie chcecei wypisywac recepet to nie ale nie zabraniajcie tego innym kolezanka i nie decydujcie za inne swoim ujadaniem, że nie bo nie daj boże was ktos usłyszy. Jest jasno powiedziane nie chcecie nie musicie . Ja mam prywatnych pacjentów i mi by to odpowiadało;]

#32  2014.06.25 18:26:36 ~do do mm

Wiesz nie wiem skad to wzełas, że lekarze nie maja co robic. Wykonuja na prawde ciezka i odpowiedzialna prace tak samo jak Wy.

#33  2014.06.26 09:13:00 ~gusiek;)

JA wiedziałam, że tak będzie. Ostrzegałam od samego początku, że za tym nie pójdzie wynagrodzenie a celem B.A. jest tylko i wyłącznie przedłużenie jego kadencji, i aby to się stało, trzeba DOBRZE żyć z lekarzami, swoją partią i pacjentami:) Wiem o tym odkąd zostałam zarażona HBS na oddziale i nikogo ten fakt nie interesował. Poza tym pielęgniarka wydłubie oko drugiej pielęgniarce czy śrubokrętem czy też ciągłym wywyższaniem się zdobywając za SWOJE pieniądze KFALIFIKEJSZJON:) POZDRAWIA WAS GUSIA007

#34  2014.06.26 13:44:23 ~do 28

Nie wiem czy wiesz, a podejrzewam, że wiesz o tym znakomicie i to jest karygodne, że tym sposobem wyręczasz naszą izbę, nasz rząd oraz zarządcę:) z ich podstawowych obowiązków. Do ich podstawowych obowiązków jest zapewnienie BEZPIECZNEJ z odpowiednim zapleczem finansowym, PRACY pełnej wdzięczności i uśmiechów każdego dnia i nocy, gdzie pielęgniarka może się rozwijać i pracować tylko na jeden etat, nie kosztem dzieci i swojego wolnego czasu. Tworzysz ten fikcyjny, chory świat pod Ich dyktando zrównując polskie pielęgniarstwo z dnem. Nic nie wprowadziłaś dobrego w nasze pielęgniarstwo. Wstyd! Jesteś taka sama jak wszystkie! . Tylko nie zrzucaj winy na system i inne problemy, bo w tym momencie koło się zamyka.

#35  2014.06.26 14:06:52 ~do 34

Po prostu przegrała tą walkę z wiatrakami. Pielęgniarki to najgorsza grupa zawodowa, chcesz być dla nich miła to cię zbesztają, albo to wykorzystają, chcesz być profesjonalna to cię wyśmieją, że się podlizujesz, chcesz być z zasadami to ci powiedzą, że jesteś sztywna, chcesz wprowadzić jakąś zmianę to ci powiedzą daj sobie z tym spokój i tak się nie opłaca, wymagasz szacunku od pacjentów to ci powiedzą, że przesadzasz, jesteś miła dla pacjentów to stwierdzą, że coś knujesz przeciwko nich samych, jesteś miła dla lekarza to już uważają że masz z nim romans a tym samym jesteś lepsza od nich, i tak w kółko. I nikt ci w niczym nie pomoże. Na pomoc możesz liczyć tylko w swoim domu i rodzinie. Więc zgadzając się z tym chorym podłym światkiem stajesz się taka sama i nic już nam nie pozostaje prócz myśli, że nasze dzieci może będą miały lepiej.

#36  2014.06.26 16:22:08 ~DO 35

NIE UWAŻAM GRUPĘ ZAWODOWĄ PIELEGNIAREK ZA NAJGORSZA. Bardzo sobie chwalę i cenię nasze pielęgniarki, które pracują na moim oddziale. Byłbym nieznośny twierdząc, że pracują wśród nich plotkary, bo to nasza grupa lekarzy wręcz się świetnie bawi wszelkimi informacjami dochodzącymi zza waszych drzwi. POZDRAWIAM SERDECZNIE -Jeden z zainteresowanych:)

#37  2014.06.27 09:35:26 ~niepolka

Rząd Polski to obywatele Polski więc niczym się nie różnią od całego narodu polskiego. Tacy sami ludzie są wokoło od pielęgniarek zaczynając, poprzez urzędników, a na sprzątaczkach kończąc. Wszyscy kombinują, kłamią, każdy jest szczurem wyścigowym szczególnie widać tą przebiegłość wśród lekarzy oraz pielęgniarek z magistrem:)Znajomości, tupet i chamstwo. Mówią co innego, myślą co innego i robią co innego, byle aby zgarnąć jak najwięcej dla siebie od pieniędzy po zaszczyty od osób zasiadających na wysokich szpilkach:) Nigdy ludzi nie wkładałam do szuflad, a obecnie większa część jest zaszufladkowana. Ci ludzie nie maja żadnych ideałów i kończą jak większa część narodu polskiego.

#38  2014.06.27 10:10:22 ~DO 28

I nikt ci w niczym nie pomoże. DOKŁADNIE I DOSŁOWNIE TAK WŁAŚNIE JEST:)niestety to bardzo przykre.

#39  2014.06.27 19:52:30 ~atena

Tak się zastanawiam kiedy to dzięki temu portalowi coś się zmieni na dobre dla pielęgniarstwa polskiego ?

#40  2014.06.27 22:34:56 ~ws

Szkoda ze nie szanujemy się nawzajem i nie mamy poparcia za chwile będziemy jak dinozaury dzieci jak nas zobaczą będą chciały robic zdjecia